in

Sağlıklı Beslenmede Soğanın Faydaları

Güçlü bir vitamin deposu olan kuru soğan adeta şifa kaynağıdır. 100 gram pişirilmemiş kuru soğanın besin değerlerine bakıldığında içeriğinde 38 gram kalori olan sebzenin protein değeri 1.5 gram, yağ değeri 0.1 gram ve karbonhidrat değeri ise 9 gramdır. Kolesterol değeri sıfır olan kuru soğanın; kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması ise tabiatın mucizeleri arasında yer alır. Anadolu’da bol yetişen soğan, yemek kültürümüzde de bir hayli önemlidir. Salatalar, çorbalar ve yemeklerde kullanmaktan memnun olduğumuz soğanın faydaları ise saymakla bitmez. Mutfağımızı etkisi altına alan soğanı ve faydalarını daha yakından tanıyalım…

Soğanın Faydaları 

Kuru soğan, Batı Asya’ya özgü nergisgiller ailesinden iki bin yıllık bir bitki türüdür. Düşük kalorili bir sebze olan soğanın, C vitamini, antioksidan etkili fito kimyasallar ve kükürtlü bileşikler bakımından zenginliği, onu oldukça kıymetli hale getiren en önemli özellikleri arasında yer alır. Halk dilinde lokman hekim olarak da bilinen şifacılıkta yüzyıllardır kullanılan soğan, gelişmiş bilim ve teknolojinin ışığında da kabul edilen oldukça başarılı etkilere sahiptir.

Sağlıklı Beslenmede Soğanın Faydaları

Günlük C vitamini ihtiyacının beşte birini karşılayan kuru soğan, antioksidanlardan bakımından oldukça zengindir. Tansiyonu düzenleme, kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürme konusunda oldukça etkili olan sebzenin, hayvanlar üzerinde yapılan sınırlı çalışmalar neticesinde, kanser önleyici özelliği olduğu da bilinenler arasında yer alır. Kandaki şeker seviyesinin kontrolünde başarılı deneyler geçiren kuru soğan, aynı zamanda antidiyabetik etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalar ayrıca göstermiştir ki soğanın kemik yoğunluğu üzerinde bir hayli tesiri vardır.

Soğanın Sağlıklı Beslenme ve Bağışıklıkta Önemi

Vücuttaki fazla tuzu atmaya yarayan soğan, aynı zamanda iyi bir idrar sökücüdür. Karaciğeri ve bağırsakları temizleyerek dezenfekte eden sebze, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Vücutta biriken gıda atıklarının zehirlenmeye yol açmasını önleyen soğan, pankreası da uyarıp çalıştırır. Bu nedenle her diyetin içinde olması gereken kuru soğan, bağışıklık sistemini olumlu etkiler. C vitamini deposu olan soğan, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda vücudun bağışıklık ve savunma mekanizmasını destekleyerek güçlenmesini sağlar. Soğanın içeriğinde yer alan cystein ise glutatyon adı verilen antioksidanın üretilmesi için gerekir. Bronşit, öksürük, boğaz ağrısı ve iltihabı gibi durumlarda devreye giren cystein, ağrı ve öksürüğün azalmasını sağlarken iltihabı yok eder.

Soğanın faydaları, çiğ ve pişirilmiş olarak tüketildiğinde farklı özelliklere sahiptir. Pişirilmiş soğan, kükürtlü bileşen özelliklerini kaybettiği için bazı faydalarını sağlayamaz. Uzmanlar, soğandan tam anlamı ile faydalanılabilmesi için her gün en az bir öğün çiğ şekilde tüketilmesini önerir. Salatalara çiğ olarak ekleyebileceğiniz soğanın faydaları ise hemen o öğünde görülmeye başlar. Örneğin, yağlı yemekler ile birlikte tükettiğiniz çiğ soğan, kolesterolün yükselmesini ve kanın pıhtılaşmasını önler. Özellikle yağlı yemek tüketenler için önemli olan çiğ soğanın sofralardan eksik edilmemesi önemlidir.

Soğan Kürü Tarifi 

Çiğ soğan yiyemeyenler için geliştirilen soğan kürünü belli aralıklar ile uygulayabilirsiniz. Temelde soğan suyunu sıkarak uygulayabileceğiniz kürü, soğanı ve kabuklarını kaynatarak da hazırlayabilirsiniz. Her öğün öncesi hazırlamanız gereken soğan suyu için 1 adet soğan gereklidir. Soyup rondodan geçirdiğiniz soğanı, daha sonra ince telli bir süzgeç veya tülbent yardımı ile iyice süzmeniz gerekir. Çıkan sudan her öğün öncesi 3 yemek kaşığı tüketmeniz beklenen etkiyi yapacaktır. 

Sağlıklı Beslenmede Soğanın Faydaları

Soğan kürü olarak uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise yarım litre suya 1 adet soğanı atıp kaynatmaktır. Kabukları ile birlikte dört parçaya böldüğünüz soğanı kaynamakta olan suya atabilirsiniz. 8 dakika boyunca kaynattığınız suyun altını kısıp soğuyana kadar bekledikten sonra şişeye aktarabilirsiniz. 3 gün boyunca özelliğini kaybetmeyen suyu buzdolabında bekletmeniz uygundur. Her öğün öncesi yarım çay bardağı olarak içeceğiniz soğan suyu hem yağlı yemeklerin etkisini yok edecek hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.  

yağ yakıcı egzersizler

Soğanın faydaları sağlıklı ve dengeli beslenmenize, vücudunuzu zinde ve enerjik tutmanıza yarar. Düzenli spor yapmak ise yaşam kalitenizi artırır. Spora başlamak için ilk adımı hemen şimdi atabilir, barcin.com avantajları ile spor ürünleri satın alabilirsiniz. 

Temiz Beslenmek İçin 6 Öneri

Temiz Beslenmek İçin 6 Öneri

Örneklerle Basen Eritme Hareketleri

Örneklerle Basen Eritme Hareketleri