in

Hakan Yangın’la Tenis Tutkusunu Konuştuk

Tenis oynamaya ne zaman başladınız ?

Ben tenis oynamaya 17 yaşında Üniversite de başladım. İdeali 7-8 yaşlarında başlamak tabii ama ben hayatımda ancak üniversite yıllarında başlama imkanı buldum ve sonrasında hiç bırakmadım. Tenis sayesinde iş hayatımda ve özel hayatımda çok büyük fırsatlarla karşılaşma şansım oldu. Şu anda +45 yaş grubunda oynuyorum. Oyuncuların sene içinde turnuvalardan aldıkları puanlar sonucunda yıl sonu milli takım seçmelerine katılıp katılamayacakları belli olur. Milli takıma seçilme durumunda dünya şampiyonasına gider ve diğer ülkelerin aynı yaş grupları ile birinci olmak için maç yaparlar.

Profesyonel bir tenisçinin antrenman ve beslenme rutini hakkında genel bilgi verebilir misiniz?

İyi bir sporcu hem beslenmesine hem uyku düzenine çok dikkat etmelidir. Teniste de bu böyle. Genel anlamda sporcu beslenmesiyle uyuşan bir beslenme durumu var; maçlardan iki saat önce karbonhidrat ağırlıklı beslenmek gerekir bu uzun süren maçlarda vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Maçlardan sonra da protein ağırlıklı bir beslenme gerekir. Bu şekilde de kas yıkımını önlemiş oluruz. Yine maç öncesi şeker tüketmek; ilk etapta enerjiyi yükseltse de maç içinde düşürebilir, Tabii ki bol sıvı almak çok çok önemlidir. Bunlarla birlikte kişi kendine yarayan beslenme düzenini kendisi keşfedebilir ve daha rahat olabilir.

Tenise başlayacaklara çok duymadıkları bir öneriniz var mı?

Tenis çağına gelmeden çocuklar atletizm, jimnastik gibi sporları yapmaları çok büyük avantaj sağlıyor. Bu arada tenise başlamanın asla yaşı olmaması da bilinmesi gereken çok önemli bir husustur. Her yaşta tenise başlanabilir ve her yaşta tenis oynanabilir. Gittiğim bazı uluslararası turnuvalarda ülkesinden kalkıp gelen 80 yaşında tenisçiler gördüm. (Ama yukarıda da söylediğim gibi çocuklar için 7-8 ya ideal yaştır.)

Türkiye’de profesyonel tenis oyuncusu olmanın dezavantajları var mı, varsa neler?

Tenis sporu maalesef sponsorlar tarafından az desteklenen bir spor dalı olması nedeniyle Türk tenisi dünyaya açılamamaktadır. Dünyada Türk tenisinin ismini duyurmak için çok yetenekli çocukları destekleyip uluslararası turnuva oynamalarına imkan sağlamak gerekir.

Çok yetenekli ve dünya sıralamasında iyi noktalara gelebilecek bir tenisçi olduğunuzu farzedin; İhtiyacınız olan seyler, başta mali güç sonra iyi bir koç (maalesef çok sınırlı) sonra turnuvalarınızı organize edecek, en sağlıklı rutu yapacak bir kişi veya koç. Bu arada destekleyen bir aile ve okul da önemli faktörlerdir.

hakan-yangin-01

İlham aldığınız sporcular kimler?

Roger Federer idolum bir tenisçi. Korttaki duruşu, stili, spor ahlakı, herşeyiyle ekselansları lakabını fazlasıyla hak ediyor.

Tenisle ilgili en büyük hayaliniz ne?

Kişisel olarak uzun yıllar tenis oynayabilecek güce ve sağlığa sahip olmak en büyük hedeflerden biri aslında. Ben daha önce USA’da milli takımda görev aldım. Bu sene turnuvalar sonucunda ilk onaltıya kalıp milli takım için yarışıyor olacağım aynı zamanda uluslararası turnuvaları takip ediyorum  şu anda İspanya’dayım) dünya sıralamasında da yerimi önlere almak için çalışıyorum.

8-12 Mart Tarihleri arasındaki Marbella Tenis Turnuvası için hedefiniz neydi? Sizin için nasıl geçti?

Marbella’daki turnuva maalesef 3. Turda Polonyalı bir rakibe yenildim keyifli bir turnuvaydı . Tenisin güzelliği burada, hem çok güzel yerler görüyorsunuz hem de sporun içinde yeni insanlarla tanışıyorsunuz vizyonunuz genişliyor aynı zamanda tenisiniz de ilerliyor.

Pilates Kıyafeti Nasıl Seçilir?

Beş “kısa” NBA oyuncusu