in

Kolları Sıkılaştırmak için Egzersiz Önerileri

Fit görünüme sahip olmak için önemsenmesi gereken bölgelerden birisi de kollardır. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, ani kilo kaybı ve uzun süre spor yapmama gibi nedenlerden dolayı ön ve arka kol bölgelerinizde sarkmalar oluşabilir. Düzenli kol egzersizleri ile bu sorunun üstesinden kolayca gelebilir ve hayalini kurduğunuz görünüme rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İşte, kolları sıkılaştırmak için evde herhangi bir ekipmana gereksinim duymadan yapabileceğiniz etkili egzersiz önerileri…

Dairesel Kol Çevirme

Kolları sıkılaştırmak için yapabileceğiniz etkili egzersizlerden ilki, dairesel kol çevirme hareketidir. Uygulanması oldukça basit olan bu egzersizi, düzenli ve doğru yoğunlukta uyguladığınız takdirde elde ettiğiniz sonuçtan memnun olacaksınız.

Harekete başlamak için ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durun. Kollarınızı ise yere paralel olacak şekilde her iki yana açın ve ellerinizi yumruk yapın. Daha sonra kollarınızı kontrollü ve hızlı bir şekilde saat yönünde küçük daireler çizerek hareket ettirin. Egzersizi belirlediğiniz süre boyunca uyguladıktan sonra, bu kez kollarınızı saatin tersi istikametinde çevirerek hareketi tekrarlayın. Hareket sırasında kol kaslarınızın sıkılı olduğundan emin olun.

Şınav

Kol kaslarını etkili bir şekilde çalıştıran hareketlerden bir diğeri ise şınav çekmektir. Şınav egzersizinden beklenilen faydayı elde edebilmek için hareketin doğru uygulanması oldukça önemlidir.

Şınav Nasıl Çekilir

Egzersize başlamak için ellerinizi omuz genişliğinde açık olacak şekilde yere koyun. Daha sonra ayak parmak uçlarından destek alarak yüksek plank pozisyonu alın. Doğru duruşu yakaladıktan sonra dirseklerinizi kırarak yavaşça gövdenizi yere doğru yaklaştırın. Göğsünüzün iyice yere yaklaştığı noktada durun ve elleriniz ile yeri iterek tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Gövdenizi yukarı doğru hareket ettirirken tüm yükü kollarınız ile kaldırdığınızdan emin olun.

Dips

Dips hareketi, kol bölgesinde oluşan yağları azaltmanın en etkili yöntemlerinden bir başkasıdır. Dips egzersizi kollarınızı şekillendirmenin yanı sıra sırt kaslarınızın güçlenmesine de yardımcı olur. Hareketi yaparken koltuk, yatak veya sandalyeden faydalanabilirsiniz. Egzersize başlamak için sandalye veya koltuğun iki adım kadar önünde, ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde durun. Ellerinizi sandalyenin üzerine yerleştirin ve bedeninizin üst kısmını düz tutun. Daha sonra dirseklerinizi kırarak kalçanızı yavaşça aşağıya doğru indirin. Aşağıya doğru iniş sırasında dizlerinizi bükün. Kalçanızın yere iyice yaklaştığı noktada durun ve kol kaslarınızı kullanarak tekrar başlangıç konumuna dönün.

Jumping Jacks

Jumping jacks, evde kol kaslarını sıkılaştırmak için uygulayabileceğiniz hem verimli hem de zevkli bir egzersizdir. Doğru yoğunlukta yapılan zıplama hareketi, arka ve ön kol kasları için oldukça faydalıdır.

Egzersize başlamak için elleriniz vücudunuzun yanında, ayaklarınız ise bitişik olacak biçimde pozisyon alın. Ardından zıplayarak bacaklarınızı yanlara açarken aynı anda kollarınızı da başınızın üzerinde birleştirin. Daha sonra tekrar zıplayarak başlangıç pozisyonuna geri dönün. Egzersiz sırasında bacaklar ve kollar senkronize bir şekilde hareket etmelidir.

Ayrıca hareket sırasında düzenli olarak nefes alışverişine devam etmeniz gerekir. Eğer evinizde bir çift 0,5 veya 1 kilogramlık dambıl setiniz var ise egzersizi ağırlıklı olarak da uygulayabilirsiniz.

Gölge Boksu

Gölge boksu, herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan kollarınızı sıkılaştırabileceğiniz bir diğer egzersizdir. Gölge boksuna başlamak için ayaklarınız omuz genişliğinde açık, dizleriniz hafif bükülü, yumruklarınız ise göğüs hizasında olsun.

kol egzersizleri boks

Ardından sağ kolunuz ile karşıya doğru normal hızda bir yumruk atın. Sağ kolunuzu geri çekerken sol kolunuz ile aynı ritimde ileri doğru yumruk atın. Egzersize seri ve koordineli yumruklar ile belirlediğiniz süre boyunca devam edin. Yumruk atarken nefes vermeyi ve yumruklarınızı sıkmayı unutmayın.

Siz de kol sıkılaştırma egzersizlerini düzenli bir şekilde uygulayarak etkileyici bir görünüme kavuşabilirsiniz. Antrenmanlarınız sırasında kullanmak için Barcin.com üzerinden birbirinden şık spor kıyafetlerine göz atabilir, beğendiğiniz ürüne güvenli alışveriş keyfiyle sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmede Renklerin Önemi

Sağlıklı Beslenmede Renklerin Önemi

voleybolcu beslenmesi

Voleybolcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?