Menu
in

Pratik Spor Hareketleriyle Forma Girin

Pratik Spor Hareketleriyle Forma Girin

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve fit bir vücut için herkesin mutlaka spor yapması gerekir. Pek çok insan ise spora başlama konusunda zorluk çeker. Özellikle başlangıç öncesinde sporun son derece zor ve yorucu görünmesi, çok sayıda kişinin psikolojik olarak etkilenmesine ve daha başlamadan pes etmesine sebep olur. Peki, son derece pratik egzersizler yaparak forma girebileceğinizi biliyor musunuz? İşte, her gün kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve yüksek kalori yakma etkileri sayesinde fazla kilolarınızı kısa sürede eritebilecek pratik spor hareketleri…

Plank ile Pratik Spor Hareketleri

En pratik spor hareketleri denince akla gelen ilk seçeneklerden biri, plank egzersizidir. Bacak, karın, kalça, bel, omuz ve sırt kaslarını aynı anda çalıştıran plank, aynı zamanda en kısa süreli egzersizlerden biridir. Plank hareketini doğru şekilde yapmanız, hem kas gruplarınızın çalışmasına hem de kalori yakmanıza yardımcı olur. Plank, aynı zamanda vücut koordinasyonunu, dengeyi ve gücü artıran egzersiz çeşitleri arasında da bulunur.

Doğru bir plank egzersizi uygulamak için yapmanız gerekenler ise son derece basit… Matınıza yüzüstü uzanmanız ve ayak parmaklarınızla dirseklerinizi yere yaslayarak vücudunuzu havaya kaldırmanız plank için yeterli… Vücudunuzu en az 20 saniye boyunca hareketsiz bir şekilde havada tutarak plank egzersizini tamamlayabilirsiniz. Her hafta havada kaldığınız süreyi 10’ar saniye uzatabilir ve böylece kısa sürede büyük bir fiziksel gelişim gösterebilirsiniz.

Mekik

En bilinen egzersiz çeşitleri arasında yer alan mekik, karın kaslarını kusursuz bir şekilde çalıştırması sebebiyle spor programlarının vazgeçilmezlerinden biridir. Mekik egzersizini düzenli bir şekilde yaparak karın ve bel bölgenizdeki yağlanmaları eritebilir, karın kaslarınızı güçlendirebilir, sindirim sisteminizi hızlandırabilir ve vücudunuzdaki ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Mekik hareketini doğru şekilde yapmak için ise birkaç temel noktaya dikkat etmeniz yeterlidir. Hareketi doğru uygulamak için ilk olarak matınızın ya da mekik minderinizin üzerine sırtüstü uzanmanız ve ayaklarınızı bir noktaya sabitlemeniz gerekir. Eğer hareketi evde yapacaksanız bir kanepe altını, mekik minderi üzerinde yapacaksanız minder ucunda yer alan aparatları ayaklarınızı sabitlemek için kullanabilirsiniz. Sonrasında dizlerinizi hafif kırmanız, kollarınızı göğsünüzde çaprazlamanız ve yalnızca belinizden ve karın kaslarınızdan güç alarak karnınız dizlerinize değinceye kadar vücudunuzu kaldırıp indirmeniz gerekir. Hareketi 12 x 3 tekrarlı setler halinde yapmaya başlayabilir, vücudunuz alıştıkça tekrar ve set sayısını yükseltebilirsiniz.

Jumping Jack

Jumping Jack, kısa sürede yapılan ve pek çok kas grubunu aynı anda çalıştıran bir egzersiz türüdür. Kol, bacak, kalça, bel, karın ve göğüs kaslarını etkili bir şekilde çalıştıran Jumping Jack, ayrıca metabolizma hızınızı artırarak kilo verme sürecinize de yardımcı olur. Vücut dengenizi artıran ve daha düzgün bir postüre kavuşmanıza da yardımcı olan egzersiz, son derece basit bir şekilde uygulanabilir. Jumper Jack egzersizini uygulamak için yapmanız gereken ilk hareket, dik bir şekilde ayakta durmak ve ayaklarınızı birbirine bitişik tutmaktır.

Sonrasında kollarınızı dirseklerinizi kırmadan havaya kaldırmanız ve aynı anda yerinizde zıplayarak ayaklarınızı dizlerinizi kırmadan omuz hizasında açmanız, zıplamadan iniş esnasında ise hem bacaklarınızı kapatmanız hem de kollarınızı indirmeniz gerekir. Bu hareketi hiç ara vermeden 40 ila 60 saniye boyunca uygulamanız, size son derece büyük fayda sağlar ve kısa sürede önemli bir aşama katetmenize yardımcı olur. Vücudunuz harekete alıştıkça egzersizin süresini kademeli olarak uzatabilirsiniz.

Eğer siz de birbirinden pratik egzersiz çeşitleriyle kısa sürede forma girmek istiyorsanız, hareketlerin etkisini yükseltecek spor kıyafet ve ekipmanlarından edinebilirsiniz. Hemen barcin.com‘u ziyaret ederek dünyanın en kaliteli spor giyim markaları tarafından tasarlanan seçeneklere göz atabilir ve ihtiyacınıza en uygun ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version