in

Nike Zoom Taban Teknolojisi İle Rakip Çatlatıyor!

Günümüzde artık spor ayakkabıların periyodik tabanlı olması yetmiyor. Sporcuların kullanım alanları ve kişisel tercihleri markaları, sürekli yenilikçiliğe ve elde bulunan teknolojiyi geliştirmeye itiyor. Özellikle koşu türleri ve zeminlere göre bizlere fazlasıyla ayakkabı seçeneği sunan Nike, Zoom serisi ayakkabılarında geliştirdiği taban teknolojisi ile kullanıcıların iyi performans deneyimleri elde edeceğinin garantisini veriyor.

Nike Zoom teknolojisinde en çok göze çarpan konu Nike Air serilerinde “yastıklama” modelinin kullanılmış olması. Tabanda kullanılan yastıklama teknolojisini şu şekilde açıklayabiliriz. Ön planda tutulan ilk hedef ayakkabının hafif olması. Çünkü bir sporcunun kullandığı ayakkabı ne kadar hafif olursa o kadar az enerji harcar. Bu düşünceden yola çıkarak ayakkabıların tabanları esnek ve dayanıklı bir dış kaplama ile tasarlanırken, içerisi sıkıştırılmış hava ile destekli.

Taban içerisine bir ucu ayak tabanına diğer ucu da yere endekslenen fiber bağlar ile hareket kabiliyeti ve patlama gücü ön plana çıkıyor. Fiber bağlar zemini daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Adım attınız anda fiber bağlar esneyip bir sonraki adım için itme kuvveti sağlarken, adımınızı kaldırdığınızda tekrar eski şekline geri dönüyor ve bir sonraki adım için hazır hale geliyor. Yapılan kontroller ve deneme aşamalarında hız desteği sağladığı da görülüyor.

Nike Zoom yastıklama modeli aslında Nike Air’dan geliyor. Altyapıda aynı teknoloji kullanıldığından Nike Zoom taban teknolojisini Nike Air ailesinin bir üyesi olarak kabul edebilirsiniz. Zoom teknolojisinin sizlere sunduğu bir diğer avantaj ise koşu sırasında veya oyun esnasında hızlı dönüşler ve çok yönlü hareketlerde ekstra kuvvet sağlıyor.

Zoom teknolojisi ile performansınızı üst seviyeye taşıyacak ayakkabıların en iyilerini sizler için inceledik.

Pegasus 34nike_air_zoom_pegasus_34Nike Air Zoom serisinin en çok tercih edilen ayakkabılarından olan Pegasus, yeni tasarımı ve geliştirmeleri ile karşımıza çıkıyor. Nike Air Zoom Pegasus serisi birçok koşucunun gözünde çoktan vazgeçilmez modeller arasındaki yerini almış durumda. Ayağınıza sağladığı olağanüstü nefes alabilirlik sayesinde asfalt sıcaklarına artık çözüm bulundu. Flymesh kumaş ile serinlik hissi yaratılırken uzun mesafeli koşularda rahatlık ayağınızdan eksik olmuyor. Ayakkabının yan taraflarında bulunan Flywire kordonları ayak kemer bölgesini sıkıca sarıyor. Bu sayede ayakkabı ile bütünlük sağlanıyor. Zoom serisin ortak özelliklerinde bulunan uygulanan basınca hızlı tepki veren esnek taban yapısının özellikle ayak tarağı ve topuk bölümü Cushlon köpük ile donatılmış. Bu sayede vücut dengesi sağlanırken aynı zamanda bir sonraki adım kuvveti arttırılıyor. Unutmadan hatırlatalım birlikte kilometreler kat edeceğiniz Pegasus sadece 295 gram ağırlığında!

Pegasus gibi uçmak en zorlu zeminlere hükmetmek için Pegasus 34 fırsatlarını kaçırma!

