in

Sezonun En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı

Kondisyon gerektirmeden herkesin yapabileceği harika bir egzersiz söyleyin deseniz yanıtımız kesinlikle yürüyüş olurdu. Doğru bir yürüyüş ayakkabısı ve rahat bir kıyafetle, hiçbir özel ekipman olmadan herkesin yapabileceği  onun bu denli popüler olmasının ardında yatan sebep. Yemyeşil doğa içinde, parkta, şehrin sokaklarında ya da deniz kenarında… Bulunduğunuz şehrin özelliklerine göre dilediğiniz her yerde yapabilirsiniz bu sporu. Üstelik haftanın en az 2 günü 45 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yaparak hem sağlıklı hem de uzun bir ömrün kapısını aralayabilirsiniz de. Yürüyüşte iyi bir tempo tutturmak çok önemlidir. Tempolu yürüyüşlerde vücut, ilk 20 dakikadan sonra yağ yakımına başlar, vücut ısınır ve ter yoluyla toksinler vücuttan atılır, kan dolaşımı hızlanacağından yanaklar pembeleşir, cildiniz güzelleşir. Spor bittiğindeyse hem hormonal olarak hem de zihin olarak büyük bir rahatlama yaşadığınızı hissedersiniz. Kısacası yürüyüş, harika bir spordur.

Sezonun en iyi yürüyüş ayakkabısı modelleri listemize geçmeden önce, biraz yürüyüş sporu hakkında, biraz da yürüyüş ayakkabısı seçmenin incelikleri üzerine konuşalım. Bu arada en iyi 10 koşu ayakkabısı listemize de göz gezdirin;)

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Yürüyüş, doğrusal hareketler bütünüdür. Yani ayağınız topuktan başlayarak parmak ucuna kadar zemine temas eder ve ayak ileriye doğru hareketlenir. Yürüyüş, basketbol gibi yanal hareketler içermez. Bu sebeple giyeceğiniz ayakkabının da yürüyüşe uygun olması, topuktan itibaren esnemeyi hissetmeniz gerekir. Yanlış ayakkabılar, ayaklara fazladan yük bindirerek hem ayak ve bacak sağlığını olumsuz etkiler hem de yürüyüş gibi güzel bir spordan soğumaya sebep olur.

  1. Ayağınıza tam oturmalı!

Yürüyüş ayakkabılarında ayakkabının ayağınızı sarması önemlidir. Ancak ayağı sarmak denince aklınıza kesinlikle sımsıkı bir ayakkabı gelmesin. Ayak parmaklarının hareket edebileceği kadar bir alandan bahsediyoruz. Bu alan mutlaka olmalı. Çünkü adım attıkça ayak tarağı her seferinde genişler ve rahat bir alana ihtiyaç duyar.

  1. Yastıklaması olan ayakkabı tabanı seçin

Yürüyüş, topuktan başlayan bir spordur. Bu sebeple topukta iyi bir yastıklama siteminin olması şarttır. Siz adımınızı ne kadar yumuşak atarsanız, yürüyüşten aldığınız keyif de o kadar artacaktır.

yuruyus-ayakkabisi

  1. Esneklik

Esneklik, yürüyüş ayakkabılarının olmazsa olmazıdır; tıpkı koşu ayakkabılarında olduğu gibi. Ayak, zeminle temas ettiğinde rahat hareket edebilmelidir. Çok sert tabanlı, esnek olmayan bir ayakkabıyla yapılan yürüyüş, ayakta inanılmaz ağrılara sebep olur, uzun yürüyüşler yapmanızı engeller. Alacağınız ayakkabıda esneme oluklarının olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer bu oluklar yoksa ayakkabınız esnemiyor demektir.

  1. Alçak topuklu olmalı

Yürüyüş ayakkabılarının topuğu koşu ayakkabıları gibi değildir. Koşuda hızlanma ön planda olduğundan topuk burun kısmından yüksekte olup, ileri hareketi destekleyen bir yapıdadır. Yürüyüş için aynısını söyleyemeyiz. Yürüyüş ayakkabıları daha çok hafif bir eğime sahiptirler.

