Menu
in

Sahanın Tek Hakimi: Vassilis Spanoulis

Vassilis Spanoulis 7 Ağustos 1982 tarihinde doğmuş olan Yunan basketbolcudur. Yunanistan’ın en başarılı basketbolcuları arasında gösterilen 34 yaşındaki yıldız Larissa kentinde doğmuştur. Küçük yaşta spora meraklı olması ona muhteşem bir kariyeri getiren önemli etkenlerden birisi olurken 1.93 olan boyuyla potanın ilgi çeken isimlerinden olmayı başarmıştır. Çevresi ona MVP yani Most Vassilis Player ya da V-Span ve Kill Bill gibi lakaplarla seslenmektedir.

Basketbol kariyerine halen Olympiakos’ta devam eden başarılı isim her ne kadar eleştirmenler tarafından şutör gard ya da oyun kurucu olarak adlandırılsa da onun mevkii biraz farklı. Kendisi tam anlamıyla combo gard olarak adlandırılıyor. Ancak oyun kurucu olarak son derece başarılı bir isim olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekiyor. Sıra dışı bir basketbol yeteneğine sahip olan Vassilis 2013 yılında Euroleague MVP ödülünü kazanmıştır. Aynı zamanda tam 7 kez Euroleague yılın en iyi 5’i takımına seçilmiştir.

Her geçen gün kendisini biraz daha yukarıya taşıyan Vassilis Spanoulis 2009 yılında Balkanlarda, 2012 yılında ise Avrupa’da yılın en iyi basketbolcusu seçilmiştir. Larissa’da doğmuş olmasından ötürü aynı şehirde yaşayan oyuncu ilk olarak 1999 yılında basketbol kariyerine başlamıştır. İkinci lig ekiplerinden Larissa şehrinin ekibi olan Gymnastikos S. Larissa ilk durağı olmuştur. Geçirdiği iki sezonda ilgi çekici bir performans sergileyerek birinci lige göz diktiğini herkese kanıtlamıştır. Gerek oyun içerisindeki sayı üreticiliği gerekse ribaund almadaki üstünlüğü onu bir üst lige taşıyacak yegane faktör olacaktı.

Bir sonraki sene birinci ligten Maroussi BC takımına transfer olarak aynı yükselişi sürdürmeyi başardı. 2002 yılında Maroussi BC forması giyerken Yunanistan’da yılın çaylağı ödülünü kazanmayı hak etmiştir. Vassilis gösterdiği bu performansla her geçen gün daha fazla dikkat çekerken 2004-2005 sezonunda ULEB Eurocup için istikrarlı bir oyun ortaya koymuştu. Takımı çeyrek finallerde boy gösterirken taraftarın bir numarası olmayı başarmıştır. Aynı zamanda ligte final oynamanın da gururunu yaşıyorlardı. Elbette ki taraftarın ve takımın sevgisi bir yerde tükenecekti. Çünkü bu kadar yetenekli bir basketbolcunun kısa zaman içerisinde daha büyük bir takıma gideceği aşikârdı.

İşte tam bu noktada Vassilis için Panathinaikos BC sayfası açıldı. Transfer olduğu 2005-2006 sezonu kariyerinin en parlak sezonuydu. O kadar başarılıydı ki Avrupa’nın en iyileri arasında gösterilirken bir anda NBA yolcusu oldu. Houston Rockets kadrosuna kattığı yıldızı yalnızca belirli dakikalarda oyuna sokmakla yetindi. Belki bu yüzdendir ki NBA macerası çok uzun sürmedi ve skorer isim Panathinaikos BC’nin yolunu tuttu.

Vassilis Spanoulis 2008-2009 yılında ilk defa Euroleague şampiyonu oldu. Aynı zamanda bu şampiyonlukla beraber kazandığı Euroleague Final Four MVP ödülü başarısını perçinledi. Tam bu noktada ise kırılma anı denilebilecek bir durum yaşandı. Ezeli rakip Olympiakos BC devreye girdi ve kimsenin ihtimal vermemesine karşın Vassilis’i renklerine bağladı. Bu süreçte 2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında Olympiakos BC efsanevi bir yükselişle Euroleague şampiyonu oldu. Bu durum Vassilis’in kariyerinde üst üste iki kez Euroleague şampiyonu olup MVP seçilmesini sağladı. Aynı zamanda kariyerindeki 3.şampiyonluk oldu.

Şimdiye kadar Euroleague Final Four MVP ödülünü 3 kez kazanmış olan yalnızca iki oyuncu var. Bunlardan birisi Toni Kukoc iken ikinci oyuncu da aynı sayıyla Vassilis Spanoulis’tir. Yunanistan Milli takımında da aktif olarak forma giyen başarılı isim adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Vassilis Spanoulis Başarıları

 • 2003 yılında Yunanistan Ligi Yılın Çaylağı seçilmiş
 • Kariyerinde 8 kez Yunanistan Ligi All Star takımında forma giymiş
 • Toplam 8 kez Yunanistan Basketbol Ligi En İyi 5 oyuncu içerisinde yer almıştır.
 • Yunanistan kupasını 4 kez kaldırmayı başarmıştır.
 • Euroleague yılın 5’i takımına 7 kez girmeyi başarmıştır.
 • Yunanistan Basketbol Liginde 6 kez şampiyonluk yaşamıştır.
 • NBA formasını Houston Rockets ile giymiş
 • Yunanistan’da 5 yıl asist lideri olmuş
 • 3 kez Euroleague şampiyonluğu yaşamıştır.
 • Euroleague MVP seçilmmeyi 2013 yılında başarmıştır.
 • 2012 ve 2013 yıllarında ardı ardına Avrupa’da yılın en iyi basketbolcusu seçilmiş
 • Milli takımla EuroBasket 2009’da Bronz madalya alıp turnuvanın en iyi 5’ine girmeye hak kazanmıştır.

Yorum Yazın

Exit mobile version