Menu
in

Obradovic İle Yıldızı Parlayan 3 Oyuncu

On yıl geriye dönüp baktığımızda, Avrupa’da oynanan basketbola ağırlığını koymuş ekiplerin başında gelen Panathinaikos’un mükemmel takım oyunu oynayan oyuncularının yanı sıra özellikle baş antrenörü de dikkat çekiyordu: Zeljko Obradovic. 1991 yılında ilk kez Partizan koçu olarak parkeye adımını atmış ve bugünlere dek gelmişti. 1999-2012 yılları arasında özellikle Panathinaikos’un başında olduğu yıllarda Avrupa basketbolunun sık sık konuşulan isimlerinden biri haline gelen Obradovic, 2012-2013 sezonunda İstanbullu ekip Fenerbahçe ile anlaşmıştı. Fenerbahçe’nin geçtiğimiz dört yılda, Euroleague’de sergilediği etkileyici performansın arkasındaki en önemli isimlerin başında gelen koç Obradovic, takıma olan katkısı sayesinde birçok oyuncunun yıldızının parlamasını sağlamış ve onlara ilham vermişti. Fenerbahçe forması giyen Bogdan Bogdanoviç ve Ekpe Udoh ve Panathinaikoslu oyuncu Dimitris Diamantidis, bu isimlerin başında geliyor.

Bogdan Bogdanoviç

Üç sezondur Fenerbahçe forması giyen Yugoslav Bogdan Bogdanovic, son dönemin gelecek vadeden isimleri arasında görülüyor. Sakatlıklarından dolayı verimli olamadığı zamanlar olsa da, sahada olduğu anları çok iyi bir şekilde değerlendiren Bogdanovic’in takımının Avrupa’daki başarısında en az Obradovic kadar etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Obradovic’le 2014 itibariyle çalışma imkanı yakalayan 1992 doğumlu oyuncu, takıma geldiği ilk dönemlerde bir türlü yakalayamadığı istikrarlı performansı, koç Obradovic’in kendisine uzun süreler ve sorumluluk vermesi ile kısa zamanda yakalamış ve her seferinde geliştirmek için gayret göstermişti. Aynı sezon, Euroleague’deki yükselen yıldızlar arasında gösterilen Bogdanovic, bu ödüle iki kere layık görülen ikinci isim olmuştu. Başarılı performansı ile Avrupa’nın ilgisini çekmeyi başaran Bogdanovic, önümüzdeki sezon bu kez biraz daha uzaklara gidiyor. Sacramento Kings ile anlaşan Bogdanovic, 2017-2018 itibariyle artık NBA’de mücadele edecek.

Ekpe Udoh

Şahsına münhasır karakteri ile Fenerbahçe’nin en çok sevilen oyuncularından olan Ekpe Udoh, aynı zamansa sahadaki hırslı tavırları ile de tanınıyor. Euroleague oyuncularının pota altındaki korkulu rüyası haline gelen Ekpe Udoh, adeta “blok canavarı” olarak nam salmış durumda. NBA’de geçirdiği sallantılı yıllarda, Golden Statw Warriors, Los Angeles Lakers, Milwaukee Bucks formaları giyen Udoh, bu takımlarda bir türlü tutunamasa da 2015’te geldiği Fenerbahçe’de aradığını buldu diyebiliriz. Koç Obradoviç’le çalışmaya başladığı ilk sene Eurolague’de “En Değerli Oyuncu” seçilen Ekpe Udoh, sonunda Fenerbahçe’nin kupayı kaldırdığı Euroleague finalinin de “En Değerli Oyuncu”su şampiyonluk yolundaki performansını taçlandırmış oldu. Udoh, Obradoviç ile olan ilişkisinde mutlu olduğunu ilk sezonun sonunda uzattığı anlaşma ile kanıtlamış ve her defasında da bunu belli etmişti.

Dimitris Diamantidis

Geçtiğimiz yıl emekli olan Yunan basketbolcu Dimitris Diamantidis, Avrupa basketbolunun özellikle Yunanistan ekiplerinde forma giymiş isimleri arasında en dikkat çeken ismi olarak biliniyordu. Kariyerinde 2004 yılında Obradovic ile Panatihinaikos’ta yolları kesişen Diamantidis’in henüz başladığı basketbol hayatı, Yugoslav koç ile şekillenmişti. Avrupa basketbolunda bir koç ve oyuncu arasında kurulmuş en güçlü bağ olarak da tanımlanan Obradovic – Diamantidis ilişkisi, 2004-2012 yılları arasında sürmüş ve koçun Fenerbahçe’ye transfer olması ile sona ermişti. Defansı ile çok önemli işler yapan Yunan oyuncu, kendi liginin yanı sıra Euroleague’de de sık sık ismi anılan oyunculardan olmayı başardı.

 

Yorum Yazın

Exit mobile version