Menu
in

Pilatesin Faydaları ve Pilates Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pilatesin Faydaları

19. yüzyılın sonlarına doğru Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve zaman içinde dünya çapında üne kavuşan pilates, tüm bedeni aynı anda çalıştıran sistematik bir antrenman biçimidir. Kas geliştirmeye yönelik klasik antrenmanların aksine; daha derinde yer alan küçük kas gruplarını aktif etmeyi hedefleyen pilates egzersizleri, eklemlere herhangi bir yük bindirmeden çok daha fit ve sağlıklı bir bedene kavuşmanızı sağlar. Pilatesin faydaları yalnızca beden sağlığınız üzerinde görülmez.

Bilinçli nefes hareketleri kullanılarak yapılan bu egzersizler, bir yandan günlük hayatın stresinden uzaklaşıp zihninizi boşaltmanızı sağlarken; diğer yandan postür bozukluklarını gidererek daha dik bir duruşa sahip olmanıza yardım eder ve özgüveninizi olumlu yönde etkiler. Günümüzde ülkemizde oldukça popüler hale gelen ve hem sağlıklı hem de fit bir bedene sahip olmak isteyenlerin favori egzersiz biçimi olan pilates hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda! İşte son dönemlerin en çok sevilen bu egzersiz dalının mucizevi etkileri…

Fazla Kilolarınızdan Aşamalı Olarak Kurtulabilirsiniz

Aşırı yoğun bir egzersiz programı ve sağlıksız bir diyet ile çok kısa sürede verilen kiloların zaman içinde tekrar alındığını ve vücudun bu ani kilo alışverişlerinden olumsuz etkilendiğini çoğumuz biliriz. Önemli olan fazla kilolarınızdan en kısa sürede kurtulmanız değil; vücudunuzun zamana yayılmış bir egzersiz ve beslenme programı ile sağlığınızı olumsuz etkilemeyecek bir şekilde forma girmesidir. Bu sürecin başarıya ulaşması için kademe kademe ilerlemesi gerektiğini asla unutmamalısınız.

Pilates egzersizleri, kendi içinde belirli zorluk derecesine göre gruplandırılır. Her yaşa, vücut durumuna ve kondisyon seviyesine göre pilates egzersizleri bulunur. Daha önce hiç spor yapmamış birinin dahi temel pilates egzersizlerinden başlayıp kademeli olarak ilerleyerek bir pilates gurusu haline gelebileceğini unutmayın.

Ortopedik Ağrılarınıza Son Vermek İçin En Acısız Yöntemle Karşı Karşıyasınız 

Uzun zamandır boyun ve bel ağrılarından mı şikayetçisiniz? Diz ağrınızın boyutu günlük hayatınızın akışını etkileyecek dereceye mi ulaştı? O halde pilatesin mucizevi etkilerine inanmanın tam vakti! Direnç egzersizleri içeren pilates hareketlerinde kaslar, kemiklere asılarak gerilim yaratırlar ve bu sayede kemiklerin güçlenmesi sağlanır. Kemik yoğunluğunu artırmak için yalnızca ağırlık çalışmalarının etkili olduğunu sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Pilates, kemik içindeki baskıyı artırarak kemik içindeki yeniden oluşumu aktif hale getirir.

Hareketsizlikten veya travmalardan kaynaklanan ortopedik ağrılarınızı hafifletmek ve kemik erimesine karşı önlem almak için bir an önce pilatesli hayata adım atın. Fakat adım atmadan önce doktorunuza danışıp sağlık durumunuzun pilates yapmaya uygun olup olmadığına dair bilgi almayı unutmayın.

Daha Esnek Bir Beden İle Sakatlık Riskini Minimuma İndirin

Pilates yapan kişilerin boylarının uzaması konusu aslında bir şehir efsanesi değil. Pilatesin elbette ki direkt olarak boy uzunluğuna bir etkisi bulunmaz. Fakat esneyen ve uzayan kas yapılarının yanı sıra omurganın ideal duruşunu kazanarak vücudun daha dik bir duruşa sahip olması, kişilerin eski görüntülerine oranla daha uzun boylu görünmelerini sağlar. Optimum esneklik ölçüsüne ulaşan kas yapıları, olası travmalarda sakatlık riskinin minimuma düşürür. Pilates egzersizleri esasen yorulan ve gergin olan kaslarınızın üzerindeki baskıyı azaltarak esneyip rahatlamalarına olanak tanır. Sakatlık riski en yüksek sporlardan biri olan futboldan yola çıkalım. Dünyanın en ünlü futbolculardan biri olan Cristiano Ronaldo’nun maçlarda olası bir sakatlık yaşamamak için düzenli olarak pilates yaptığını biliyor muydunuz? Kayak, futbol, basketbol, tenis gibi sakatlık riski taşıyan spor dallarıyla ilgileniyorsanız hayatınıza pilatesi de dahil ederek spor hayatınızı güvence altına alabilirsiniz.

İdeal Vücut Formuna Kavuşmak Mümkün. 

Vücudunuz için aynı zamanda bir rehabilitasyon anlamına gelen pilates egzersizleri, diğer antrenman türleriyle kombinlenmeye en müsait antrenman türlerinden biridir. Yoğun bir ağırlık antrenmanı ile kuvvet antrenmanını art arda yaptığınızda kasa zarar vermeniz olası. Ancak pilates, klasik antrenman türlerinden farklı kas gruplarına odaklandığı için destekleyici roldedir. Pilates seansınızın sonuna yaklaşık 20 dakikalık bir kardiyo antrenmanı eklediğinizde ise hem eklemlerinizi rahatlatıp derin kas gruplarınızı çalıştırmış hem de yağ yakımını hızlandırmış olursunuz. Yüzme, bisiklet, koşu gibi kan dolaşımını hızlandıran ve nabzı yükselten kardiyo egzersizleri, pilates egzersizleri ile kombinlendiğinde optimum vücut formuna kısa sürede ulaşmanız işten bile değil.

Aletli pilatesin faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar çok. Eklem sağlığından esneklik seviyesine; yağ yakımından kas gelişime kadar pek çok olumlu etkisi olan bu yeni nesil egzersiz türünü hayatınıza dahil edin ve yaşam kalitenizi artırın. Barcin.com‘dan ihtiyaç duyabileceğiniz tüm pilates aksesuarlarına kolayca ulaşabilir ve dilediğinizi tek tıkla satın alabilirsiniz. Haydi harekete geçin, şimdi pilates zamanı!

Yorum Yazın

Exit mobile version