in

Sıcak Havada Spor Yaparken Ne Giymeli?

Yazın tam ortasında olduğumuz şu sıralarda, nefes almak bile zorlaşmışken, hala spor sevdası ile yanıp tutuşan sayısız kişi var. Gün ortasındaki yoğun güneş etkisi sonlandığında, kendini spor yapmak için sokağa atanlar için (her ne kadar güneş gitmiş olsa da) kıyafet seçimi son derece önemli. Terletmeyen kıyafetler seçerek, doğru saatte, doğru bir şekilde spor yapmak her zaman en güvenli yol olacaktır. İşte spor yapmadan duramayanlar için seçtiğimiz, terletmeyen spor kıyafetleri ve aksesuar listesi.

Terletmeyen Çorap

 Nike Dry Cush Crew SS17

Havanın ortalama 18-20 derece olduğu havalarda bile en çok ısınan bölgeler olan ayaklar için en doğru tercihleri yapmak, spor yapan kişiyi rahatlatacak en önemli unsurlardan biri. Son teknoloji ile birlikte gelişen kumaşlar ve dokumalar sayesinde hava alan çoraplar, sporcuların son dönemdeki en favori aksesuarlarından.

Mini Mini Şort

 

Nike-Dry-Squad-Short--Jacquard-SS17

 Yazın gelmesiyle birlikte spor yaparken tercih edilen kıyafetlerin başında gelen şortlar, kısa-uzun boy seçenekleri ve hava alan teknolojileri ile herkesin favorisi. Şort hava almalı diyoruz. Peki ya neden? Çünkü attığınız her adımda ısınan vücudunuz terleyecek ve ortaya çıkan her ter damlası kıyafetinizle doğrudan temas edecek. Bu durumda eğer şortunuz hava alabilen bir kumaş teknolojisine sahip değilse, bu üzerinizde terden ıslanmış, ağırlaşmış ve kötü bir görünüm sergileyen bir şortla koşmak zorunda kalacağınız anlamına gelir.

Koşu başta olmak üzere birçok spor dalında hareket özgürlüğü sağlayan şortlar, aynı zamanda performansı da paralel olarak etkiliyor. Belinizi çok sıkmayacak, hareket kabiliyetinizi sınırlamayacak bir modelle spor kombininizi oluşturabilirsiniz. Tabii hangi renk ve modeli seçeceğiniz ise size kalmış. Konu hakkında biraz fikir sahibi olmak isterseniz, kendinize uygun şortları barcin.com’da bulabilirsiniz.

Tişört

Nike-Dry-Tank-Training-Breathe-Sw-SS17

Mümkün olduğunca hafif ve hava alan kıyafetlerle spor yapmaya gayret gösterirken, tişörtlerin aslında ne kadar büyük bir rol oynadığını fark etmişsinizdir. Kısa kollu tişörtlerin ve atletlerin, özellikle koşanlar için sunduğu rahatlık tartışılamaz. Atletlerin, koşanların hızlarına olan katkıları, verimli bir koşu geçirmelerini sağlamakla birlikte her defasında yükselen bir grafik elde etmelerini sağlar. Kısa kollu tişörtler ise spor yapan kişilere terleri soğumadan vücut ısılarını koruyarak spor yapmalarını sağlamaları açısından sık sık tercih edilirler.

Ancak bilmeniz gereken bir diğer önemli konu ise; koşu gibi kondüsyonu yüksek sporlarda hiçbir zaman tek tişörtün size yetmeyeceği. Özellikle outdoor’da koşu yapacaksanız, her zaman yanınızda yedek tişört bulundurmalı yahut hava durumuna uygun olarak rüzgarlık veya biraz daha kalın bir outdoor mont bulundurmalısınız. Böylece koşu sonrası sevdiğiniz bir kafede kahvenizi yudumlarken üşütme riskinizi de sıfırlamış olursunuz.

Rengarenk ve bedeninize en uygun tişörtü bulmak için tıklamadan geçmeyin.

Peki Neden Nefes Alabilen Ve Teri Dışarı Atabilen Özel Kıyafet Giymeliyiz?

  1. Yaz mevsiminde spor kıyafet seçimi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız ürünlerin terlemeye karşı özel katmanlara olup olmadığı. Kaliteli spor kıyafetler, teri hızlıca atar ve anında kurur. Böylece terleme, performansınızı düşürmez.
  2. Isı düzenleme  (termoregülasyon) işlevinin yeterli olmadığı durumlarda insan terler. Spor yaparken bedeninizdeki kaslar ısınır ve sıcaklığınız yükselmeye başlar. İnsan vücudu 10 derecelik ısı düşmesini tolere edebilir ama 5 derecelik ısı yükselmesinin sonuçları tehlikelidir. -Bu sebepten ötürü seçeceğiniz spor kıyafetler vücut ısını içerde tutan türde değil, gözenekli yapıya sahip özel kumaşlarla üretilmiş olmalı.
  3. Sıcak havalarda dışarıda koşu yapacaksanız eşofman takımınız esnek, ısı alışverişine izin veren bir ürün olmalı; Nike Dri-FIT modeli gibi. Nike Dri-FIT modelleri teninizin nefes almasını sağlar ve teri hızlıca dışarı atar.
  4. Yaz mevsiminde spor kıyafetlerinizin rengi açık tonlar olmalı. Böylece güneş ışınlarını üzerinizde toplayarak aşırı ısı artışı sorununa maruz kalmazsınız.
  5. Sıcak havalarda spor yaparken giyeceğiniz spor ayakkabı havadar olmalı. Gözenekli yapıya sahip spor ayakkabılar hem ayak terlemesini önler hem de gaz alışverişine izin vererek kötü kokuların oluşmasını önler.

Detaylı bilgi için alıntılama yaptığımız Mevsimlere Göre Spor Kıyafet Alma Rehberi yazımızı okuyarak çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Enerji İçecekleri

Göğüs Kasınızı En Etkili Şekilde Çalıştıracak Hareketler