Menu
in

Orman Banyosu Nedir? Orman Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Japonya’da yıllardır bilinen orman banyosu doğa ile iç içe, her şeyin farkında olarak zaman geçirmek anlamına gelir.  Doğa sporları arasında yer alan orman yürüyüşüne çıktığınızda genellikle oldukça hızlı yürürsünüz ve çevrenize gerçekten dikkat etmezsiniz. Bir orman banyosu sırasında bilinçli olarak yavaşlar ve çevreyi mümkün olan her şekilde algılarsınız. Yaprakları ve orman zeminini koklamak, kuş seslerini dinlemek, ağaçların hışırtısını duymak, yere uzanmak orman banyosunun temel bileşenleridir. Yere uzandığınızda boynunuzda çimenleri veya bacağınızda gıdıklayan bir karınca hissetmeniz tam da orman banyosunun amaçladığı bir şeydir. Orman banyosunda gerçekten tüm duyularınızı kullanırsınız.

Şehir hayatının karmaşıklığı, iş stresi ve sosyal problemler arasında derin bir nefes almanızı sağlayan bir takım meditatif yöntemler vardır. Yoga, meditasyon gibi orman banyosu da bunlardan biridir. Sakin ve dingin hissetmenize yardımcı olur ve doğanın canlılığını içinizde hissetmenizi, yenilenmiş şekilde hayata devam etmenizi sağlar. Ayrıca dilerseniz günlük spor aktivitelerinizi de ormanda yapabilir, daha verimli zaman geçirebilirsiniz.

Orman Banyosu Nedir?

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen Japonca “orman banyosu” anlamına gelen  “shinrin yoku” kelimenin tam anlamıyla kendinizi ormana bırakmak demektir. Orman banyosu olarak adlandırılsa da yüzme ya da su ile alakası yoktur. Ormanın atmosferine dalındığında gelen rahatlama nedeniyle banyo adı verilmiştir. Bir orman banyosu sırasında kasıtlı olarak ormanda yavaşça yürürsünüz. Ormanı tüm duyularınızla algılamak oldukça önemlidir. Çiçeklerin kokusunu alır, temiz havanın tadına bakar, renklerin değiştiğini görür, kuş cıvıltılarını duyar ve teninizde bir esinti hissedersiniz. 

Orman banyolarını farkındalık ve meditasyon listesinde sınıflandırabiliriz. Doğa ile bağlantı kurmak meditasyon gibidir ve zihninizde boşluk yaratır. Trekking doğa yürüyüşü gibi tempolu bir yürüyüşe gerek yoktur. Ancak trekking için yola çıktığınızda bir süre orman banyosuna zaman ayırabilirsiniz. Çünkü shinrin yoku’yu diğer yürüyüşlerden ayıran temel fark ağır ve her şey özümseyerek yürümektir. Benzerlikler de vardır, örneğin doğa yürüyüşü malzemeleri her iki yürüyüş için de gereklidir. Ormanda ihtiyacınız olabilecek pek çok şey vardır ve hazırlıklı olmak her zaman iyidir. Ancak egzersiz ya da sporla ilgisi olmadığını unutmamanız gerekir. Yapmanız gereken tek şey ormana gitmek ve doğanın atmosferini içinize çekmektir.

Orman Banyosu Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Shinrin yoku, orman banyosu kendinizi ağaçların hoş atmosferine bıraktığını an ve anlarla alakalıdır. Dingin bir ruh hali, zihinsel farkındalık ve rahatlama hepsi orman banyosunun merkezinde olan bileşenlerdir.

1980’li yıllarda Japonya’da fazla çalışmadan kaynaklı intihar vakaları bir hayli fazlaydı. Bunun için de “karoshi” adı verilen Japonca bir terim vardır. Bunları önlemek adına yapılan araştırmalar Japon doktorları ve bilim insanlarını orman banyosuna yönlendirmiştir. Birçok katılımcıyla birlikte duyuların bilinçli kullanılması konusunda pek çok uygulama denenmiştir. Özellikle doğanın olumlu etkileri üzerinde düşünülmüş ve bu hususta tüm duyuların deneyimleneceği bir uygulama araştırılmıştır. Bu araştırmaların başında ise Qing-Li adında Japon doktor vardır. Qing-Li uluslararası alanda orman banyosu konusunda önde gelen uzman olarak kabul edilir.  Çünkü 1980’lerde doğanın sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri üzerine araştırmalar yapmıştır.

Dr. Qing-Li, daha fazla araştırma gerektirmesine rağmen kısa sürede şaşırtıcı sonuçlar elde etmiştir. En dikkat çekici sonuç ise orman banyolarının bağışıklık sistemi üzerine etkisidir. Ağaçlar, kendilerini virüslerden ve böceklerden korumak için küçük doğal yağ parçacıkları olan fitositler salgılar. Ormanda yürüdüğünüzde, bu bileşenleri soluyarak bağışıklık sisteminizi harekete geçirirsiniz ve anti-kanser proteinlerinin üretimi arttığı için kanser riskini azaltmaya yardımcı olursunuz. Bu avantajdan tam anlamıyla yararlanmak için ayda bir kez ormanda yürüyüş yapmanız gerekir. Yürüyüş esnasında ise yanınıza doğa yürüyüşü kıyafetleri ve erkek, kadın koşu ayakkabısı almayı unutmamalısınız.

