in

Örneklerle Basen Eritme Hareketleri

Fit görünmek isteyen kadınların en çok zorlandığı bölgelerden biri olan basen bölgesi, omurganın bel ile kalça bölümünü oluşturan ve üst bacak bölgesinde yer alan vücut bölümüdür. Bu bölgede oluşan yağlar estetik açıdan hoş bir görünüm sergilemez ve dış görünümünüzde problem teşkil edebilir. Basen bölgesindeki yağlardan kurtulmak için, sağlıklı bir beslenme programı ve basen eritme hareketleri uygulanabilir. Basen eritme hareketleri, bu bölgedeki kasların sıkılaşmasını ve yağların erimesini sağlayarak daha sıkı bir kalça ve düzgün bacak hatlarına kavuşmanıza yardımcı olabilir.

En Etkili Basen Eritme Hareketleri

Basen bölgesindeki yağları eritmek için yapılan egzersizler, aynı zamanda kalça eklemlerinin etrafındaki kasların da güçlenmesini sağlar ve kas eklemlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Basen eritme egzersizlerini günlük rutininize kolayca ekleyebilir ve bu bölgedeki kasların güçlenmesini sağlayarak fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. İşte, size özel basen bölgenizdeki yağların erimesine yardımcı olacak en etkili basen eritme hareketleri…

1. Squat

Çok yönlü bir egzersiz hareketi olan squat, basen bölgesinin yanı sıra kalça, iç bacak ve bel bölgesindeki yağların erimesine de yardımcı olur. Aynı zamanda karın ve sırt kaslarının da güçlenmesini destekleyen squat hareketi ile duruş bozukluklarının da önüne geçebilirsiniz. 

squat egzersizi
 • Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve avuç içleriniz birbirine dönecek şekilde kollarınızı ileriye doğru uzatın.
 • Karın kaslarınızı sıkın ve dizlerinizi bükerek kalçanızı geriye doğru kaydırıp yere çömelin ve birkaç saniye bu pozisyonda kaldıktan sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönün.
 • Hareket sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sırtınızın dik olması ve dizlerinizin ayak parmak uçlarını geçmemesidir.
 • Başlangıç olarak hareketi 10 kez tekrarlamanız yeterlidir. Harekete alıştıktan sonra sayıyı arttırabilir ve elinize ağırlık alarak egzersizi zorlaştırabilirsiniz.

2. Yan Bacak Kaldırma

Basen ve bel kaslarının etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan yan bacak kaldırma hareketi, aynı zamanda iç ve dış bacak kaslarının da güçlenmesine yardımcı olur. Basenlerin forma girmesini sağlayan yan bacak kaldırma hareketi için:

hemen deneyebileceğiniz 5 pilates egzersizi
 • Yere uzanın ve yan tarafınıza doğru pozisyon alın. Zeminin düz olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Alt kısımda kalan dirseğiniz üzerinden üst bedeninizi yukarı doğru kaldırın ve ellerinizle başınızı destekleyin.
 • Karın ve kalça kaslarınızı sıkarak üstteki bacağınızı dizlerinizden bükmeden, düz bir şekilde mümkün olduğunca yukarı kaldırıp indirin. Başlangıç olarak 10’ar hareketten oluşan 3 set yapabilirsiniz.
 • Setleri tamamladıktan sonra diğer tarafa geçin. Harekete alıştıktan sonra egzersizi zorlaştırmak için ayak bileklerinize ağırlık takabilirsiniz.

3. Köprü Hareketi

Yağ yakma konusunda oldukça iddialı olan köprü hareketi aynı zamanda çok yönlüdür. Basen bölgesinin yanı sıra kalça, uyluk ve karın kaslarının da güçlenmesini sağlar. Bacak, kalça ve basen bölgesinin şekillendirilmesinde etkili olan köprü hareketi için:

 • Düz bir zemine sırt üstü uzanın ve ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın.
 • Ayaklarınızı kalça genişliğinde açarak ellerinizi ve kollarınızı yanlara serbest bir şekilde uzatın.
 • Belinizi yavaşça yukarıya doğru, kontrollü bir şekilde kaldırın ve indirin.
 • Hareketi yaparken kalça ve karın kaslarınızı mümkün olduğunca sıkın.
 • Ayak tabanlarınız yerden kesinlikle kalkmamalı ve sırtın omuz kısmı ile omuzların yerden kalkmamasına dikkat edilmelidir.
 • Başlangıç olarak 10’arlı 3 set halinde hareketi uygulayabilirsiniz. Zamanla kaslarınız güçlendikçe tekrar sayısını arttırabilirsiniz.

4. Lunge Run

Bacak, basen ve kalça kısmındaki kasların çalışmasını sağlayarak yağ yakımını hızlandıran lunge run hareketi için:

Örneklerle Basen Eritme Hareketleri
 • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve sağa dönerek sağ bacağınızı diziniz ile 90 derece açı yapacak şekilde bükün.
 • Sol dizinizi yere değdirin ve bu pozisyonda birkaç saniye bekleyip başlangıç pozisyonuna dönün.
 • Egzersizi yaparken karın ve kalça kaslarınızı sıkmayı unutmayın. Hareketi tamamladıktan sonra egzersizi sola dönerek tekrarlayın.
 • Başlangıç için 10’arlı 3 set halinde hareketi hem sağ hem de sol bacağınız için uygulayın.

Basen eritme hareketleri sırasında ihtiyaç duyduğunuz spor giyim ürünleri ve ekipmanlarına Barcin.com üzerinden ulaşabilir, avantajlı ödeme seçenekleri ve ayrıcalıklardan faydalanarak ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmede Soğanın Faydaları

Sağlıklı Beslenmede Soğanın Faydaları

Hurma Kalorisi ve Sağlıklı Beslenmede Yeri

Hurma Kalorisi ve Sağlıklı Beslenmede Yeri