Menu
in

Ne Zaman Tartılmalı, Doğru Tartım Nasıl Olur

Ne Zaman Tartılmalı, Doğru Tartım Nasıl Olur

Kilo kontrolünü sağlamak ve yapılan diyetin başarısını ölçmek için belirli aralıklarla tartılmak oldukça önemlidir. Kişiler ideal kilolarına inebilmek ve çıkabilmek ya da formunu koruyabilmek için beslenmelerine dikkat eder ve birtakım diyet programlarıyla ideal kilolarına ulaşabilmek için mücadele eder. Kilo almak ya da kilo vermek için uygulanan sağlıklı beslenme programlarında doğru zamanda ve doğru bir şekilde tartma işleminin yapılması gerekir. Peki, doğru tartım nasıl olur ve ne zaman tartılmalı?

Tartım İşlemi İçin Aynı Baskül Kullanılmalıdır

İdeal bir tartım için aynı baskülün kullanılması önemli bir konudur. Tartım işlemlerinde farklı basküller kullanılması ölçümlerin hatalı olmasına neden olabilir. Her cihazın kalibrasyonu birbirinden farklıdır. Bu nedenle birbirinden farklı sonuçların çıkması muhtemeldir. Kilonuzu ölmek için kendinize ait bir tartı olması veya her zaman aynı tartı ile tartılmanız daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir. Kilo kontrolünde önemli olan iki tartım arasındaki farktır. Tartı diğer tartılarla aynı kiloyu göstermese de bir önceki tartım sonucuyla ölçülen sonuç arasındaki fark kilo kontrolü konusundaki başarınızı ölçebilir. Ayrıca tartım yapılan baskülün kullanıldığı zemin de önemlidir. Halıda ya da parke üzerinde yapılan tartımlar farklı sonuçlar verebilir. Bu nedenle doğru bir tartım işlemi için baskülün her ölçümde aynı zeminde durmasına dikkat edilmelidir.

Her Tartımda Aynı Kıyafetler Giyilmelidir

Tartım işlemi sırasında giyilen kıyafetler de ölçümleri etkileyen önemli bir faktördür. Farklı kıyafetlerle yapılan tarımlarda genellikle ölçümler değişir. Takım elbise ve ayakkabı ile ölçülen ağırlık ile pijama ve terlikle ölçülen ağırlık arasında ciddi bir kilo farkı bulunur. Aynı şekilde yazlık ve kışlık kıyafetler arasında da oldukça büyük kilo farkından söz edilebilir. Bu nedenle ölçümler yapılırken aynı kıyafetleri giymek, verilen ya da alınan kilonun kontrolünün doğru bir şekilde ortaya koyulmasını sağlar. İdeal bir tartımda mümkünse kıyafetsiz olarak tartım yapılması önerilir. En doğru ve etkili sonuç için kişinin tamamen kıyafetsiz olarak ölçülmesi önerilir. Kıyafet giymek zorunda kalındığında ise ölçüm yapılan yere aynı ayakkabı ve kıyafetlerle gidilerek bir önceki ağırlık ile ölçülen ağırlık arasındaki fark baz alınır.

Ne Zaman Tartılmalı?

Tartım sonuçlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri de tartılma zamanıdır. Kahvaltı öncesi ve dışkılama sonrası aç karnına tartım yapılmalıdır. Bir şeyler atıştırdıktan sonra ya da birkaç bardak su içildikten sonra yapılan tartımlar yanlış sonuçlar doğurabilir. Kişiler rutin bir öğle yemeğinde 500-1000 gram arasında ağırlık kazanabilir. Bu durum benzer şekilde akşam yemeğinde de geçerlidir. Akşam yapılan tartımlarda kişinin normal kilosu ile arasında yaklaşık 2 kilogram fark gözlenebilir. Ayrıca tartım işleminin haftada bir kez yapılması en ideal tartım zamanıdır. Bir haftadan önce yapılan ağırlık ölçümleri kişileri yanıltabilir ve motivasyon düşüklüğüne neden olabilir. Aynı zamanda bazı özel durumlarda vücut ağırlığı da etkilenebilir. Bu dönemlerde tartım yapılmaması ya da yapılan ölçümün göz ardı edilmesi önerilir.

Vücut Ağırlığını Etkileyen Faktörler

Doğru zamanda ve doğru bir şekilde tartım yapılmasına rağmen bazı özel durumlarda vücut ağırlığında önemli farklar oluşabilir. Kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi bozukluklarında, ateşli hastalık dönemlerinde vücutta su kaybı ya da ödem gözlenebilir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde su ve tuz tutulumuna bağlı olarak birkaç kiloluk artışlar söz konusudur.  öncesinde ya da sonrasında tartılmak da herhangi bir şekilde kilo vermenin ya da almanın göstergesi değildir. Spor öncesi ve sonrası arasındaki kilo farkı kişinin ter ile kaybettiği sudur.

Sağlıklı kilo almak ya da kilo vermek için yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte mutlaka kişiye özel bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Egzersiz esnasında giyebileceğiniz rahat ve konforlu spor giyim ürünlerine Barcin. com’dan güvenli alışveriş imkânlarıyla sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version