in

Yağ Oranını Düşürmek İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek

Metabolizma olarak adlandırılan tüketilen besinlerin sindirilme hızı; başka bir deyişle enerjiye çevrilme hızı, bünyeden bünyeye değişiklik gösterir. Organların çalışabilmesi için gerekli olan minimum enerji ihtiyacı ise metabolizma hızı olarak tanımlanır. Cinsiyet, vücuttaki yağ miktarı, kişinin yaşı ve kas yoğunluğu, metabolizma hızını etkiler. Vücuttaki yağ oranı düştükçe metabolizma hızı artarak kişinin gün boyu daha fazla kalori yakması ve daha kolay kilo vermesi sonucunu doğurur. Vücuttaki yağ oranını düşürmek için bazı besinlerden yararlanabilirsiniz.

Bazı besin maddeleri, içeriklerinde yer alan bileşenler dolayısı ile vücudun yağ oranını düşürücü etkiye sahiptir. Bu besinler, metabolizma hızı üzerinde oldukça etkilidir. Günlük beslenme programına ekleyeceğiniz birkaç besinle vücut yağ oranınızı düşürebilir ve metabolizmanızı hızlandırarak kilo verme sürecini destekleyebilirsiniz.

Acı Biber

Acı biberde bulunan capsaicin adı verilen madde, yağ yakımını hızlandırarak vücut yağ oranının azalmasına yardımcı olur. Dolaşım ve sindirim sistemlerinin daha hızlı çalışmasını sağlayan acı biber, aynı zamanda bağırsakların çalışmasını da destekler. Yemeklerde kullanılan acı biber, tüketildikten sonraki 3 saat boyunca vücudun metabolizma hızını yaklaşık 1,5-2 katına çıkarır. Yemeklerinizde acı sivri biber, acı toz kırmızıbiber ve pul biber kullanarak gün içinde yakılan kalori miktarını artırabilirsiniz. Acı bibere ek olarak tarçın, kişniş ve kekik gibi besinlerde de capcaicin bulunur.

Zencefil

Yağ Oranını Düşürmek İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek zencefil

Zencefil, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan ve doğal yollarla vücut yağını düşüren en etkili besinlerden biridir. Termojenik (vücut ısısını artırıcı) etkiye sahip olan zencefil, yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık %20 oranında artırır. Ayrıca tokluk hissi de oluşturan zencefili ara öğünlerde tüketerek iştahınızı bastırabilirsiniz. Böylece günlük alınan kalori miktarının azaltılmasına yardımcı olan zencefil, vücuttaki yağ oranını düşürücü etkiye sahiptir. Yemeklerden önce aç karnına çay şeklinde ya da yemeklerde çeşni olarak tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yağ Oranını Düşürmek İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek yesil cay

Yüksek oranda kafein içeren yeşil çay, aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip fenol bileşenler de içerir. Düzenli olarak aç karnına ve yemeklerden önce içilen yeşil çay, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olarak metabolizmayı hızlandırır. Vücut ısısının yükselmesinde de etkili bir içecek olan yeşil çay, tüm vücut sistemlerinin daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakımını da artırır. Yeşil çayı diğer bitkisel çaylarla birlikte kullanarak etkinliğini artırabilirsiniz.

Ananas

Yağ Oranını Düşürmek İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek ananas

Yüksek oranda vitamin, mineral ve antioksidan bileşenler içeren ananas, vücuttaki toksinlerin ve fazla suyun atımına yardımcı olur. Sindirim sistemi, dolaşım ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasında oldukça etkili bir besin olan ananas, metabolizma hızını artırarak yağ yakımını da hızlandırır. Aynı zamanda lif içeriği de yüksek olan ananas, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kilo verme sürecinde en büyük problemlerden biri olan kabızlığın önlenmesinde önemli rol oynar.

Zerdeçal

Yağ Oranını Düşürmek İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek zerdecal

Metabolizmayı hızlandırarak kilo kontrolüne yardımcı olan zerdeçal, vücut yağ oranını düşürmek için oldukça etkili bir besindir. Ağız içine yer alan sinir reseptörlerinin çalışmasını sağlayarak metabolizma hızını artıran zencefil, aynı zamanda iştahı baskılayarak günlük kalori alımını azaltır. Ayrıca, içeriğindeki kurkumin adlı bileşen de vücuttaki iltihabın çözülmesine yardımcı olur. Çay şeklinde limon ve bal ile birlikte tüketilebildiği gibi yemeklerde toz şeklinde de kullanılabilir. Özellikle çorba, et yemekleri ve pilavlara farklı bir lezzet katar.

Tarçın

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olarak vücudun yağ depolama kapasitesini düşüren tarçın, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi destekler. Antioksidan bileşen içeriği ile dikkat çeken tarçın, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Tatlı krizlerinin bastırılması için ara öğünlerde çay şeklinde ya da sütün üzerine dökülerek tüketilebilir. Bağırsakların çalışmasını ve termojenik etkisi ile yağ yakımını hızlandırarak diyetlerin etkinliğini artırır.

Yağ Oranını Düşürmek İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek tarçın

Yağ oranını düşürmek için beslenme programınıza bu besinleri ekleyebilir ve düzenli egzersiz yaparak formunuzu koruyabilirsiniz. Egzersiz sırasında giyebileceğiniz spor giyim ürünlerini ise Barcin.com‘dan güvenli alışveriş imkânı ile satın alabilirsiniz.

Beslenme ile ilgili diğer yazılarımızı ise burayı tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Sporcu Kahvaltı Önerileri ve Pratik Kahvaltı Tarifleri

Güne Hafif Başlayın: Fit Kahvaltı Tarifleri ve Önerileri

Daha Sıkı Bacaklar İçin 6 Pratik Egzersiz

Daha Sıkı Bacaklar İçin 6 Pratik Egzersiz