in

Ranieri’den Masallar: Leicester’ı Şampiyon Yapan Adam

2015-16 sezonunda Premier Lig şampiyonluğu kazanan Leicester City tüm dünya basınında büyük bir sansasyon yaratmayı başarmıştır. Hatta Premier Lig tarihinin en büyük şampiyonluk mücadelelerinden ve başarılarından birisini göstermiştir. Bunun bu denli önemsenmesinin sebeplerinden biri de ligin bitimine 2 hafta kala şampiyonluğun ilan edilmesidir. Elbette bu noktada Leicester City teknik direktörü Claduio Ranieri çok büyük bir önem taşıyor. Takımın başarısındaki en büyük mimarı olan Ranieri efsanevi 4-4-2 dizilişiyle takımına rüya gibi bir şampiyonluk yaşatmıştır.

İtalyan teknik adam 1951 doğumlu olup uzun yıllar futbol oynamış ve futbolculuk hayatını noktaladıktan sonra da futboldan kopamamıştır. Şuan dünya futboluna yön veren birçok takımın başında uzunca bir süre görev yapması zaten başarılı bir teknik adam olduğunun göstergesidir. 1973 yılında futbolculuk kariyeri Roma ile başlamış fakat çok fazla forma şansı bulamadığından Catanzaro’ya transfer olmuştur. Oldukça başarılı bir defans oyuncusu olması ona 225 maçta forma giyme şansı tanımıştır. Ardından 92 kez formasını giydiği Catania ile anlaşıp kariyerini ise Palermo’da noktalamıştır.

1986 yılında profesyonel futbol hayatına nokta koyarken Lametini ile anlaşıp teknik direktörlüğe ilk adımını atmıştır. Puleolana ile bir sezon sonrasında anlaşması kariyerinin önünü açmıştır. Sonrasında başta İtalyan takımlar olmak üzere birçok ekibin başına geçme başarısını göstermiştir. Cagliari, Napoli, Fiorentina, Valencia, Atletico Madrid, Chelsea, Parma, Juventus, Roma, Inter, Monaco, Yunanistan Milli Takımı ve son olarak 2015 yılında Leicester City.

Leicester City ile Ranieri 2015 yılının başında anlaşarak sezon boyunca beraber büyük bir başarıyı amaçlamıştı. Hem teknik ekip hem de futbolcular her maça aynı konsantreyle ve teknik disiplinle çıktılar. Ancak Leicester City sezon bitimine 2 hafta kala şampiyon olmak gibi bir amaca hizmet etmiyordu. Bu başarı o kadar sürpriz oldu ki Claudio Ranieri dahi şaşkınlık içinde buna benzer röportajlar vermektedirler. Oyuncularına övgüler yağdırmasının haricinde ilk etapta hedeflerinin maç kazanarak lige tutunmak olduğunu da söylemeden geçmiyor.

Ancak haftadan haftaya yükselen performans ve bunu sürekli hale getiren Leicester City oyuncuları takımın şampiyonluğunda pay sahibi oldular. Tabi ki daha önce İtalya Seria A, İspanya La Liga ve İngiltere Premier Lig için tecrübelerini sabit kılan Claudio Ranieri bu başarının en büyük mimarı olarak görülüyor. Şimdiye dek sahip olunan tüm başarılara kıyasla kulübün tarihine ismini altın harflerle kazıdığını belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda Leicester City yönetimi önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecekleri için şimdiden transfer çalışmalarına başlamışlar. Ranieri ise takımına katkı sağlarken düzeni de bozmayacak yeni hırslı oyuncuların arayışına girmiş bile.

Yarışlar Arasında Nasıl Koşmalı?

Premier Lig’de Oynayan En İyi 10 Yabancı