in

Pilates Kıyafeti Nasıl Seçilir?

100 yıl önce hastaları ve 1. Dünya savaşına katılan askerleri tedavi etmek için kullanılan pilates, bugün milyonlarca insanın vücut esnekliği, duruş bozukluğu ve kas gelişimlerini artırmak için yaptıkları bir spor halini aldı. Bugün yerli ve birçok yabancı sanatçının radarına girmesi sebebiyle halk arasında “ünlü sporu” olarak anılsa da, geçmişte balerinlerinlerin, polislerin ve boksörlerin vazgeçilmez sporuydu.

Bu sporun çıkış hikayesiyse oldukça ilginç!

Hayatı boyunca kayak, jimnastik, boks ve sirk cambazlığı gibi birbiriyle hiç alakası olmayan ancak güç gerektiren sporlarla uğraşan, 1880 Almanya doğumlu Joseph Pilates, çocukluğundan beri muzdarip olduğu astım ve raşitizm (bir tür kas hastalığı) için çareler ararken doğru nefes almanın ve doğru tasarlanmış hareketler yapmanın ona çok iyi geldiğini fark eder. Kendine ve birçok hastalığa iyi geldiğini düşündüğü 500’e yakın pilates hareketi işte böyle doğar. Hatta öyle ki, savaş döneminde tüm askeri birlik vebadan kırılırken sadece onun eğitim verdiği asker birliği bu hastalıktan etkilenmemiş ve bu sporun ünü tüm dünyaya yayılmış.

joseph_pilates

Pilatesin faydaları konusunda oldukça açıklayıcı ve ikna edici olduğunu düşündüğümüz bu yazının ardından pilatese başlamaya mental olarak hazırsınız? Peki ya pilates kıyafetleri ve yardımcı malzemeleriniz de hazır mı?

Değilse; pilatese uygun nasıl kıyafet seçilir öğrenmek için sizi yazımızın devamına alalım.

Tayt

Pilatesin olmazsa olmaz kuralını açıklıyoruz: rahatlık! Pilates esneme ve gerilme hareketleri üzerine kurulu olması sebebiyle giyilecek kıyafetlerin kesinlikle engelleyici olmaması gerekir. Bu noktada nefes alabilen kumaşlardan üretilen, sizi sıkmayan yahut çok bol olmayan bir pilates taytı kesinlikle en ideal seçim olacaktır.

Yaz aylarındaysanız, üşümekle ilgili bir probleminiz yoksa kıyafet tercihinizi kıyafet tercihinizi rahat bir şorttan yana da kullanabilirsiniz. Joseph Pilates’in bu sporu mayo giyerek yaptığını düşünürsek neden olmasın?

tayt

Sporcu Sütyeni

Spor yaparken büyük rahatsızlık veren konuların başında gelen sütyen meselesine sporcu sütyeniyle son vermenin zamanı geldi. Nefes alabilen kumaşla üretilen sporcu sütyeni spor esnasında oluşan teri kolayca dışarı atmanıza ve hareketleri hiç zorlanmadan yapmanıza yarayacaktır.

Tişört

Tüm sporlarda olduğu gibi pilateste de uygun kıyafet seçmek çok önemli. Terleyip üzerinize yapışan ve ağırlaşan bir kıyafet yalnızca görünüm olarak değil sağlığınız açısından da büyük tehdit oluşturacağından mutlaka sizi rahatsız etmeyecek, ne çok bol ne çok dar olmayan bir tişörtle kıyafet kombininizi tamamlayabilirsiniz. Pilates için üretilmiş özel bir tişört yok. Uygun kıyafeti fitness yahut koşu için tasarlanmış tişörtler tişörtler arasından alabilirsiniz.

Pilates Topu

Pilates sadece kendi ağırlığınızı kullanarak yaptığınız hareketler zinciri değil elbette. Bazı ekipmanlar sayesinde hem pilatesten alacağınız keyfi hem de vücudunuza olan etkisini artırmanız mümkün. Belinize binen yükü hafifletmesi, bazı hareketleri daha kolay yapmanızı sağlaması ve vücut dengenizi sağlamanız açısından , ilk aşamada olmasa da birkaç ders sonrasında mutlaka bu topa ihtiyacınız olacak. özellikle evde pilates yapıyorsanız, seviyenizi yükseltmek için boy ölçünüze uygun bir top edinmelisiniz. Pilates toplarına göz atmak için bu linki inceleyebilirsiniz.

pilatestopu

Pilates Minderi

Şimdi gelelim bu sporun layıkıyla icra edilebilmesi için gereken malzemeler kısmına. Bu noktada ilk ihtiyacınız kesinlikle bir minder. Sizi birkaç mm. zeminden uzaklaştıracak bir matla en zorlu hareketleri bu yumuşak zemin üzerinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Hem ayağınızın kaymasını önlemek hem de sizi zeminin tozundan uzak tutması açısından oldukça faydalı bir ekipman olduğunu söylemekte fayda var. Renk renk pilates minderlerinden pilates minderleri dilediğiniz boyutlarda birini tercih ederek pilates ekipmanlarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

pilatesmati

Pilates Bandı

Kol ve bacak bölgelerindeki farklı kas gruplarını çalıştırmak isteyenlere tavsiyemiz kesinlikle bu naylon bantlar! Bu pilates bantları pilates bantları genellikle 3 farklı renkte olur ve her renk farklı zorluk derecesini simgeler. Kendi gücünüze göre tekli olan paketlerden alabileceğiniz gibi tüm renkleri alarak da sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. 

Pilates kıyafeti nasıl seçilir yazımızı, Joseph Pilates’in, pilates hakkında söylediği bir sözle bitirelim o halde.

“10 saat sonra iyi hissedeceksiniz, 20 saat sonra daha iyi görüneceksiniz, 30 saat sonra yepyeni bir görünüme sahip olacaksınız.”

Arsene Wenger’le Yıldızlaşan 5 Futbolcu

Hakan Yangın’la Tenis Tutkusunu Konuştuk