in

Şınav Barı Faydaları ve Antrenman Önerileri

Şınav barı modelleri, spor yapan herkesin mutlaka edinmesi gereken ekipmanlar arasında ilk sıralarda bulunuyor. Etkili tasarımları ve kullanışlı yapılarıyla spor etkinliklerinden aldığınız verimi artıran bar modelleri, son derece pratik bir şekilde kullanılabilmeleriyle de dikkat çekiyor. İdeal ölçüleri sayesinde evinizde ya da spor salonunuzda ekstra yer tutmayan ürünler, doğru kullanıldıkları zaman kol ve göğüs kaslarınızı kısa sürede geliştirebilmenize yardımcı oluyor.

Şınav Barı Modellerinin Faydaları Nelerdir?

Şınav barları, başta şınav olmak üzere çeşitli spor hareketlerini daha profesyonel düzeyde ve daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilmenize yardımcı oluyor. Şınav esnasında kol kaslarınıza binen ağırlığı artıran barlar, bu sayede şınav hareketinin daha yüksek bir etki göstermesine olanak tanıyarak kol ve göğüs kaslarınızı geliştiriyor. Sırt ve kanat kasları için de son derece faydalı olan barlar, klasik şınav esnasında çok fazla çalışma imkanı bulamayan kas gruplarını aktif hale getiriyor ve size daha güçlü, daha çarpıcı bir görünüm kazandırıyor.

Vücut dengenizi geliştirme konusunda da fayda sağlayan bar seçenekleri, hareketiniz esnasında bacak ve kalça kaslarınızı da etkili biçimde çalıştırabilmenizi sağlamaları sayesinde size zinde bir görünüm ve dik bir postür kazandırıyor.

Şınav Barı ile Yapabileceğiniz Egzersizler Hangileridir?

Şınav barı modelleri, son derece kullanışlı olmaları sayesinde pek çok hareketi kolaylıkla uygulayabilmenize olanak tanıyor. İşte bir şınav barı edinerek uygulayabileceğiniz birbirinden faydalı antrenman önerileri…

  • Bar Şınavı: Şınav barlarınızı göğüs hizanıza yerleştirin ve klasik şınav pozisyonu alın. Ayaklarınızı şınav barlarıyla eşit yükseklikte başka bir zemine yerleştirin. Şınav barının tutamaklarını sıkıca tutun. Sadece kol ve omuz kaslarınızdan güç alarak vücudunuzu mümkün olan en yükseğe kaldırın ve yine kol kaslarınızın gücüyle indirin. Tüm setleriniz bitene kadar göğsünüzü ya da vücudunuzun herhangi bir noktasını yere değdirmeyin.
  • Tek Elle Şınav: Klasik tarzda şınav hareketiyle yeterince güçlendikten sonra tek elle şınav hareketine geçebilirsiniz. Barlarınızı göğüs hizanıza yerleştirin, şınav pozisyonu alın. Önce gücünüzü denemek için bir set klasik bar şınavı çekin. Sonrasında tek elinizi bardan ayırın ve dengenizi sağlamak için kanat şeklinde yana doğru açın. Barı tutan tek elinize tüm ağırlığınızı vererek vücudunuzu kaldırın ve yine kol gücünüzle indirin. Aynı antrenmanı her iki kolunuzla da tamamlayın.
  • Amuda Kalkma: Şınav barları, şınav hareketi dışında pek çok antrenman seçeneğinde kullanılabiliyor. Bunlardan birini de amuda kalkma hareketi oluşturuyor. Şınav barlarıyla amuda kalkmak için barlarınızı yere yerleştirin ve iki elinizden güç alarak ayaklarınızı hafifçe kaldırın. Sonrasında tamamen kolunuzdan güç alarak vücudunuzu yavaş yavaş dikleştirin ve amuda kalkın. Tam dik pozisyonda 20 saniye bekledikten sonra yavaşça vücudunuzu indirin ve hareketi tekrarlayın.
  • Vücut Kaldırma: Yere dik bir şekilde oturun. Ayaklarınızı önünüze uzatın ve şınav barlarınızı iki yanınıza fazla uzakta kalmayacak şekilde yerleştirin. Sonrasında iki elinizle barlara tutunarak pozisyonunuzu hiç değiştirmeden vücudunuzu havaya itin. Tamamen kol gücüyle vücudunuzu maksimum seviyeye kaldırın ve bacaklarınızı dik açıyla ileride tutmayı sürdürün. Zirveye ulaştığınızda 20 saniye bekleyin ve vücudunuzu kol gücüyle geri indirin.
  • Dağa Tırmanma Hareketi: Şınav barlarınızı iki yanınıza koyun ve klasik şınav çekebilecek pozisyonda yere yüzüstü uzanın. Barlara tutunarak kol kaslarınızı gerin, göğsünüzü yere mümkün mertebe yaklaştırın ve bacaklarınızı tıpkı bir dağa tırmanır gibi sırayla ve hızla karın bölgenize kadar sırayla çıkartıp geri indirin.

Eğer siz de birbirinden etkili egzersizlerden yararlanmak ve son derece etkileyici bir vücuda kavuşmak istiyorsanız, hemen Barcin.com üzerindeki birbirinden etkili egzersiz ekipmanı seçeneklerine göz atabilir, kredi kartıyla alışveriş ve ücretsiz kargo gibi avantajlardan yararlanarak dilediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz. 

Meyvelerle Yapabileceğiniz 5 Sağlıklı Tarif

evde spor motivasyon

Evde Spor Yapmak için 4 Motivasyon