in

Evde Yapabileceğiniz aerobik hareketleri ile formda kalın

Spor, sadece sağlıklı bir iskelet ve kas sistemi için gerekli olan bir aktivite değil; aynı zamanda psikolojik bir terapidir. Günümüzde spor salonları, gelişmiş imkanları sayesinde spor yapmak için en uygun alanlar olarak öne çıkıyor. Fakat artan talep sebebiyle zaman zaman kalabalıklaşabilen spor salonları, yetersiz alan veya hijyenik problemler gibi sonuçlar doğurabiliyor. Halbuki spor salonlarının aksine kendinizi en rahat ve en özel hissettiğimiz evinizde yapabileceğiniz birtakım aerobik hareketleri ile formda kalmak mümkün. Konfor alanınızdan uzaklaşmadan düzenli bir şekilde egzersiz yaparak sıkı ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Eğer öncelikli amacınız fazla kilolarınızdan kurtulmak ise aerobik egzersizleri sizin için en ideal kardiyo çalışması olabilir. Düzenli olarak kardiyo çalışması yapmak, bir yandan metabolizma hızınızı arttırırken; diğer yandan etkili bir şekilde yağ yakımı sağlayarak kilo verme sürecinizi hızlandırır. Eğer siz de düzenli kardiyo egzersizleri için spor salonunun yolunu tutmak istemeyenlerdenseniz evde kolayca yapabileceğiniz aerobik hareketleri ile forma girebilirsiniz.

evde-fitness

 • İp Atlama

Siz de ip atlamanın bir çocuk oyunu olduğunu düşünenlerdenseniz bu yanılgıdan vazgeçmenin tam zamanı! En etkili kardiyo egzersizlerinden biri olan ip atlamanın metabolizma hızını arttırmadan yağ yakmaya; etkili bir kas inşası yaratmadan kemik ve eklemleri güçlendirmeye kadar çok sayıda faydası bulunuyor.

İp Atlama Sporu ve İp Atlamanın Faydaları 2

Fiziksel direncin artmasına yardım eden ip atlama, vücudun oksijeni verimli bir şekilde kullanmasını sağlayarak kalp, akciğer ve dolaşım sistemini güçlendirir. İp atlama egzersizini günlük antrenman planınızın içine dahil ederek kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilir, fit bir bedene kavuşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Tekrar sayısı: 50 – 100

 1. Kafanız ve gövdeniz dik, dizleriniz hafif bükülü konumda karşıya bakın.
 2. Dirseklerinizi bedeninize yakın tutarak ipi bileklerinizle hareket ettirin.
 3. İpin hızını kontrol ederek aşağı yukarı zıplayın.
 • Step Aerobik

Fazla kilolarınızdan kurtulurken aynı zamanda güçlü bacak ve kalça kaslarına sahip olmak ister misiniz? O halde step aerobik ile tanışmanın tam zamanı! 80’lerin sonunda ABD’de uygulanmaya başlanan ve ardından tüm dünyada popüler hale gelen step aerobik egzersizleri, günümüzde müzik eşliğinde yağ yakmak ve incelmek isteyenlerin favorisi olmaya devam ediyor. Farklı kareografiler eşliğinde step tahtasına inip çıkmaktan oluşan egzersizler, aynı zamanda fiziksel direnç, denge ve odaklanma becerilerini de arttırıyor.

stepup-shoulder-press

Nasıl Yapılır?

Tekrar sayısı: 20 tekrar – 3 set

 1. Sırtınız dik, omuzlarınız geride ve rahat olacak şekilde step tahtasının üzerine çıkın.
 2. Bir ayağınızı geriye doğru atarak aşağıya inin.
 3. Diğer ayağınızı da geriye doğru atarken öteki ayağınızla tekrar basamağa çıkın.
 4. Sağ ve sol adımların sırasını değiştirerek egzersize devam edin.
 • Bisiklet

Fiziksel faydalarının yanı sıra stresten kurtulmanın da en etkili yollarından biri olan bisiklet egzersizini dilerseniz bir kondisyon bisikleti alarak evinizde; dilerseniz de ihtiyacınıza göre hobi veya performans bisikleti alarak dışarıda yapabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını sağlayan bisiklet egzersizi, bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendirmek için de benzersiz bir antrenmandır.

Kardiyo Egzersizle Yağlardan Kurtulun

Nasıl Yapılır?

Süre: Kondisyon Bisikleti 20 – 30 dakika & Performans Bisikleti 30 – 40 dakika

 1. Seleyi vücut ölçünüze göre ayarlayın, dizlerinizin hareket esnasında fazla bükülmesine izin vermeyin.
 2. Pedalları çevirerek bisikleti hareket ettirin.
 • Zumba

Aerobik egzersiz türlerinin en keyiflilerinden biri olan zumba, kalça ve karın bölgesinde biriken yağlara savaş açan bir dans egzersizidir. Latin müziği eşliğinde hem eğlenmek hem de fazla kilolardan kurtulmak, kulağa hoş gelmiyor mu? Daha iyi bir postür ve vücut esnekliği kazanmanızı sağlayan zumba hareketleri, metabolizma hızınızı yükselterek daha fit ve sağlıklı bir bedene kavuşmanızı sağlıyor. 60 dakikalık bir zumba dersi ile yaklaşık 1500 kalori yakmak mümkün!

zumba

Nasıl yapılır?

Süre: 45 dakika

 1. İnternette yer alan zumba dersi videolarından seviyenize uygun olan birini seçin.
 2. Hareketlerinizi kısıtlamayacak kıyafetlerinizi giyin ve dansa başlayın.
 3. Daha profesyonel seviyede zumba öğrenmek istiyorsanız evinize yakın bir spor salonu veya dans kursu bulabilirsiniz.

Aerobik hareketleri, daha fit bir bedenin kapılarını aralamanıza yardım etmesinin yanı sıra sizi günlük hayatın stresinden de uzaklaştırarak daha zinde hissetmenizi sağlayan egzersizlerin başında geliyor. Barcin.com, aerobik egzersizleriniz sırasında ihtiyacınız olan tüm ürünleri tek tıkla sizinle buluşturuyor. Hemen siparişinizi oluşturarak daha esnek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Pilatesin Faydaları

Pilatesin Faydaları ve Pilates Hakkında Bilmeniz Gerekenler

bolgesel zayiflama

Bölgesel Zayıflama için Egzersiz Rehberi