in

Yeşil Mercimeğin Sırlarını Açıklıyoruz

Baklagil ailesinin prensleri arasında olduğunu söylüyoruz. Çünkü kendine özel bir gücü var. Vücudumuz için gerekli olan potasyum, kalsiyum, çinko, niasin ve K vitamini en iyi kaynaklardan bir tanesi kendisidir. Özel güçleri arasında ayrıca diyet beslenmesine sağladığı lif, yağsız protein, folat ve demir zenginliği ile alkışları hak ediyor.

Organik besinler üzerinde yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlarda mercimeğin birçok sağlık problemine iyi gelmesinin yanında ciddi olarak görülebilecek sağlık sorunlarının da riskini azalttığı görüldü.

Başlıca şifa yardımında bulunduğu sağlık sorunlarının başında içerisinde lif barındırması nedeniyle diyabet geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca vücutta oluşan inflamasyonu azaltması romatoid artrit rahatsızlığına yakalanan kişiler içinde bir ilaç niteliği görüyor. Faydaları bunlarla bitmeyen aynı zamanda vücuttaki kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olan mercimeğin yanına vücuda enerji vermesini de belirtmeden etmeyelim.

Kaslar için bulunmaz bir amino deposu!
yesil-mercimek-kas-yapısı

Vücudumuzdaki kasların ve organların onarımı, düzgün çalışması ve sağlığının korunması oldukça önemlidir. Tam da bu sırada sahneye çıkan yeşil mercimek kaslarımızın en çok ihtiyacı olan proteini sağlaması ile bizlere yardımcı oluyor. Vücutta kas yapısı düzgün çalışabilmesi için proteinin yapı taşı olan amino asitlere ihtiyaç duyar. Yeşil mercimek ise tam bu noktada kaslara sağladığı temel tüm amino asit grupları ile kasların sağlıklı olmasında büyük rol oynuyor.

Kalp sağlığı önemli!yesil-mercimek-kalp

İçerisinde bulundurduğu lifler ile kalp sağlığının korunmasında önemli derecede rol sahibidir. Kalbimiz en çok ihtiyaç duyduğu folat, magnezyum açısından iyi bir kaynaktır. Mercimek içerisindeki Folat, homosistein seviyesini azalttığından dolayı kalp hastalığının başlangıç seviyesindeki bu riski de ortadan kaldırmaktadır. Magnezyum eksikliği kalp sağlığı ile doğrudan etkilidir diyebiliriz. İçerisindeki magnezyum miktarını göze aldığımızda yeşil mercimeğin kalp sağlığını korumadaki önemini bir kez daha anlayabiliriz.

Sindirim sistemi sağlında da patenti var!
yesil-mercimek-sindirim

Lifli Beslenme İle Kan Şekeri Sağlığınızı Koruyun başlıklı yazımızın içinde detayları ile lif açısından zengin olan gıdaların sindirim sistemine olan faydalarını kaleme almıştık. Bu gıdalar arasında da kendine yer bulan yeşil mercimek sindirim sisteminin onarımı, sağlığı ve gelişimi için benzersiz fayda sunanlardan biridir. Kabızlık rahatsızlığını çözümü olarak tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor.

Kilo vermenizde yardımcı!
yesil-mercimek-kilo-vermek

Suda çözünmez özellik taşıyan lifler kalori almanızda başrol oynayabilir. Ancak yeşil mercimek tam da bu noktada devreye giriyor ve sindirim sistemini, metabolizmayı hızlandırarak daha yeme isteği uyandırıyor. Daha az yemek yeme isteğini uyandırmasının sebebi ise lifli yiyeceklerin tokluk hissi yaratmasıdır.

Hamilelerin dikkatine!
yesil-mercimek-hamilelik

Erken doğum gerçekleştirme riskini yüzde 50 azaltıyor. Genel olarak doğurganlık zamanından en az bir yıl önceden günde 400 mikrofram folik asit tüketilmesini öneriyor. Bir bardak yeşil mercimekte ise yaklaşık olarak 300-320 folat miktarı bulunmaktadır.

Yorgunluğa karşı savaşçıdır.

yesil-mercimek-yorgunluk 

Gün içerisinde kendimizi çok yorgun hissetmemizin sebebi demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 18-50 yaş arasındaki kadınların demir eksikliğine karşı hassa olduğu görülmüştür. Bu yüzden vücudumuzun verimli çalışabilmesi için yeterli demir miktarına ihtiyaç vardır. Bir fincan pişirilmiş mercimekte günlük demir ihtiyacımızın 3’de 1’i bulunmaktadır.

30 Dakikalık İhtiyaç Molası: Araba Egzersizleri

Sezonun En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı