in

Nike HyperAdapt 1.0: Otomatik Bağcıklı İlk Ayakkabı

Çıkıyordu, çıkacaktı derken sonunda Geleceğe Dönüş‘ün efsane ayakkabısı gerçek oldu. Nike, bağcıkları kendiliğinden bağlanan ilk ayakkabısı HyperAdapt 1.0‘ı tanıttı. Bundan önce özel üretimleri yapılarak açık artırmalarda satılan modelleri saymazsak bu herkesin satın alabileceği ilk otomatik bağcıklı ayakkabı olacak. 2016 yılının sonunda satışa çıkması planlanan HyperAdapt 1.0’ı biraz daha yakından tanıyalım mı?hyperadapt-01

Nike HyperAdapt 1.0’a yerleştirilen sensörler ayakabıyı giydikten sonra bağcıkları otomatik olarak sıkıyor. Ancak siz isterseniz ayakkabıda bulunan düğmeyle ince ayar yaparak bağcıkları sıkılaştırıp gevşetebiliyorsunuz. Ayakkabı geliştirildikçe sizin tercihlerinizi hatırlayarak her seferinde en rahat ettiğiniz şekilde bağcıklarınızı bağlamaya başlayacak:) Ayakkabının tasarımcısı Tinker Hatfield, HyperAdapt 1.0’ın tasarım aşamasında derinlemesine dijital, mekanik ve elektronik araştırmalar yaptıklarını belirtiyor. Sporcuların ihtiyaçlarından yola çıkılarak tasarlanan Nike HyperAdapt 1.0 bir performans ayakkabısı olarak karşımıza çıkıyor.

hyperadapt-02

Nike HyperAdapt’ın bundan sonraki versiyonlarında sporcunun ihtiyaçlarına göre gerçek zamanlı olarak bağcıkları gevşeyip sıkılaşan bir ayakkabı için geliştirmeler yapılacağı da verilen bilgiler arasında. Yani ilerleyen zamanda ayakkabılarımız canlanarak bizim ihtiyaçlarımızı anlar hale gelecekler. Hayal etmesi bile çok güzel değil mi?

hyperadapt-04 (2)

Daha Güçlü Gövde Kasları İçin Plank Çeşitleri

Sportmentlik Tarihine Geçenler: “Baba” Hakkı Yeten