Menu
in

Formda Kalmak İçin Basit Öneriler

Her geçen gün ilerleyen teknoloji getirdiği yeniliklerle daha iyi yaşamamıza, pek çok hizmete daha kolay ve ucuz erişmemize olanak sağlasa da, modern iş hayatı daha az hareket eden bireyler ve sağlıksız çalışma ortamlarını da beraberinde getiriyor. Bugün pek çok ofis çalışanı hareketsiz yaşamaktan şikayetçi. Günlük hayatın hızına ayak uydurmak için yöneldiğimiz fast food ürünlerin ise zararlarını yazmaya başlasak birkaç cilt ansiklopedi çıkar.

Kullanılan teknolojik cihazların sağlığa dolaylı ve doğrudan etkileri, henüz tam olarak kanıtlanamasa da bilim çevrelerinin dikkatini çekmeye başladı. Peki sağlıklı bir yaşam için ne yapmalıyız?  Modern yaşamın getirilerine tümden sırt dönmek bir çözüm olmadığına göre bazı küçük önlemlerle hayat kalitemizi yükseltmek mümkün.

Alışkanlıklarınızı değiştirmek için hiçbir zaman geç değil. Bugün sağlıklı yaşam tarzını benimsemenin karşılığını yakın gelecekte göreceksiniz. Doğru beslenme ve doğru spor hakkında paylaşacağımız bilgilerle kendinizi daha iyi hissedeceğiniz sağlıklı yaşam tarzına merhaba deyin.

Formda kalmak önemli

Formda bir vücut birçok hastalığı engeller. Üstelik gözünüzü korkutmanız için hiçbir sebep yok. Spor salonunda saatlerce ter dökmenize gerek yok. Günlük yaşamınızdaki yaptığınız hareketleri biraz daha artırmanız sağlığınızı ve enerjinizi bütünüyle yukarı çekecektir.

Egzersiz yapmamak için hepimizin bir bahanesi vardır. Bizim yaşadığımız hayat tarzı iki kuşak ya da bir kuşak öncesinin yaşam tarzına göre gün içinde daha az hareket imkanı veriyor. Hemen her evde bir otomobil var, yakın mesafelerde dahi yürümek yerine otomobil tercih ediliyor ve birçoğumuz iş saatlerini bilgisayar başında oturarak geçirmek zorunda.

 • Fiziksel hareketsizlik tek başına dahi koroner kalp rahatsızlıklarının sebebidir. Yani küçük egzersizlerden kaçındıkça kalp krizinden ölme riskimizi artırıyoruz.
 • Tam tersine egzersiz demek daha sağlıklı bir kalp demek. Yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler riskleri engeller.
 • Fiziksel olarak aktif bir yaşam tedirginlik, stres, depresyon gibi rahatsızlıkları engelleyerek zihinsel sağlığı da korur.
 • Düzenli egzersiz ideal kilonuzu bulmanızı sağlar. Böylece pek çok sağlık sorununu engelleyeceğiniz gibi kendinizi mutlu da hissedersiniz.
 • Tüm egzersizler bir dereceye kadar kemik ve kas gelişimi sağlar. Ancak özellikle koşu gibi, kendi kas gücünüzle yaptığınız çalışmalar kemik yoğunluğu koruyarak, kadınlar kadar erkekleri de etkileyen osteoporozdan korunma sağlar.
 • Farklı egzersizler yaparak sindirim sistemi bozuklukları, yorgunluk, uykusuzluk gibi çeşitli hastalıklardan korurken diyabetten bel ağrısına kadar geniş bir yelpazede faydalı olur.

Siz de istatistiklere dahil olmayın

Her gün egzersiz yapmak için yeni insanlarla tanışmak, formda olmak, yeni ilgi alanları keşfetmek ya da kendinizi iyi hissetmek gibi sebepler yeterli değilse bir de egzersiz yapmayanların oluşturduğu şu istatistiklere bakın. Yeterince ikna edici olacaktır;

 • 2003 ve 2006 yılları arasında obezite % oranından arttı.
 • 2010 sonunda 2-15 yaş arasındaki erkeklerin %19’u, kızların %22’si obez olma riski taşıyor.
 • Yalnızca İngiltere’de obezite sebebiyle 9.000 ölü doğum gerçekleşiyor ve kalp rahatsızlıklarının ana sebeplerinden birisi de yine obezite.
 • İngiltere’deki ölümlerin en büyük sebebi %20 ile kalp rahatsızlıklarıdır.

Egzersizi ömür boyu sürdürün

Çoğu insan sporun gençken yapılacak bir aktivite olduğunuz düşünüyor. Yaş ilerledikçe spordan ve hatta gün içinde yapılan ufak tefek hareketlerden bile vazgeçiliyor. 50’li yaşlarda ya da daha yaşlı insanları spor yaparken görmeniz oldukça zordur. Halbuki spor yapmanın faydalarını en çok yaşlandığınızda göreceksiniz.

Düzenli aktiviteler, özellikle yaşlandığınızda, diyabet, kalp ve damar rahatsızlıkları ve mental rahatsızlıkları önlemede birincil derecede önemli rol oynar. Aslında yaşlanmak yaptığınız sporu bırakmak için bir sebep değildir. Aksine 50’li, 60’lı yaşlarında spora devam eden ve gençlere taş çıkartacak kadar performans sergileyen kişileri görmeniz mümkündür. Gençlik zamanında spora başlamamış olmak da ileri yaşlarda başlamamak için bir bahane olamaz. İster erkek ister kadın olun, ister tek başınıza ister eşinizle, spor adına yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki…

İleri yaşlarda spor yapmak gençlikte yapılan sporla aynı şekilde faydalı olur, hatta gençken görmediğiniz faydaları yaşlılığınızda görebilirsiniz.

İleri yaşlarda spor yaparsanız;

 • Bütün gün hiçbir şey yapmadan oturursanız kendiniz işe yaramaz ve bitkin hissederken egzersiz daha enerjik hissettirir.
 • Vücudunuz ve zihniniz efor sarf ettiğinizi bilip, kendini daha rahat bir uykuya hazırlayacaktır.
 • Düzenli egzersiz sizi sağlıklı kilonuzda tutar ve bunun en çok faydasını bu yaşlarda görürsünüz.
 • Dolaşım sisteminiz güçlenir, yüksek tansiyondan korunursunuz.
 • Aktiviteyi sürdürmek kemik, kas ve eklemlerinizi güçlendirir, böylece yaşlanma gecikir.

Tüm bu fiziksel faydalarının yanında spor yapmak, spor salonunda çalışırken ya da yolda koşarken yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olur.

Yorum Yazın

Exit mobile version