in

NBA’de ikinci ayakkabı yasağı

NBA yönetimi basketbol oyuncularının dikey olarak daha fazla sıçramasına olanak veren Athletic Propulsion Labs’ Concept 1 marka ayakkabıyı oyuncular arasında haksız avantaj yarattığı gerekçesiyle yasaklama kararı aldı.

Kendileri de eski birer sporcu olan ikiz kardeşler Adam ve Ryan Goldston’un 2009’da kurduğu Athletic Propulsion Labs’ şirketi tarafından üretilen Athletic Propulsion Labs’ Concept 1 ayakkabılar sahip olduğu teknoloji ile oyuncuların çok daha yukarıya zıplamasına yardım ediyor. NBA bu teknolojinin oyunculara haksız bir avantaj sağlayacağını düşünüyor. NBA yönetimi daha önce de benzer bir karar almış ve Nike’ın Michael Jordan için tasarladığı Air Jordan ayakkabıyı yasaklamıştı. Bunun üzerine her Michael Jordan yine de Air Jordan ayakkabıyı giymiş, her oynadığı maç için de NBA’e 5.000 dolar ceza ödemişti. Tabii ki bu para cezalarını Nike firması karşılıyordu. Ayrıca ayakkabının yasaklanmasıyla ilgili bir reklam filmi bile çekilmişti. Videoyu şu linkten izleyebilirsiniz http://on.fb.me/mjBanned

Şimdi de Athletic Propulsion Labs’ alınan yasak kararını web sitesinde modellerin üzerine “BANNED” yazarak kendi lehine çevirmeye çalışıyor. Firma için olumsuz gibi görünen kararı ürün bilinirliğini artırmak için kullanabilirler. Belki APL de Nike gibi BANNED temalı bir kampanya yürütebilir.

Usta Yoda ve Darth Vader karşı karşıya

adidas’tan iki yeni NBA yıldızı