in

Ödem Atan 7 Besin

Gün boyu hareketsizlik, uzun süre ayakta durmak, vücudun çok susuz kalması, çok tuzlu ve çok şekerli beslenmek gibi durumlar çoğunlukla ödeme neden olur. Tartıda olduğunuz kilodan fazla çıkmanıza neden olan bu durum can sıkıcı olabilir. Orta düzeyde egzersizler yapmak veya sevdiğiniz bir sporu yapmak ödemi atmanıza yardım edebilir. Bununla birlikte, bazı besinleri düzenli olarak tüketmek vücudunuzun fazla sıvılardan arınmasını sağlar. Bu besinleri günlük beslenme planınıza eklediğinizde, sağlıklı ve dengeli beslenirken vücudunuzdaki ödemi de atmış olursunuz. İşte ödem atmanıza yardımcı olabilecek 7 adet besin;

1.Kefir

ödem

Probiyotik eklenmiş yoğurtlar ve kefir, içerdikleri Lactobacillus veya Bifidobacterium bakterileri sayesinde sindirim sisteminizi destekler. Sağlıklı bir sindirim sistemi ise dolaşım sisteminize etki ederek ödemi önler. Ayrıca, süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengin olduğu için vücudunuzun mineral dengesini korur. Bu sayede dokularınızda fazla sıvı birikimi engellenmiş olur. Günde 3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketerek vücudunuzda ödem oluşumunu azaltabilirsiniz.

2.Ananas

ödem

Ananas, vitamin ve minerallerden zengin bir tropikal meyvedir. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sisteminizi ve bağışıklık sisteminizi destekleyerek ödem atmanıza yardımcı olur. Ayrıca ananas, içerdiği “bromelain” adlı enzim sayesinde vücut dokularınızdaki fazla sıvı birikimini ve iltihap oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ananası, ara öğünlerinizde dilim şeklinde veya taze meyve suyu halinde düzenli olarak tüketebilirsiniz.

3.Yeşil Çay

maca-cayinin-faydalari-sportmen

Yeşil çay, diüretik (idrar söktürücü) bir bitki olduğu için vücudunuzda biriken fazla sıvıyı kısa sürede atmanıza yardımcı olur. Ayrıca, içerdiği mineraller ve güçlü antioksidan bileşikler sayesinde vücut sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Günde 3 fincanı geçmeyecek şekilde yeşil çay tüketerek ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Eğer kalp ve damar hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı veya hipertansiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa, yeşil çayı tüketmemeniz veya dikkatli tüketmeniz önerilir. Net bir bilgi almak için doktorunuza başvurabilirsiniz.

4.Maydanoz

ödem

Maydanoz da yeşil çay gibi etkili bir idrar söktürücüdür. Bu sayede ödem atmanıza yardımcı olur. Liften, C vitamininden ve B vitamini çeşitlerinden zengin bir içeriğe sahip olan maydanoz, aynı zamanda vücudun yağ yakımını destekler. Maydanozdan, öğünlerinizde bol bol tüketerek veya çayını yaparak faydalanabilirsiniz. Maydanozun çayı yerine kendini tüketirseniz lif içeriğinden de faydalanmış olursunuz. Eğer çayını tüketmek isterseniz faydalı bileşiklerin kaybolmaması için uzun süre kaynatmamanız önerilir.

5.Salatalık

ödem

Yaklaşık %95 oranında su içeren salatalık, vücudunuzun sıvı ihtiyacına katkıda bulunur. C vitamini, beta-karoten, silikon ve sülfür içeriğinden zengin olan salatalık, vücut dokularınızda fazla sıvı birikimini önlemeye yardımcı olur. Salatalığı suyun içine doğrayarak kendinize antioksidanlardan zengin bir içecek hazırlayabilir, gün boyu bu lezzetli suyu tüketerek ödemden arınabilirsiniz. Ayrıca, salatalığın kendisini yerseniz, ödemi önlemesinin yanında tok kalmanıza da yardımcı olur.

6.Su

tarçınlı su zayıflatır mı 3

Ödem atmak için su tüketmek size saçma geliyor olabilir. Fakat, ödeme neden olan en önemli etkenlerden biri susuzluktur. Su, yaşamsal tüm olayların devamlılığı için vazgeçilmez olduğundan, yeterli su içmediğiniz zaman vücudunuz bunu dengeleyecek çözüm yolları arar. Bu yollardan birisi, damarlarda bulunan ve böbrek yolu ile atılabilecek olan sıvının bir kısmının damar dışına çıkarak vücut dokularını kaplamasıdır. Bu durum ise “ödem” adı verilen sağlıksız ve ciddi bir şişkinliğe neden olur. Gün boyunca yeterli miktarda su içerek oluşan bu şişkinliği rahatça geçirebilirsiniz. Günde ortalama 2,5-3 litre su tüketerek vücudunuzda ödem oluşmasını engelleyebilir, sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz.

7.Turp

Turp, içerdiği birçok antioksidan bileşik sayesinde kalp ve damar hastalıklarını ve ödemi önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda doğal bir potasyum kaynağı olan turp, vücudunuzun mineral dengesini düzenleyerek ödemi uzaklaştırır. Turpu salatalarınıza ve yemeklerinize ekleyerek vücut dokularınızda sıvı birikmesine engel olabilir, sağlıklı ve dengeli bir vücut kompozisyonuna sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin yanında, aktif bir yaşam tarzı edinerek de ödemden kurtulabilirsiniz. Egzersiz sırasında veya günlük hayatınızda ihtiyacınız olabilecek her türlü spor ekipmanına Barcin.com aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

kas zorlanması belirtileri

Kas Zorlanması Belirtilerine Dikkat Ederek Önlem Alın

Şınav Nasıl Geliştirilir? 4 Öneri