in

Pilates ile İskeletinizi Güçlendirmeye Başlayın!

Duruş bozukluklarını gidermek, daha formda ve sıkı bir vücuda kavuşmak, incelmek, yağ yakmak, daha enerjik ve mutlu hissetmek… Tüm bunları yalnızca bir spor branşıyla ilgilenerek yapabileceğinizi biliyor muydunuz? 20. yüzyılın ilk yarısında Joseph Pilates tarafından bulunan pilates, zihinsel ve fiziksel açıdan size birçok katkı sağlar. Üstelik pilates antrenmanlarını uygulamak için oldukça eskiye dayanan bir spor geçmişine, geniş bir alana, çok sayıda ekipmana ya da kondisyona sahip olmak zorunda değilsiniz. Sıfırdan başlayarak her geçen gün gelişebilir, vaktinizi verimli şekilde değerlendirebilir, bütçenizi ya da vücudunuzu zorlamayan egzersizlerden maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Hazırsanız, şimdi pilates ile iskeletinizi güçlendirme vakti!

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates yaparken uyguladığınız birçok egzersiz, kaslarınızın esnemesine ve vücudunuzun farklı yönlerde rotasyon hareketleriyle güçlenmesine yardımcı olur. Esneklik konusunda sorunlar yaşadığınızı düşünüyor ve birçok spor branşında bu nedenle başarısız olmaktan çekiniyorsanız, pilates sizin için harika bir basamak olabilir. Pilatesin bir diğer avantajı, fitness ve kardiyo egzersizlerine göre daha düşük tempolu antrenman programlarına da yer vermesidir. Bu sayede kondisyonunuzu adım adım artırabilir, pilates ile iskeletinizi güçlendirme ve gelişmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Pilates ile İskeletinizi Güçlendirme

Pilates egzersizleri tıpkı full body workout antrenmanları gibidir, farklı kas gruplarını aynı anda çalıştırmanızı sağlayan birçok hareket barındırır. Bu egzersizleri doğru ve düzenli şekilde uyguladığınızda duruş bozukluklarıyla mücadele edebilir, omurga yapınızın sağlığını koruyabilir, sıkılaşabilir ve incelebilirsiniz. 

Kas Sisteminizi Geliştirerek Güçlenin

Pilatesin yalnızca daha ince ve formda bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü pilates antrenmanlarında uygulanan compound (farklı kas gruplarını bir arada çalıştıran) egzersizler, kas sisteminizi her geçen gün biraz daha geliştirmenize ve güçlenmenize olanak tanır. Pilates antrenmanlarında nefes kontrolü oldukça önemli bir yer tutar. Core bölgesi olarak adlandırılan merkez kaslarınızı en kısa sürede geliştirebilmek için, nefes alışverişinizi doğru şekilde ayarlamalı ve her bir egzersizi doğru pozisyonda yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu sayede daha düzgün bir duruşa, gelişmiş bir kas sistemine, hareket kabiliyetine ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. 

Pilates ile İskeletinizi Güçlendirme

Kemik Yoğunluğunuzu Artırın

Pilates ile güçlenme, yalnızca kas gelişimiyle de sınırlı değildir. Pilates antrenmanlarında uyguladığınız compound egzersizler, esneme hareketleriyle birleştirildiğinde, eklem içi sıvılarının artmasına yardımcı olur. Kaslarınızın uzamasını ve kemik yoğunluğunuzun da artmasını sağlayan bu spor branşında, uzun vadede kemik erimesi ve kas rahatsızlıkları gibi problemlerle karşılaşma olasılığınızı en aza indirebilirsiniz. Kısacası, pilates split antrenman programlarının aksine tüm vücudunuzu aynı anda çalıştırmanızı ve güçlendirmenizi sağlar. Kemik yoğunluğunuzu artırarak her geçen gün güçlenebilir, yağ oranınızı azaltmanın ve formda kalmanın tadını çıkarabilirsiniz. 

Zihninizi Dinlendirin ve Dinginleştirin

Pilates yapmanın bir diğer avantajı, gündelik hayatın yoğun temposuna ara vererek zihninizi dinlendirmeye olanak tanımasıdır. Elbette tüm spor branşları, bu açıdan bakıldığında son derece verimli ve dinginleştirici olabilir. Ancak söz konusu pilates olduğunda; uyum, odaklanma, denge ve kontrolün ön plana çıktığı egzersizler karşınıza çıkar. Pilates, akışa odaklanan ve konsantrasyon gerektiren bir spordur. Haliyle bu unsurları ön planda tutan bir antrenman yaptığınızda, günlük hayatın stresinden ve keşmekeşinden uzaklaşabilir, kaslarınız dengelenirken ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Uyku kalitenizi artırabilir, kaslarınızı ve gücünüzü daha kolay bir şekilde kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. 

Pilates ile İskeletinizi Güçlendirme

Kısacası, pilates size hem fiziksel hem de ruhsal anlamda güçlenme ve gelişme olanağı tanır. Siz de pilatesle en kısa sürede tanışarak spor seviyenize en uygun yoğunluktaki antrenmanlara başlayabilir, her geçen gün güçlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Pilates antrenmanlarınıza eşlik edebilecek spor kıyafetlerini ve ekipmanlarını incelemek için barcin.com‘u ziyaret edebilirsiniz. 

Sonbahar Sporlarında Nasıl Giyinmeli

Sonbahar Sporlarında Nasıl Giyinmeli?

Düzenli Egzersizin Vücudunuza Sağlayacağı 6 Fayda

Düzenli Egzersizin Vücudunuza Sağlayacağı 6 Fayda