in

Rekor Adam Klay Thompson’ı Tanıyalım

NBA’de bir maçta 60 sayı barajını geçen 66 oyuncu var ama 1994’ten sonra bunu başarabilen 12 oyuncu vardı. Ta ki dün geceye kadar. Golden State Warriors’un en çok para kazanan oyuncusu olan Klay Thompson, ilk çeyrekte 17 ikinci çeyrekte 23 sayı atarak ilk yarıyı 40 sayıyla tamamladığında adını tarihe yazdıracağı belli olmuştu aslında.

klay-sutlar
Klay Thompson, Pacers karşısında 33’te 21, 11’de 10 serbest atış, 14’te 8 üç sayılık isabetiyle 60 sayı kaydetti.

Thompsun’in 3’üncü periyodun bitimine 1:22 kala oyundan çıktığında skor hanesinde 60 yazıyordu ve beklenildiği gibi adını tarihe yazdırdı. Kendisi de bir zamanlar şutör olan hocası Steve Kerr, Los Angeles Clippers maçını düşünerek onu bir daha oyuna almadı. Klay belki de çok daha büyük skorlara ulaşabilirdi ama o zaten çıtayı her seferinde yükselten bir isim.

Eski NBA oyuncusu olan Mychal Thompson‘ın oğlu olan Klay’in kardeşi Trayce de LA Dodgers’da beyzbol oynuyor. Klay ve Mychal, NBA’de baba-oğul şampiyonluk yaşayan dördüncü aile: Matt Guokas/Matt Guokas Jr. – Rick/Brent Barry, Bill/Luke Walton

klay_mychal_thompson
Klay’in babası Mychal Thompson, efsane Larry Bird’den önce draft edilmiş ve şampiyonluk yüzüğü olan bir isim.

Profesyonel kariyeri öncesi Washington State University’de üç sezon oynadı. İki kez Pac-10’de konferansın en iyi beşine seçildi. Klay Thompson, 2011 draftında ilk tur 11. sırada Golden State tarafından seçildi. Kalan sürede iki kez All-Star seçildi.

Klay Thompson ve Stephen Curry, NBA tarihinin en iyi ikililerinden biri ve “Splash Brothers” lakabıyla anılıyolar.

2014 yılında Stephen Curry‘yle birlikte normal sezonda 484 üç sayı isabeti buldular ve rekoru ellerine geçirdiler. Bir önceki rekorun sahipleri Orlando Magic’in efsane şutörleri Dennis Scott ve Nick Anderson 1995-96 sezonunda 435 atmışlardı!

23 Ocak 2015’te Thompson, Sacramento Kings‘e karşı 9’u üçlük olmak üzere 13’te 13 isabetle bir çeyrekte 37 sayı attı ve bir çeyrekte en çok sayı atma rekorunu eline geçirdi. Bu 52 sayı Thompson’ın şu ana dek kişisel rekoruydu ama 60 sayıyla istatistiklerini de geliştirdi.

2016 All-Star’ında üçlük şampiyonu olarak NBA’in en iyisi olduğunu gösterdi. Warriors, 2016 Play-off’larında Oklahoma City Thunder karşısında elenme riskiyle karşı karşıyaydı. Altıncı maçta Klay sahneye çıktı. 11 üçlükle toplam 41 sayı attı ve takımını sırtlayan isim oldu. Klay’den önce play-offlarda Michael Redd ve Joe Johnson 9 üçlük atmıştı.

Yeni sezona başlamadan bir de Olimpiyat altını alan Klay Thompson’ın yeni rekorlarını bakalım ne zaman görüp izleyeceğiz; çok gecikmeyeceği kesin!

Koşmadan Yapamayan Ünlülerin Kombinleri

Hangi Yağları Tüketmeliyiz?