“Hem yürüyüş hem de koşu için üretilen ayakkabı modellerini tercih edin. Sadece koşu ayakkabısı olarak üretilen bir ayakkabıyla yürüyüş yapmak doğru değildir.”

  1. Hafiflik

Ağır bir yürüyüş ayakkabısı ayağı yorar, ayağınızda kilolarca yük taşıyormuşsunuz hissi yaratır. Verimli bir spor deneyimi yaşamak istiyorsanız ayakkabı seçerken hafif olmasına dikkat etmelisiniz.

  1. Nefes alabilir dış katman

Yürüyüş yaptıkça vücudunuz kadar ayaklarınız da ısınır ve terler. Eğer yürüyüş ayakkabısı nefes alabilen bir yapıda değilse, çorabınız su içinde kalarak ayağınızı ağırlaştırır. Olumsuz etkisi sadece bu da değil. Ayakkabınızı çıkardığınızda etrafı saracak keskin ayak kokusuna da hazırlıklı olun. Yürüyüş zevkinizi artırmak için ihtiyacınız olan nefes alabilen dış katmanlı bir yürüyüş ayakkabısıdır. Böyle bir ayakkabını varsa, siz yürüdükçe hava kanallarından ayağınız havayla temas eder ve ayağınız kuru kalır.

Sezonun En İyi Yürüyüş Ayakkabısı Modelleri

Yürüyüş ayakkabısı konusunda dikkat edilecek konuları da anlattığımıza göre, sıra geldi sezonun en iyi yürüyüş ayakkabılarını tüm teknik özellikleriyle birlikte tanımaya.

1. Nike Zoom Winflo 4

nike-zoom-winflo

Dayanıklı Waffle dış tabanı sayesinde yer tutuşu çok yüksektir. Bu yürüyüş ayakkabısı ile her zeminde rahatlıkla sporunuzu yapabilirsiniz. Sahip olduğu esnek yapısı ile adımlarınızda maksimum konforu yakalamanızı sağlar. Ani adımlarınızda bile ayağınızı ve bileğinizi destekler. File yapısı ile ayağınızı tamamen sararak ayağın şeklini korur; özel yastıklama sistemiyle reflekslerinizi güçlendirir. Nike yürüyüş ayakkabısı denince akla gelen ilk modellerden biri de Nike Zoom Winflo 4’tür.

2. Nike LunarGlide 9

nike-lunarglide

Kumaşının gözenekli dokusu ile hava alan LunarGlide terlemeyi ve nemlenmeyi önler. Adını aldığı Lunarlon orta tabanı oluşturan köpük ise diğer klasik Phylon köpüğe göre %30 daha hafiftir. Bu da yürüyüş esnasında ayağınızda %30 daha az yük taşıyacağınız anlamına gelir. Ebette bu da hızınızı ve performansınızı doğrudan etkiler. Yürürken attığınız her adımda ayağınıza belli miktarda bir basınç biner. Nike LunarGlide 9 modelinin yumuşak tabanı basıncı azaltarak, yastıklama sağlar. Ayarlanabilir Flywire bağcık sistemi ayağın daha sıkı sarılmasına yardımcı olur. Koşucuların vazgeçilmezleri arasında olan LunarGlide, yürüyüş için de eşsiz bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

3. adidas Marathon 10 TR

adidas-marathon-10

Dış katmanında sahip olduğu file yapısı ayağı iyice sarmaya ve ekstra esneklik kazandırmada oldukça başarılı. Bu da tabii ki harika bir hareket özgürlüğün de anahtarı. ADIPRENE adı verilen topuk yastıklaması, darbelere karşı mükemmel koruma sağlarken, yere sağlam basmanızı ve ivme kazanmanızı da kolaylaştırıyor. Yani, bir yürüyüş ayakkabısında aradığınız her şeyi bu ayakkabıda bulabilirsiniz.

