in

Okulda Yapılabilecek Sporlar

Spor; sağlıklı bir yaşam, güçlü bir vücut ve dengeli bir psikoloji edinmek için tercih edilebilecek en faydalı etkinliklerin başında geliyor. Sporun birbirinden önemli faydalarından yararlanmak için ise spor alışkanlığını mümkün olan en genç yaşlarda kazanmak gerekiyor. Pek çok uzman sporcuya göre spora başlamak için en ideal dönem, okul çağı. Peki okul sporları nelerdir ve okul çağındaki çocuklar hangi sporlarla ilgilenebilir? Bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Okul Sporları Nelerdir?

Okul sporları, çocukların fiziksel yetkinliklerini artırmak, vücut dengelerini geliştirmek, zihinsel ve psikolojik açıdan daha sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini kolaylaştırmak amaçlarıyla uygulanan özel programlardan oluşuyor. Çocukların özellikle ilköğretim çağından itibaren sporla ilgilenmesi, çok yönlü bir gelişim açısından büyük önem taşıyor. Çocukların sosyal becerilerinin gelişimine de önemli katkılarda bulunan okul sporları, aynı zamanda dersler üzerinde de olumlu bir etkiye sahip. Peki okulda yapılabilecek sporlar hangileridir ve okula uygun spor çeşitleri nelerdir? Bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Okullarda, çoğunlukla çocukların ilgisini çekecek popüler spor branşları tercih ediliyor. Bu branşlardan en yaygınları ise futbol, basketbol ve voleybol. Bu üç popüler sporun yanı sıra, atletizm ve jimnastik gibi spor dalları da okullarda yapılabilecek aktiviteler arasında bulunuyor. En eğlenceli spor aktiviteleri arasında yer alan yarışlar, takla atma, yüzme ve atıcılık gibi spor türleri de öğrencilerden yoğun ilgi görüyor.

Okulda Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Okullarda spor etkinlikleri düzenlemek, çocuklar üzerinde çok sayıda olumlu etki bırakıyor. Uzman eğitimcilerin denetiminde uygulanan spor etkinliklerinin en önemli faydaları ise şu şekilde:

  • Okulda uygulanan spor etkinlikleri; çocukların farklı bakış açıları kazanmasına yardımcı oluyor.
  • Takım sporlarıyla ilgilenen çocuklar; paylaşma, yardımlaşma, takım halinde hareket etme ve ortak hedefe yürüme gibi büyük önem taşıyan sosyal beceriler kazanıyor.
  • Bireysel sporlarla ilgilenen çocuklar, bir yandan vücut koordinasyonlarını geliştirirken öte yandan kendi sınırlarını keşfediyor, daha fazla özgüven kazanıyor.
  • Sporla ilgilenmek, çocukların soyut kavramları algılamasını da kolaylaştırıyor. Genel olarak ergenlik dönemine kadar soyut kavramları idrak etmede problem yaşayan çocuklar, sporla somutlaştırılan kavramları daha iyi öğrenip uygulayabiliyor.
  • Erken dönemde spora başlamak, çocukların ilerleyen yıllarda obezite başta olmak üzere pek çok sağlık sorunuyla karşılaşmasının önüne geçebiliyor.
  • Okulda düzenli olarak spor yapan çocuklar, derslerine ve diğer sorumluluklarına daha fazla odaklanabiliyor.
  • Kimi çocuklarda ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak bazı fiziksel problemler bulunabiliyor. Küçük yaştan itibaren sporla ilgilenmek, bu sorunların erkenden tespit edilmesine ve giderilmesine yardımcı oluyor.
  • Spor, çocukların kas ve kemik gelişimine katkıda bulunurken gelecekte profesyonel olarak sporla ilgilenecek çocukların potansiyellerini erken yaşta keşfetmesini sağlıyor.

Yaş Gruplarına Göre En Faydalı Spor Nedir?

Okulda doğru bir spor eğitimi vermek için, yaş gruplarına uygun spor dalları seçmek gerekiyor. Peki yaş gruplarına en uygun spor etkinlikleri nelerdir? 6, 8, 10 ve 12 yaşında hangi spor yapılmalı?  Örneğin, okula yeni başlayan 6 yaş grubundaki çocukların fiziksel gelişimlerinin henüz tamamlanmamış olması sebebiyle koşu, yüzme ya da jimnastik gibi  bireysel ve görece hafif sporlar ile ilgilenmesi daha faydalı. Takım sporlarının ise 8 yaş ve sonrasında tercih edilmesi, çocukların daha sağlıklı bir gelişim göstermesine yardımcı oluyor.

10 yaş, çocukların fiziksel gelişiminde önemli bir eşik. Çoğu çocuk, bu yaştan itibaren pek çok spor dalını başarıyla gerçekleştirebilecek fiziksel yetkinliğe ulaşıyor. Bu nedenle 10 yaş üzerindeki çocukların fiziksel kapasitelerini artıracak rekabetçi spor dallarına, yani futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi branşlara yönelmesi öneriliyor.

Eğer siz de çocuğunuzun sporla ilgilenmesini isterseniz, Barcin.com koleksiyonlarında yer alan çocuk spor ürünlerine hemen göz atabilirsiniz!

Gölge Boksu Nedir? & Nasıl Başlanır?

İşten Sonra Spor Yapma Sanatı