Menu
in

NBA’de En Çok Konuşulan Anlardan Objektiflere Takılanlar

nba en çok konuşulan anlardan

Amerika ve Kanada topraklarında oynanan ve tüm dünyayı kasıp kavuran NBA, tarih boyunca dünya basketbolunun birçok unutulmaz hikayesini ve karesini izleyenlere sunuyor. Bazen maç içinden, bazen saha kenarından veya basın toplantılarından sızan görüntüler hiçbir zaman akıllardan çıkmıyor. En iyi NBA takımları ve unutulmaz yıldızlar, farklı olaylarla tarihte kendilerine yer ediniyor. Geçmişten günümüze NBA’in hafızalara kazınan anlarına göz atıyoruz.

Jerry West ve NBA Logosu

NBA denince akla gelen kırmızı, mavi, beyaz renklerdeki logo, Jerry West’in 1970’teki Lakers-Portland maçında verdiği pozdan oluşuyor. West’in estetik duruşunun yansıtıldığı silueti uzun yıllar boyunca NBA logosu ile tüm dünyaya ulaşıyor. Her ne kadar maç içindeki kare unutulmaz bir olaya ait olmasa da yıllar geçtikçe maç unutulmazlar arasına girmeyi başarıyor. Bir dönem Michael Jordan’ın siluetinin West’in yerini alması talep ediliyor ama West logoda hala yerini koruyor.

Wilt Chamberlain: 100 Sayı

Takvim yaprakları 2 Mart 1962’yi gösterdiğinde Philadelphia Warriors’ın bir numaralı yıldızı Wilt Chamberlain, New York Knicks potasına 100 sayı göndermeyi başarıyor ve istatistikçi Harvey Pollack harekete geçiyor. Pollack’ın 100 yazıp Wilt’in eline tutuşturduğu kağıt parçası ölümsüz pozun baş aktörü oluyor ve Paul Vathis deklanşöre basarak tarihi fotoğrafı yaratıyor. 100 sayının üzerinden 50 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen rekora sadece 19 sayı farkla Kobe Bryant yaklaşıyor.

Lebron James & Dwyane Wade

Lebron James, Cleveland’dan ilk kez ayrıldığında ve Miami’nin yolunu tuttuğunda Bosh-Wade-James üçlüsü “Big Three” adıyla anılıyor ve takım o dönem şampiyonluğa yürüyor. Wade-James ikilisinin uyumu herkesi kıskandırıyor ve 6 Aralık 2010’da oynanan Milwaukee Bucks-Miami Heat maçındaki efsane smaç bu uyumu taçlandırıyor. Topu Lebron James’in ellerine bırakan Wade, arkadaşı daha sayıyı bulmamışken kutlamasına başlıyor. Pota altında maçı takip eden Morry Gash için de bu pozu yakalamak zor olmuyor.

Kobe ve Shaq’ın Kupa Uykusu

2000’lerin başına damga vuran ikili Kobe Bryant ve Shaquille O’Neal, ilk şampiyonluklarını elde edip kutlamanın ardından Staples Center’ın soyunma odasına gidiyorlar. “En Değerli Oyuncu” ödülü ve şampiyonluk kupasıyla beraber kendilerini sandalyeye atıp tüm sezonun yorgunluğunu atıyor ve tatlı bir uykuya dalıyorlar. Los Angeles Times’ın fotoğrafçısı Paul Morse ise basketbol tarihine altın harflerle yazılacak ikilinin bu pozunu en iyi yakalayan isim oluyor. İkilinin NBA tarihinin en iyi dostluklarından birine sahip olmaları bu kare ile ölümsüzleşiyor.

Jordan Efsanesinin Doğuşu

Büyük bir çoğunluğa göre dünya basketbol tarihi ve NBA en iyi oyuncusu olan Michael Jordan’ın, kupalarla dolu kariyerinde 1991 yılı ayrı bir yer tutuyor. 12 Haziran 1991’de Chicago Bulls formasıyla kazandığı ilk şampiyonluktan sonra kupaya sarılıp ağladığı dakikalar taraflı tarafsız herkesin kalbine dokunuyor. Sonrasında daha büyük ve önemli şampiyonluklar elde ediyor ama “Jordan ve şampiyonluk” dendiği zaman akıllara her zaman 1991’deki unutulmaz kare geliyor.

Derek Fisher: 0.4 Saniye

2004 Batı Konferansı Finalleri 5. maçında San Antonio Spurs, rakibi Los Angeles Lakers’ı yıkmaya hazırlanıyor. Bitime 0.4 saniye kala topu kenardan oyuna sokan Lakers’ta top takımın oyun kurucusu Derek Fisher’ın ellerine geliyor. Fisher, topu alır almaz potaya gönderip her şeyin yolunda gitmesini umuyor ve mucize gerçekleşiyor. Sonrasında NBA’de 0.4 saniye kala şut atılamayacağı ve sadece topun tiplenebileceği konuşuluyor ama kurallara göre 0.4 saniyenin şut atmak için yeterli olduğu, 0.3 saniye ve altındaki zamanda ise şut atılamayacağı açıklanıyor ve efsane pozisyondan bir kural doğuyor.

Barcin.com efsane yıldızların kullandığı markalardan ürünleri kapınıza kadar getiriyor ve kendinizi onlar gibi hissetmenizi sağlıyor. Güvenli alışveriş imkanı ile aradığınız tüm basketbol ekipmanlarını hemen satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version