in

Ödem Atıcı Yeşil içecekler ve Örnek Tarifler

Vücudun su ve tuz tutması nedeniyle olan ödem, kişide rahatsızlık hissi oluşturmasının yanı sıra bazı ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Ödemin tedavisi için vücudun su ve tuz tutmasına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Ödemin nedenleri ve ödem atıcı yeşil içecekler bu yazıda.

Ödemin Nedenleri

İnsan vücudu %65-70 oranında sudan oluşur. Vücuttaki su miktarı vücut bölgelerine dengeli olarak dağılmıştır. Bu dağılımda meydana gelen bozukluklar, özellikle yumuşak dokularda damar içi sıvının dışarıya sızması gibi durumlar vücutta aşırı oranda su ve tuz tutulumuna bir başka deyişle ödeme yol açar. Aşırı tuz içeren besinler, yüksek miktarda sıvı tüketimi, fiziksel aktivite azlığı vücutta ödem oluşmasına neden olur.

Ödem Atıcı Yeşil içecekler ve Örnek Tarifler

Bunlara ek olarak tiroid bezinin fonksiyonlarında bozulma, ileri beslenme bozuklukları, karaciğer hastalıkları, böbrek ve kalp yetersizlikleri, alerjik durumlar ve damar tıkanıklıkları gibi hastalıklar da ödeme yol açabilir. Ödem nedene bağlı olarak vücudun farklı bölgelerinde oluşabilir. Hareketsizlik nedeniyle ya da kalp ve böbrek yetersizliğine bağlı olarak gelişen ödemler genellikle bacaklarda ve ayak bileğinde görülürken damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişen ödemler tek kol ya da tek bacakta görülür. Bazı besinlerin idrar söktürücü özellikleri vardır ve bu besinlerle hazırlanan içecekler tüketildiğinde vücutta biriken fazla su ve tuzun atımı kolaylaşır.

Ödem Atıcı Yeşil içecekler ve Örnek Tarifler

Ödem Atıcı Yeşil İçecekler

Ödem atmaya yardımcı olan yeşil yapraklı sebzeler kullanılarak hazırlanan yeşil içecekler, içerdikleri yüksek orandaki antioksidan bileşenler ve potasyum sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin ve fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar. Detoks etkisine sahip olan yeşil içecekler haftalık olarak tüketilen sebzelerin bir kerede vücuda alınmasını sağlar. Yeşil içecekler, ıspanak, marul, maydanoz, enginar, kereviz, yeşil nane, salatalık, fesleğen ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler ile yeşil elma, muz, kayısı, greyfurt, limon gibi meyveler ile zencefil ve zerdeçal gibi baharatların blenderden geçirilmesi ile elde edilir. Sebze ve meyveler parçalandığı için bitki ve meyve duvarlarında yer alan vitamin ve minerallerden maksimum fayda sağlanır. Posa içeriği açısından da zengin olan yeşil içecekler, cam bir sürahi içinde 48-72 saat saklanabilir. Özellikle sabahları aç karnına tüketilmesi önerilen yeşil içecekler, bağırsakların sindirimine destek olarak başta kabızlık olmak üzere şişkinlik ve gaz gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Yüksek posa içeriğine sahip olan içecekler, gün içindeki diğer öğünlerdeki besin alımını azaltarak günlük kalori alımını düşürür. Antioksidan bileşenler cildin daha parlak ve canlı olmasını sağlar. Toksin maddelerin atımını kolaylaştırdığı için zindelik ve canlılık verir.

Ödem Atıcı Yeşil içecekler ve Örnek Tarifler

Yeşil İçecek Tarifleri

Detoks Etkisi Yaratan Yeşil İçecek: 800 mililitre soğuk su, 3 avuç dolusu ıspanak, pazı, kereviz sapı, maydanoz ve fesleğen içeren yeşillik, 1 adet çekirdekleri çıkartılmış yeşil elma, 1 adet muz, 2 adet salatalık, 1 adet limon suyu, 1 adet greyfurt suyu, 1 parça kök zencefil ve 1 parça zerdeçal kullanarak detoks etkisi yaratan içecek hazırlanır. Tüm malzemeler blenderden geçirilir ve sabah aç karnına tüketilir.

Ödem Attıran Yeşil İçecek:  2 su bardağı ince kıyılmış maydanoz, 2 su bardağı ince kıyılmış salatalık, 3 yemek kaşığı limon suyu, 1 adet elma, 1 adet kereviz sapı, 1 çay kaşığı zencefil ve 2 su bardağı maden suyu içeren tüm malzemeler blenderden geçirilir ve aç karnına öğünlerden sonra içilir.

Ödem Atıcı Yeşil içecekler ve Örnek Tarifler

Yeşil İçecek: 1 adet elma, 1 adet salatalık, 1 avuç maydanoz, 1 avuç ıspanak, 2 adet kereviz sapı, 1 adet limon suyu ve 1-2 bardak su kullanılarak hazırlanan yeşil içecek, yüksek vitamin ve mineral içerir. Ödem atılmasına yardımcı olan içecek öğünlerden önce, spor öncesi ve sonrasında tüketilebilir.

Vücudunuzun daha zinde ve canlı olmasına yardımcı olan yeşil içecekler kilo vermeyi de destekler. Günlük beslenme programınıza ek olarak yeşil içecekler tüketebilir ve egzersiz programıyla da formunuzu koruyabilirsiniz. Rahat ve konforlu spor yapabilmek için barcin.com’dan güvenli alışveriş imkânları ile spor giyim ürünlerini satın alabilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Kolay Egzersizler

Evde Yapılabilecek Kolay Egzersizler

Sırt Ağrıları İçin Yapılabilecek Pilates Egzersizleri

Sırt Ağrıları İçin Yapılabilecek Pilates Egzersizleri