Menu
in

Sağlıklı Zayıflamak için 5 Öneri

Kilo verme süreci, sağlığına önem verenlerin dikkatli olması gereken bir konudur. Zayıflamaya yönelik yapılacak birçok davranışın sonucunda kilo vermek mümkün olabilir. Ancak bilinçsiz uygulamalar sebebiyle sağlığınızı kaybetmeniz ve geri döndürülemez hatalar yapmanız da olası… Bu nedenle kilo vermek kadar bu kiloları sağlıklı bir şekilde verme konusuna da gereken özeni göstermelisiniz. Böylelikle hem sağlığınızı koruyabilir, hem de vereceğiniz kiloların kalıcılığını sağlayabilirsiniz. İşte sağlıklı zayıflama amacıyla bir diyet programına başlayacak kişiler için 5 önemli öneri…

1. Öğün Aralıklarını Kısaltın

Kilo vermenin en büyük düşmanlarından biri aç kalmaktır. Günlük olarak vücuda alınan kalori miktarının kısıtlandığı diyet programlarında metabolizma hızının düşmesini engellemenin en kolay yöntemi, vücudun aç olduğunu fark etmemesini sağlamaktır. Bunun için az az ve sık sık yemek yiyebileceğiniz bir beslenme programı uygulanmalıdır. 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenmek vücudun 2-2,5 saatten fazla aç kalmamasına yardımcı olur. Bu sayede hem kan şekeri ve tokluk hissi kontrol altında tutulur, hem de metabolizma hızındaki yavaşlamaların önüne geçilir.

2. Sağlıklı Besin Alternatiflerine Yönelin

Diyet uygulanırken günlük olarak alınan kalori miktarının sınırlandırılması ve bunun üzerine çıkılmaması, mümkün olduğunca altına da inilmemesi önerilir. Fakat alınacak bu enerjinin doğru besinlerden karşılanması da sağlıklı bir şekilde kilo vermek için olmazsa olmazdır. Dolayısıyla yapay ve ambalajlı gıdalardan kaçınılmalı, mevsiminde tercih edilecek evde hazırlanmış besinlere yönelinmelidir. Ara öğünlerde ise yüksek enerji içeriğine sahip küçük hacimli hazır gıdalar yerine tokluk hissi sağlamaya yardımcı olabilecek taze sebze ve meyveler ile süt ve süt ürünlerine yer verilmelidir.

3. Vitamin ve Mineral İhtiyacınızı Sağlayın

Kalori alımının kısıtlandığı zayıflama diyetlerinde tüketilen besinlerle vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir. Vitamin ve mineraller vücutta pek çok fonksiyonun yerine getirilmesinde önemli görevlere sahip olduğundan yetersizlikleri durumunda hastalıkların oluşumu kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenle tüm besin gruplarından yeterli miktarda tüketilerek mikro besin ögesi ihtiyaçlarının tam olarak karşılandığından emin olunmalıdır.

4. Dengeli Beslenin

Dengeli beslenmek, sağlığını korumak isteyen tüm bireyler gibi sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmek isteyen kişilerin de dikkat etmesi gereken bir noktadır. Diyet uygulanırken tüketilen besinlerin kalorisinin hesaplanması kadar bu enerjinin besin ögelerine dağılımı konusunda da bilgi sahibi olunması gerekir. Dengeli beslenme için günlük olarak vücuda yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ alınmalıdır. Bunlarda olması gereken dengenin sağlanabilmesinin en kolay yöntemi, diyetisyen tarafından kişiye özel olarak hazırlanmış bir diyet programı uygulamaktır.

5. Bol Miktarda Sıvı Tüketin

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler günlük sıvı ihtiyaçlarını karşılamaya da özen göstermelidir. Vücuda yeterli sıvının alınmaması durumunda dehidrasyon olarak da adlandırılan sıvı kaybı durumu gerçekleşir. Bu durum sağlığı olumsuz yönde etkilemenin yanı sıra tartıda daha hafif görünmenize yol açacağından kilo verdiğiniz gibi yanlış bir izlenime kapılmanıza da neden olabilir. Dolayısıyla sağlıklı bir şekilde zayıflamak için günlük olarak en az 2 litre su tüketmelidir. Yoğun spor aktiviteleri uyguladığınız günlerde bu miktarı daha da artırmalısınız.

Bu önerilere dikkat edilerek uygulanacak bir diyet programı ile sağlıklı zayıflama ve istenilen yağ – kas oranlarını elde etme konularında hedeflediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda vereceğiniz kiloların kas kütlesi yerine yağ kütlesinden olmasına yardımcı olmak ve sağlığınızı korumak adına diyete ek olarak düzenli bir egzersiz planı da belirlemelisiniz.

Sporu alışkanlık haline getirerek diyet sonrasındaki süreçte de egzersiz yapmaya devam etmelisiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyacağınız spor malzemelerini Barcin.com‘da kolaylıkla bulabilir, güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version