Menu
in

Pilates Bandı ile Egzersiz Önerileri

Pilates Bandı ile Egzersiz Önerileri

Spor salonuna gitme imkânı bulamadığınızda, evde vücut ağırlığıyla yapabileceğiniz egzersizler harikalar yaratmanızı sağlar. Vücut ağırlığınıza pilates bandı gibi egzersize direnç katan ve zorlayan bir alet daha eklediğinizde kaslarınız çok çabuk güçlenir ve şekillenir. Ayrıca, Evde Aletsiz Nasıl Vücut Geliştirilir yazımızdan yardım alabilirsiniz. Direnç bandı olarak da bilinen bu esnek bantlar çok yönlü ve eğlenceli şekilde kullanılabilir. Kas dengesizliklerini ortadan kaldırmak için ideal olan direnç bantları, kas kapasitesini ve direncini de artırır ve kaslarınızı zorlanma altında daha uzun süre dayanacak şekilde eğitir. Direnç bandıyla yapabileceğiniz egzersizleri günlük rutininize eklediğinizde, vücudunuzda belirgin değişiklikler oluşabilir. Kendi başınıza da yapabileceğiniz bu egzersizler hayatınızı kolaylaştırır. İşte, evde pilates bandı kullanarak yapabileceğiniz birkaç egzersiz…

Kollarınızı Pilates Bandıyla Güçlendirin 

  • Kol kası geliştirme için direnç bandı kullanın: Kol kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız, bir ayağınızla direnç bandının tam ortasına basın. Bandın uç kısımlarını ellerinizle tutun. Bu sırada avuç içlerinizin tavana doğru bakması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Son olarak dirseklerinizi sabit tutup alt kolunuza yüklenip kollarınız ve bacaklarınız arasında doksan derecelik bir açı oluşturun.
  • Omuzlarınızı unutmayın: Direnç bandının ortasına iki ayağınızı yerleştirin. Bir ayağınızın hafif önde olmasına izin verin. Bandın iki ucundan ellerinizle tutun ve iki kolunuzu omuz hizasına gelene kadar aynı anda kaldırın ve indirin.
  • Şınavda yeni bir boyut:Direnç bandı kullanarak yapacağınız şınav, egzersiz rutininize yeni bir boyut kazandırır. Nasıl yapacağınıza gelince, klasik bir şınav pozisyonu alın ve ekipmanı sırtınıza, omuzlarınıza yakın olacak şekilde yerleştirin. Bandın uç kısımlarını tutun ve kollarınızı tamamen gererek şınava devam edin.

Kalça ve Basen Egzersizleri

  • Basen ve kalçanızı inceltmek için: Evde basen ve kalça inceltmeniz için önerilen direnç bandı egzersizi için, her evde bulunan basit bir araç daha gerekir: Sandalye. Sandalyenin üzerine dik bir şekilde oturun ve bandı üst bacaklarınıza sıkı bir şekilde sarın. Bu hareket boyunca ayaklarınızın zemine tamamen temas etmesi gerektiğini unutmayın. Bacaklarınızı açıp kapatarak hareketi tamamlayın.
  • Farklı hareketler de deneyin:Omuz ve kalça çalıştıran bu hareket için iki ayakla birlikte direnç bandının ortasına basılması gerekir. Ayaklarınızı banda yerleştirdikten sonra omuz genişliğinde açın. Bandın uç kısımlarını ellerinizle tutun. Bacaklarınızı yarı squat pozisyonuna alın. Kolunuzu sol dirsekten destek alarak yukarı doğru çekerken sağa doğru eğilin. Bu sırada sol bağınızın gerginleştiğini fark edin. Daha sonra diğer dirseğe geçin.
  • Squat’sız olmaz: Ayaklarınızı direnç bandının üzerine yerleştirin ve omuz hizasından biraz geniş olacak şekilde aralayın. Bandın uçlarından tutarak ellerinizi omuz hizasında sabit bir konuma getirin. Karın kaslarınızı sıkın ve göğsünüz dik bir şekilde dizlerinizi bükerek çömelip kalkın.
  • Kalçalarınızı sıkılaştırın: Sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kırarak ters V şeklinde konumlandırın. Direnç bandını dizlerinize bağlayın. Son olarak kalçanızı dizlerinizle aynı hizaya getirip düz bir çizgi oluşturacak şekilde havaya doğru kaldırın.

Karın Egzersizlerinizi Çeşitlendirin

  • Karın bölgenizi çalıştırın: Direnç bandı göbek yağlarını eritirken de size yardımcı olur. Matın üzerine düz bir şekilde uzanın. Bir bacağınızı destek almak için dizinizden bükün. Diğer ayağınızı bandın ortasına koyun ve bandın uçlarından tutarak kollarınızla bandı kendinize doğru çekin. Bunu yaparken bandın ortasındaki ayağınızın bükülmemesine ve düz bir şekilde havaya doğru yönelmesine dikkat edin.
  • Yan karın hareketi: Direnç bandını bağlayın ve sağ ayağınızı içine geçirin. Sol ayağınızı bandın üstüne yerleştirin. Bu sırada ayaklarınızın omuz genişliğinden biraz daha geniş bir açıklıkta olmasına dikkat edin. Kollarınızı bükün ve ellerinizi başınızın arkasına konumlandırın. Sağ dizinizi bükün ve sağ dirseğinize doğru kaldırın. Yavaşça geriye doğru indirin.

Pilates bandı kullanarak yapabileceğiniz yüzlerce farklı egzersiz de bulunur. Tüm bu egzersizler ve daha fazlasını yapabilmeniz için gerekli olan ekipmanları barcin.com’da bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version