in

Sağlıklı Beslenmede Renklerin Önemi

Son yıllarda yapılan araştırmaların tamamı, dengeli beslenmenin önemine vurgu yaparken yaşam kalitesi üzerine olumlu etkilerini de ortaya koyuyor. Dengeli beslenme ve düzenli uyku alışkanlığı insanların hayat kalitesini artırıyor. Dinç ve sağlıklı bir bireyin ise hem ömrü uzuyor hem de kendini daha aktif hissediyor.

Dengeli beslenmenin giderek daha önem kazandığı günümüzde yeterli beslenme ile birlikte, beslenmede renklerin önemi de sık sık tartışılıyor. Uzmanlar, beslenmenin açlık duygusunu bastırmak için yapılan bir faaliyet olmaması gerektiğini vurgularken her besinin bilinçli bir şekilde, yeterli miktarda ve uygun aralıklarla tüketilmesi öneriliyor. Bilinçli beslenme alışkanlığı ise tüketilen öğünlerde, alınan her bir besin ögesinin renklerine göre ayrıştırılması ile başlıyor.

Sağlıklı Beslenmede Renklerin Önemi 1

Renklere Göre Beslenme Alışkanlığı: Gökkuşağı Beslenme

Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi üretebilmesi için gıdaya gereksinimi bulunuyor. Yediğiniz her öğün içerisinde tükettiğiniz besinler ise vücudunuzun fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gerekli olan ögeleri barındırıyor. Bunlar; protein, karbonhidrat ve vitaminler olmak üzere farklı kategorilere ayrılıyor. Her bir besin tipinin bünyesinde barındırdığı farklı özellikler hem yaşamsal önceliklerinizi devam ettiriyor hem de hastalıklardan korunmanızı sağlıyor.

Sağlıklı ve yeterli beslenmenin ön koşulu olarak görülen meyve ve sebzeler, vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitaminlerin yanı sıra mineral, lif ve polifenolleri barındırıyor. Tipleri itibari ile farklı renk ve kabuklara sahip olan meyve ve sebzelerden yola çıkarak hazırlanan diyetlere ise gökkuşağı tipi beslenme deniyor. 

Antioksidanlar Bakımından Zengin Gıdalar

Meyve ve sebzelerin vücudun savunma mekanizmasını güçlendirdiği öteden beri biliniyor. Ancak hangi meyve ya da sebzenin ne kadar antioksidan kapasitesine sahip olduğu konusunda yapılan araştırmalar sonuçlarını yeni yeni veriyor.

Sağlıklı Beslenmede Renklerin Önemi 2
Sağlıklı Beslenmede Renklerin Önemi

Meyve ve sebzeler üzerinde gerçekleşen tüm klinik araştırmalarda öne çıkan ortak değer, ORAC oluyor. Oksijen radikali emme kapasitesi olarak Türkçeye çevirilen bu değer, meyve ve sebzelerin antioksidan kapasitesini gösteriyor. Uzmanların üzerinde görüş birliğine vardığı bir diğer husus ise, bireylerin günde 3000 ile 5000 ORAC arasında vitamin ve mineral desteği alması gerekliliği oluyor. Meyve ve sebzelerin renklerinin ORAC kapasiteleri ile doğrudan ilişkili olduğu ise çalışmalar sonucu ortaya konmuş bir başka gerçek olarak karşımıza çıkıyor. 

En Etkili Beslenme Alışkanlığı Renklerle Dans Ediyor

Her meyve ve sebzenin, türüne göre farklı vitamin ve mineralleri içerdiği biliniyor. Yapıları itibari ile hem miktar hem de çeşit olarak farklı antioksidanlar barındıran gıdalar tek tek tüketildiğinde, birlikte yendiği kadar güçlü bir etkiye sahip değiller. Ancak birkaç farklı türde meyve ve sebzenin bir arada tüketilmesi, vücudun kendini koruyabilmesi ve savunma mekanizmasını güçlendirmesi açısından daha faydalı bulunuyor.

Tüm bu bilgilerin ışığında varılan sonuç ise sağlıklı bir yaşam için dengeli ve yeterli beslenmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Farklı antioksidanlara sahip, içeriğinde yararlı kimyasalları barındıran değişik meyve ve sebzeleri çeşitlilik açısından sofralarınızdan eksik etmemeniz gerekiyor.

evde sağlıklı beslenme

Beslenmede Renkler Neyi İfade Ediyor?

Meyve ve sebzelerin önemine vurgu yapan gökkuşağı tipi beslenme, vücudun öncelikle yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmesini ve sonrasında savunma mekanizmalarını güçlendirerek kanser dahil birçok hastalıktan korunmasını hedefliyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde, belli özelliklere sahip meyve ve sebzelerin antioksidan özelliklerinin sağlık üzerine nasıl etki yaptığı ise renklerine göre sınıflandırılabiliyor. Beslenmede renklerin önemi üzerinde duran uzmanlar, meyve ve sebzelerin renklerine göre belli sınıflara ayrılabileceğini vurguluyor.

Örneğin, kırmızı renkli meyve ve sebzelerin, kalp sağlığının yanı sıra kanser gibi rahatsızlıkların önlenmesinde, yüksek ORAC değerleri sayesinde serbest radikallere karşı daha etkili olduğu ortaya konuyor. Buna mukabil yeşil meyve ve sebzeler ise toksinlerin temizlenmesinde, sindirim sisteminin düzenli çalışmasında ve kolesterolün kontrol altında tutulmasında daha etkili bulunuyor. Ancak bunların ayrı ayrı tüketilmesi yerine birlikte tüketilmesi, serbest radikallere karşı vücudun daha donanımlı hale gelmesini sağlıyor

Hayat kalitesini artırmak için düzenli uyku ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmanın yadsınamaz bir önemi var. Tüm bunların dışında düzenli egzersiz ve sportif faaliyetlerin de vücut sağlığına önemli katkıları olduğu biliniyor.

Siz de egzersizler ile vücut sağlığınızı destekleyebilir, güvenli alışverişin adresi Barcin.com‘dan eksik malzemelerinizi satın alarak yaşam kalitenizi artırma konusunda adım atabilirsiniz. 

Egzersiz Yapmanın 4 Önemli Faydası

Egzersiz Yapmanın 4 Önemli Faydası

kol egzersizleri

Kolları Sıkılaştırmak için Egzersiz Önerileri