Pek çok kişinin merak ettiği “Orman banyosu neden yararlıdır?” sorusu ise yine ağaçlardan yola çıkarak açıklanabilir. Ağaçların kendilerini zararlı böceklere ve mantarlara karşı korumak için kendi bağışıklık sistemleri vardır ve ayrıca yeraltı toprağı besin ağı ile birbirine bağlıdırlar. Saldıkları uçucu maddeler (fitocidler) ve topraktaki bakteriler de orman banyosu ya da doğa yürüyüşü yapanların bağışıklık sistemine fayda sağlar. Fitositler sadece kanımızdaki stres hormonlarının konsantrasyonunu azaltmakla kalmaz ayrıca bir anti-inflamatuar etkiye sahiptirler.

Orman banyosu, 3 saatte 1 kilometre yol kat edecek kadar yavaş hareket etmektir. Doğayı tüm duyularınızla algılamanız ve gerçekten bunun için zaman ayırmanız gerekir. Tek başınıza da yapabilirsiniz ancak bir rehber eşliğinde gerçekten özel bir deneyim olacaktır. Rehber size ormanın seslerinin, kokularının, renklerinin ve atmosferinin olumlu duygular sağlamasına yardımcı olur.

Ormanın dışındaki yaşamınız bir süreliğine yok olur ve tüm günlük endişelerinizi geride bırakabilirsiniz. Ancak farkındalığın dikkati içe odaklamakla ilgili olsa da orman banyosu daha farklı çalışır. Çünkü tüm duyularınızı kullanarak dikkati dışarıya odaklar.

Orman Banyosunun Fizyolojik ve Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Yürümek rahatlatıcı bir aktivitedir. Doğa yürüyüşü esnasında kan basıncınız ve kalp atış hızınız düşer. Stres azalır, kan şekeriniz düşer ve kalp ve kan damarlarınızın sağlığına fayda sağlar. Çevrenize dikkat ederek yürüdüğünüz için konsantrasyonunuz da artar. Sizi daha yaratıcı kılması da getirilerinden yalnızca biri. Çözümsüz gibi görünen ve zihninizi meşgul eden sorunlara ormanın derinliklerine sakince düşünerek yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca kilo verme konusunda da destek sağlar  ve temiz hava daha iyi bir gece uykusuna destek olur. Tabii ki orman banyosunun tüm bunlara ek olarak pek çok faydası vardır. Bunlar hem fiziksel hem psikolojik olumlu etkilerdir.

Stresi Azaltma

Doğa yürüyüşü orman banyosu olsun olmasın rahatlatıcı bir aktivitedir. özellikle şehir içinde stresli bir hayatınız varsa, mükemmel bir kaçış noktasıdır. Sıkı sosyal normlar ve zorlu çalışma koşulları herkes için stres faktörüdür. Orman banyosunun da genel olarak sağlığınız ve özellikle strese bağlı şikayetler üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Derin Gevşeme 

Son teslim tarihleri, haber gündemleri ve sosyal yükümlülükler ile yoğun hayatın içinde stres merkezde yer alır. Sonuç olarak, gerçekten rahatlamak ve kendinize gelmeniz için genellikle çok az zaman vardır. Bu nedenle orman banyosu bir rahatlamadır. Derinden rahatlamanın ve kendimizi daha fazla hissetmenin etkili bir yoludur. Doğa yürüyüş ayakkabısı giyerek kendinizi ormanın derinliklerine bırakabilir ve doğanın size sunduğu bu rahatlatıcı atmosferden yararlanabilirsiniz.

İçsel Farkındalık

Orman banyosu, sizi düşünmeye davet eden bir ayna görevi de görebilir. Bundan sonra dünyayı ve etrafınızdaki insanları farklı bakış açısıyla görebilirsiniz. Bu hem içsel farkındalık hem de dış dünyayı daha rahat anlamanıza yardımcı olur.

Orman banyosunun fiziksel yararları ise şöyle sıralanabilir:

  • Bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Strese bağlı şikayetleri azaltabilir.
  • Yüksek tansiyonu düşürmenize olanak tanır.
  • Kan şekerinin doğal seviyelerde olmasına yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığı gibi dinlenerek atlatabileceğiniz bazı hastalıkların iyileşme sürelerini hızlandırabilir.
  • Dikkati odaklama ve yaratıcı ve çözüm odaklı düşünme yeteneğini artırır.
  • Aidiyet ve daha büyük bir bütünün parçası olma duygusunu güçlendirir.

Siz de orman banyosunun etkilerinden yararlanarak stres seviyenizi düşürmek ve şehir hayatından uzaklaşıp rahat bir nefes almak istiyorsanız iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Size en yakın parkur ya da ormanlık alanı belirleyebilir, rehber eşliğinde ve iyi bir ekipmanla yola çıkabilirsiniz. Erkek koşu ayakkabısı ve daha fazla kaliteli ekipman için Barcin.com avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version