in

Beşiktaş’ın Kalecisi Loris Karius’u Yakından Tanıyalım

2018 Şampiyonlar Ligi finalindeki performansıyla çok konuşulan Alman kaleci Loris Karius, Liverpool’un 2018 yazında Roma’nın kalecisi Alisson’u birinci kaleci olarak almasıyla iki yıl kiralık olarak Beşiktaş’ın yolunu tutuyor. İlk maçlarında gösterdiği performanslarla kalesinde güven veren Alman kaleci, talihsizlik yaşadığı Şampiyonlar Ligi finalinin izlerini atmış ve en iyi performansına yeniden kavuşmuş gibi gözüküyor. Beşiktaş’ın kaledeki yeni bir numarası Loris Karius hakkında bilinmesi gerekenlere göz atıyoruz.

Beşiktaşın yeni kalecisi Loris Karius 2

Loris Karius kimdir?

Baden-Württemberg’de 22 Haziran 1993’te dünyaya gelen Karius, doğduğu yerin takımı FV Biberach altyapısında henüz beş yaşında futbola başlıyor. Sırasıyla Mettenberg, Ulm, Stuttgart altyapılarında oynayan Karius, Stuttgart altyapısındaki dört yılın ardından 16 yaşındayken Manchester City’nin dikkatini çekiyor ve İngiliz devinin altyapı okuluna transfer oluyor. City yetkilileri, Almanya U16 takımıyla oynadığı Azerbaycan maçındaki performansı sonrası Karius ve ailesini İngiltere’ye davet ediyor. City’nin U18 ve U21 takımlarında forma giyen Karius, A takım tecrübesi yaşayamıyor ve kulüp onu ülkesinin dikkat çeken orta sıra ekiplerinden Mainz’a kiralıyor. Ağustos 2011’de adımını attığı Mainz’da ilk ayları alt ligdeki rezerv takım olan Mainz II’de geçiyor. Sonrasında formasına kavuşan Karius, kendini kanıtlayınca Mainz, City’den bonservisini istiyor ve kendisiyle 2+1 yıllık sözleşme imzalıyor. Mainz’da geçen dört yılın ardından İngiltere’de yeniden dikkatleri çekiyor ve 24 Mayıs 2016’da Liverpool 4.75 milyon Sterlin karşılığında genç kaleciyi kadrosuna katıyor. Liverpool’daki ilk maçını Derby County karşısındaki 3-0’lık Lig Kupası maçıyla oynuyor ve 2017/18 sezonunda da özellikle ikinci yarıda kalede bir numaralı tercih haline geliyor.

Başarılı performanslara imza atan Alman yıldız, Real Madrid’le oynanan Şampiyonlar Ligi finalinde yediği iki hatalı golle Liverpool’daki yerini kaybediyor. Karius, o gün yaptığı hataların maç berabere devam ederken Sergio Ramos’un kafasına attığı dirsek nedeniyle gerçekleştiğini söylüyor ve bu iddia ABD’deki doktor raporuyla da belgelenip gerçeklik kazanıyor. Sezon öncesi kampında da finalin etkilerini üzerinden atamadığı gözüken ve tedirgin bir oyun sergileyen Karius, Liverpool’un bir kaleciye ödenen en yüksek bonservisle Roma’nın Brezilyalı kalecisi Alisson’u kadroya katmasıyla kalede ikinci tercih durumuna düşüyor ve yeni bir başlangıç için kolları sıvamak kaçınılmaz oluyor. Liverpool’un ve Karius’un finaldeki şanssızlığı, Fabri’den sonra yeni bir kaleci arayan Beşiktaş’ın şansı oluyor ve Alman kaleci iki yıl kiralık olarak Beşiktaş’ın yolunu tutuyor.

Beşiktaşın yeni kalecisi Loris Karius 4

Loris Karius’un kariyeri ve hayatına dair ilgi çekici detaylar

– Karius’un futbolcu olmasını dedesi Karl Karius sağlıyor. Baba Harald Karius’un motokros yapması için yoğun ısrarlarına rağmen dedesi Karl, gelecekte kesinlikle haklı çıkacağı bir karar veriyor.

– Eğitim kariyerinde de başarılı bir isim olan Karius, doğduğu şehrin en iyi lisesinde öğrenim görüyor. Pestalozzi Gynmnasium, seçilmiş öğrencilerden oluşan bir okul olmasıyla tanınıyor.

– 2012’de Mainz formasıyla çıktığı ilk Bundesliga maçında 19 yaş 5 ay 9 gün ile Bundesliga’nın forma giyen en genç kalecisi unvanını elde ediyor.

Beşiktaşın yeni kalecisi Loris Karius 3

– Karius’un öne çıkan özellikleri arasında beklenmedik şutlardaki güçlü refleksleri, penaltılardaki başarısı ve yan toplarda sorun yaşamaması öne çıkıyor

– 5 yaşında girdiği ilk altyapıda bir kaleci değil forvet olarak oynuyor. 1.5 yıllık golcülük macerası sonrası bir forvetin en büyük rakibi olan kaleciliği seçiyor.

– Karius, idolünün ve kaleci olma sebebinin Almanların ve Bayern’in efsane kalecisi Oliver Kahn olduğunu belirtiyor.

– Maçlardan önce kendisine özel program uyguluyor. Her gün 8-9 saat arası uyuyor ve maçtan önce de 1 saate yakın çalışma gerçekleştiriyor.

Loris Karius gibi küçük yaşlardan itibaren kaleci olmak ya da hem hobi seviyesinde hem de amatör düzeyde başarılı bir kaleci olmanın yolu doğru malzemelerden ve ekipman seçimlerinden geçiyor. Barcin.com online mağazası, en iyi futbol ve kaleci ekipmanlarını kolay, hızlı ve güvenilir bir alışveriş deneyimiyle kapınıza kadar ulaştırıyor.

Ne Zaman Tartılmalı, Doğru Tartım Nasıl Olur

Ne Zaman Tartılmalı, Doğru Tartım Nasıl Olur

Spor Kıyafet Seçimi, Spor Giyim Nasıl Seçilmeli?