4. Puma Ignite Xt Core Atomic

puma-ignite

Hareket kabiliyeti ve performansı artırmaya yönelik bir ayakkabı istiyorsanız doğru yerdesiniz. Üst düzey enerji dönüşümü sağlayan Core Atomic, hareket kabiliyetinizi ve performansınızı arttırmak için üretildi. Yenilenen All-new mesh yüzeyi ise ayağınızın hava almasını sağlayarak terlemeleri ve iç yüzeyin nemlenmesini engeliyor. Oyuklu dış tabanı ile de hiçbir kayma yaşamadan mükemmel yer tutuşuna sahip olabilirsiniz.

5. adidas Galaxy 4

adidas-galaxy-4

Dış yapısında bulunan destekleyici kafes kumaşı ani hareketlerde bile dengenizi kaybetmeden yolunuza devam etmenize yarar. File astarı hava dolaşımına yardımcı olur, terlemeleri önler. ADIWEAR dış taban aşınmalarına karşı dayanıklıdır. Cloudfoam orta tabanı ile konforu ve yumuşaklığı her adımda hissedersiniz. Bu ayakkabıyla dilediğiniz zeminde yürüyüşünüzü yapabilirsiniz; toprak zemin, sert zemin yahut tartan zemin… Her zeminde yüksek performans almanızı sağlar.

6. adidas Duramo 8

adidas-duramo8

Hızlı adımların adresi belli: adidas Duramo 8 modeli. ADIPRENE teknolojisi ile hızlı bir çıkış ivmesi olanağı sağlayan bu model, orta tabanda sahip olduğu SUPERCLOUD yastıklama sistemi sayesinde adımlarınız kolaylaşır.

7. New Balance 574

new-balance-wx711

ENCAP teknolojili tabanı ile topuk kısmında ultra dayanıklılık sağlar. Alacağınız darbeleri yayarak etkisi azaltır ve ayağı korur. Daima konforlu bir yürüyüş sunar. Modası hiç geçmeyen klasik görünümü sayesinde şıklığınız her zaman konuşur!

8. Skechers Flex Appeal 2.0 Break Free

flex-appeal-2-0

Dolgulu dil ve yaka yapısı ile ayak bileğini en iyi şekilde destekleyerek oluşabilecek burkulmaların önüne geçer. Nefes alan örgü kumaşı, ayakkabı içinde hava akışı sağlar. Air Cooled Memory Foam yastıklamalı iç taban teknolojisi sayesinde çok yumuşaktır ve mükemmel konfor sunar.

9. Skechers Air Infinity

skechers-air-infinity

Burun ve topuk ksımında bulunan kauçuk destekler sayesinde bu ayakkabının kullanım ömrü çok uzundur. Dış tabanında bulunan küçük hava yastıklarıyla her adımda ayağınızı daha da rahat basmanızı sağlar. Gel Infused Memory Foam yumuşak orta tabanı sayesinde uzun yürüyüşlere rahatlıkla çıkabilir, kolay kolay yorulmazsınız.

10. Reebok Sporterra VI

reebok-sporterra

Bu ayakkabının en önemli özelliği ayağı koruma konusundaki başarısı ve oldukça dayanıklı olması. Burun kısmında bulunan Walking Stride Guide darbelere karşı ayağı destekler. Eğimli topuğu daha etkili adımlar atmanızı sağlar. Dayanıklı dış kauçuk tabanı aşınmalara karşı sağlamdır ve yapısını kolay kolay kaybetmez. Her zemin için kullanıma uygundur. Yastıklama için kullanılan DMX Max teknolojisi aynı zamanda hava akışı sağlayarak terlemeyi önler.

Yeşil Mercimeğin Sırlarını Açıklıyoruz

Kadınlar Neden Ağırlık Çalışmalı?