Nike Air Zoom Structure 20 Shield

nike_air_zoom_structure_20Koşu esnasında adımlarınızın daha yumuşak ve canlı atmanızı sağlayan Nike Air Zoom Structure 20 Shield’ın tabanında yapılan son değişiklikler ile artık hava şartları ne olursa olsun ayakkabı her koşulda performansından hiçbir şey kaybetmiyor. Ön plana çıkan bir diğer özelliği de ayakkabının üst kısmında kullanılan doku sayesinde hava yağmurlu bile olsa ayağınızın hep kuru kalması.

Ayakkabılarımızda en çok dikkat ettiğimiz konulardan bir tanesi de her zaman ayakkabının ayağımızla bir bütün olmasıdır. Nike’ın, Dynamic Fit teknolojisi sayesinde ayağın orta kısmının sıkı bir şekilde sarılması sağlanarak ayakkabı ayak ile bir bütün olması sağlanıyor. Nike Zoom Air birimi ayakkabı için en uygun gördükleri OrthoLite® taban astarı aracılığıyla ayakkabının her türlü zeminde yastıkla sağlaması amacına ulaşmış görünüyor.

Zemin ve hava şartları fark etmeden her daim koşu sevdalısı iseniz Nike Air Zoom Structure 20 Shield çeşitlerine göz gezdirebilirsiniz.

Nike Air Zoom Vomero 12

Nike Air Zoom Vomero 12 ile hızınıza hız katacaksınız!

nike_air_zoom_vomero_12Yatağınızdaki yastık bile bu kadar rahat olamaz!

Nike Air Zoom yastıklama teknolojisinden yazımızın başında bahsetmiştik. Her adımınızın aynı güç dengesinde olmasını sağlayan taban, daha az enerji harcamanın yanında daha iyi performansı almanızı sağlıyor. Genelde beton zeminlerde gerçekleştirilen koşularda onuncu dakikadan sonra tabanlara binen basıncın artması söz konusu iken, zoom yastıklamada kullanılan sıkıştırılmış hava sayesinde topuklara ve tabana etki eden basınç uygun seviyede engellenerek enerjiye dönüştürülüyor. Yastıklamanın en temelinde yatan tabanlara binen yükün emilmesi bu sayede gerçekleştirilmiş oluyor.

Orta tabanın tasarımında kullanılan yumuşak Lunar çekirdek ve Cushlon taşıyıcılar her adımınız tabanınıza yüklediğiniz basıncı eşit şekilde dağıtır ve konforu arttırır.

Konforu ile koşular daha rahat!  

Tüm profesyonel sporcuların bir koşu ayakkabısından bekledikleri en önemli özelliklerden biri, ayağı sıkı bir şekilde sarmasıdır. Vomero 12 üst yüzeyinde kullanılan hassas doku işlemesinin ayağınızı en iyi şekilde saracağından şüpheniz olmasın. Hafif yapısı ve yumuşak doku ile donanmış Vomero 12 ile zorlu zemin koşulları sizi yıldırmasına izin vermeyin.

Vomero 12’nin üst yüzeyinde kullanılan file dokunun bazı bölümlerinde ayağınızın rahat nefes alabilmesi için hava girişi bulunur. Bu sayede ayakkabı içinin nemlenmesinin de önüne geçilir.

Nike Air Zoom Vomero, özel geliştirilmiş esneme kabiliyeti sahip bir ayakkabıdır. Özel kordon teknolojisi ile hareketleriniz daha güçlü olurken ayakkabının dayanıklılığı da artar.

Mükemmel Tutuş

Nike Air Zoom Vomero 12, hem salon çalışmalarında hem de dış mekan antrenmanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Size koordine bir şekilde hareket eden dış tabanda kullanılan yenilenmiş kauçuk ile çeviklik arttırılmış durumdadır. Taban dizaynında tercih edilen hafif kavisli tasarım, adımlarınızın zeminle temas ettiği anda genişleyerek tutuş kabiliyetinizi maksimum seviyeye çıkarıyor.

Mükemmelliğe Nike Air Zoom Vomero 12 ile ulaşabilirsin!

Zoom Elite 9

nike_air_zoom_elite_9Elitlikte son nokta desek yersiz olmaz. Çünkü profesyonel koşucuların düşünceleri doğrultusunda geliştirilen Zoom Elite, Zoom Air teknolojisine ait her şeyi barındırıyor.

