Menu
in

Nike Projesinde Bir Türk

Nike denince ilk o gelir akla, kalplerde yeri bambaşka. Huzurlarınızda… Air Max! 1987’den bu yana Nike Air Max ailesi; yenilikçiliğin ve stilin kesişim noktasında yer alıyor. Gücünü sporun köklerinden alan Air Max; müzik, sanat ve moda ile kendini besleyerek, kültürel bir fenomen haline geldi.

Nike bu sene ilk defa; Air Max’in geleceğini yeniden geliştirmek için, dünyanın farklı yerlerinden 12 özel ismi bir araya getirdi. Tasarımcılar; bu geleceği Nike Tasarım ekibiyle birlikte geliştirmek için, Portland’daki “Nike Dünya Genel Merkezi”ne davet edildi. Türkiye’den, Les Benjamins markasının kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın seçildi ve Nike için tasarladı. Miley Cyrus ve Rita Ora’nın da, lüks tüketimde dünya çapında bir marka olan Les Benjamins’in müdavimlerinden olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Hem işinde, hem de hayatında her zaman Doğu ve Batı kültürü birleştiren Aydın’ın; Nike projesinde tasarladığı Air Max de, Doğu-Batı sentezinin en güzel örneği. Henüz 29 yaşındaki Bünyamin Aydın, Türkiye’den davet edilen ilk tasarımcı oldu. Aydın, Air Max’ı kendi tasarım anlayışıyla yeniden yorumladı. Doğu kültürünü ve tarihini artistik bir dokuyla birleştiren tasarımcı, dijital baskıyla tamamladığı modern bir tasarım ortaya koydu.

“Vote Forward”projesi kapsamında bir araya gelen 12 tasarımcıya “Revolutionairs” adı verildi. Bu isimler, Nike Air Max modelini yeniden tasarlamak için görevlendirildi. Peki diğer 11 “Revolutionairs” kim? Tasarımcılardan, sanatçılara ve hatta DJ’lere kadar uzayan bir ekip var karşımızda: Alexandra Hackett (Londra), Artemy Lebedev (Moskova), Celement Balvoine (Amsterdam), Fabikr (Seoul), Kyle Ng (Los Angeles), Lourdes Villagómez (Mexico City), Naotaka Konno (Tokyo), Sean Wotherspoon (Los Angeles), Shangguan Zhe (Shanghai), Tianzhou Chen (Beijing) ve Venus X (New York).

https://youtu.be/OGN8W64wSs0

Oylama gerçekleşti ve kazanan açıklandı: Sean Wotherspoon. Oylamaya çıkan tüm tasarımlar arasından, kazanan bu model hayata geçirilecek ve dünya çapında satışa sunulacak. İlgilenenlere duyurulur 🙂

Nike ve sanat, giderek birbirinden ayrılamaz bir ikili haline dönüşüyor. Bu yepyeni proje ile, sokak stilinin en ikonik parçalarından olan Air Max efsanesini, kimse yerinden edemez artık!

Yorum Yazın

Exit mobile version