in

Sıcakta Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaz ayları, tüm sporcuların en çok dikkat etmesi gereken dönemler arasında yer alır. Yaz günlerinde havanın son derece sıcak olması, çeşitli zorlukları da beraberinde getirir. Özellikle açık alanda gerçekleştireceğiniz spor etkinliklerinde sağlığınızı korumak için çeşitli tedbirler almanızda yarar bulunur. Yanlış kıyafet tercihi, yanlış zamanlama ve az sıvı tüketimi gibi hatalar; tansiyon düşüklüğü, dehidrasyon ve vertigo gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sıvı Tüketimini Artırın

Sıcakta spor yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, sıvı tüketimini artırmaktır.

Sıcakta Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sıcak günlerde vücudun sıvı kaybetme hızı yükselir ve eğer bu kayıplar sağlığınızı tehlikeye atacak seviyelere ulaşırsa halsizlik, çarpıntı, baş dönmesi, kusma gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yaz sıcaklarında spor yapmak ise sıvı tüketimini daha da artırır. Bu sebeple de spor yaptığınız günlerde, su tüketimini günde en az 2 litre seviyesine çıkarmanız önerilir. Vücudunuzun aşırı oranda su kaybetmemesi için doğal maden sularından, organik içerikli sporcu içeceklerinden ve taze sıkılmış meyve sularından da yararlanabilirsiniz. Bu içecekleri spordan önce ve sonra yeterli seviyede tüketerek sağlığınızın zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Takviyesini Unutmayın

Yaz sıcaklarında spor yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de sık sık vitamin ve mineral takviyesinde bulunmaktır. Vitaminler ve mineraller, vücut fonksiyonlarının sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan en önemli besin değerleri arasında yer alır. Spor yaparken vücuttan atılan ter ise özellikle henüz kullanılmamış minerallerin de metabolizmayı terk etmesine sebep olur. Yaz aylarında terleme oranı artacağı için vitamin ve mineral kaybı da yükselir. Bu yüzden, spor etkinlikleriniz sırasında ve hemen sonrasında kaybettiğiniz besin değerlerini yerine koymanız önerilir. Spor etkinliğinizin set aralarında birer meyve yiyebilir, mineral açısından zengin doğal içecekler tüketebilirsiniz.

Sıcakta Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Dilerseniz, doktorunuza da danıştıktan sonra spor etkinlikleriniz esnasında ve sonrasında gıda takviyesi de kullanabilirsiniz. 

Spor Saatlerinizi Ayarlayın 

Yapılan bilimsel araştırmalara göre insan vücudunun spora en uygun olduğu saat, 16:00’dır. Sıcak yaz günlerinde ise bu saati biraz daha ileri almanızda fayda bulunur. Yaz günlerinde güneş ışınları, 12:00 – 14:00 saatleri arasında tam tepeden vurur ve bu saatler günün en sıcak, her türlü açık alan aktivitesi için de en elverişsiz zaman dilimidir. Saat 16:00 ise yüksek ısının henüz etkisini kaybetmediği bir zamandır ve bu saatlerde spor yapmanız, sağlığınız açısından çeşitli riskler barındırabilir. Açık alan sporlarınız için güneşin yoğun sıcaklığını yitirdiği saatleri, yani 17:00 sonrasını ya da güneşin henüz tepeye ulaşmadığı sabah saatlerini tercih edebilirsiniz.

Sıcakta Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bu sayede aşırı sıcak ve yoğun güneş sebebiyle cilt yanığı, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, denge kaybı gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Doğru Kıyafet Tercihinde Bulunun

Yaz sıcaklarında açık alan sporlarıyla ilgilenirken yapabileceğiniz hatalardan biri de yanlış kıyafet tercihinde bulunmaktır. Yaz sıcaklarına uygun olmayan spor kıyafetleri, aşırı terleme sebebiyle sıvı kaybetmenize ve dehidrasyon problemiyle karşılaşmanıza yol açabilir. Yanlış kıyafetler, güneşi üzerinize çekerek vücut ısınızın aşırı yükselmesini ve bu sebeple vücudunuzda çeşitli sağlık sorunları oluşmasına da sebep olabilir. Ayrıca doğru ürün seçmemeniz durumunda teriniz dışarı atılmayabilir ve kıyafetleriniz vücudunuza ağırlık yaparak spor performansınızı düşürebilir. Bu nedenle, yaz aylarında sıcak havada spor yaparken mutlaka havaya uyumlu kıyafet tercihlerinde bulunmanız önerilir.

Sıcakta Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Ter tutmayan, hafif tasarımlı ve havadar spor kıyafetlerini giyerek hem sağlığınızı hem de performansınızı koruyabilirsiniz. Yaz sıcaklarında gerçekleştireceğiniz antrenmanlarda en doğru spor kıyafetlerini seçmek için Barcin.com‘u ziyaret edebilir ve size en uygun ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Havuz Bonesi Nasıl Takılır

Havuz Bonesi Nasıl Takılır?

spor sonrası ağrılar nasıl geçer

Spor Sonrası Ağrılar Nasıl Geçer?