Nike’ın profesyonel koşuculardan elde ettiği bilgiler doğrultusunda geliştirdiği Nike Zoom Air taban ile istediğiniz zaman istediğiniz yerde hava durumuna aldırmadan koşuya başlayabilirsiniz.

Zoom Elite 9 dizaynında en çok dikkat edilen nokta olan hız-sürat artımını sağlamak olmuş. Nefes alabilen yapısı yine aynı şekilde ayağınızın terlemesi önleyerek, olası performans düşüklüğünün önüne geçiyor.

Bu ayakkabı için sporculardan alınan geri bildirimlerin çoğu yorgunluğu azalttığı yönünde. Taban tasarımında kullanılan yumuşak yastıklama sistemi ile koşu esnasında daha rahat olduklarını ve özellikle ayak altında ağrı acı gibi sorunlarla karşılaşmadıklarını dile getirdiler. Bu ayakkabı için şöyle bir hesaplama yapabiliriz. normal bir ayakkabıyla 2 saatte harcadığınız enerjiyi 10 olarak kabul edersek, bu ayakkabı ile aynı sürede harcayacağınız enerji 8 olacaktır ki bu da koşu esnasında vücudunuzun daha az yorulmasına sebep olacaktır.

İsmi gibi elit olan bu karizmatik arkadaşımızın özelliklerini bir araya getirdiğimizde;

  • Daha konforlu bir deneyim sağlayan güçlü fiber teknolojisi.
  • Nefes alabilen file kumaş sayesinde daha özgür ayaklar.
  • İleri yastıklama sistemiyle desteklenen hızlı ve kesintisiz aktivite imkanı.
  • Esnek yapısı sayesinde hassas tutuş.
  • Nefes alabilen hafif file kumaş sayesinde saatler süren deneyim.
  • Kolayca temizlenebilen yumuşak üst kısım.
  • Ultra ince dış tabanıyla farklı zeminlerde dengeli tutuş kabiliyeti.

Hızlı, çevik ve karizmatik olmak istiyorsan tek yapman gereken Zoom Elite 9 ile tanışmak!

Nike Air Zoom Odyssey 2

nike_zoom_taban_teknolojisi_ile_rakip_catlatiyor_oddysey

 Air Zoom serisinin en gözde bebeklerinden bir tanesi de taban kıvrımı ile dikkatleri üstüne çeken Nike Air Zoom Odyssey 2!

Birbirinden farklı basınçlara sahip topuk ve ön tarak bölgelerinin rahatı için özel olarak ayarlanan yastıklama sistemi ile Nike Air Zoom Odysses 2, daha hızlı koşular hayal edenler için birebir.

Koşu dinamiğini Nike Air Zoom Odyssey 2 ile arttır!

Zoom Winflo 4

nike_air_zoom_winflo_4Tüy kadar hafif kaya gibi sağlam!

Nike Air Zoom teknolojisinin kullanıldığı koşu ayakkabılarını tek tek incelediğimiz yazımızda sıra koşarken varlığını bile hissetmeyeceğiniz Zoom Winflo 4’te!

Koşuda en önemli unsurlardan bir tanesi ayakkabınız ne kadar ağır olursa harcadığınız enerjinin o kadar artacağıdır. Ancak Nike Air Zoom Winflo 4 ile enerjinizden tasarruf edebilir ve daha verimli koşular gerçekleştirebilirsiniz. Sadece 255 gram ağırlığında oluşu, koşularınızda onunla rüzgardan bile daha hızlı hale gelebilirsiniz!

Dış tabanında kullanılan Waffle ile zemin tutuşu yüksek seviyede desteklenirken, topuk sistemi ile ekstra ivme kuvveti sağladığını da belirtmeden geçemeyiz.

Nike Air Zoom Winflo 4 ile rüzgarın oğlu olmaya hazır mısınız?

Fitness Öncesi ve Sonrası Beslenme Rehberi

Dünyanın Yeni Trendi: Netball