Menu
in

Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir? Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir

Şınav, en etkili spor hareketleri arasında yer alır. Aynı anda çok sayıda kas grubunu çalıştıran ve kısa sürede son derece çarpıcı sonuçlar almanıza yardımcı olan şınav, hem erkekler hem de kadınlar tarafından rahatlıkla uygulanabilir. Şınav çekme egzersizi, kalori yakımını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olmasının yanı sıra vücudunuzu inceltir ve sıkılaştırır ve böylece daha etkileyici bir görünüm sergilemenize yardımcı olur. Peki, doğru şınav çekme teknikleri nelerdir, biliyor musunuz? İşte, karşınızda etkili ve kolay şınav çekme yolları

Şınav Nasıl Çekilir?

Şınav, son derece basit bir hareket olmasına rağmen kimi zaman oldukça zorlayıcı hale gelebilir. Bunun temel sebebi, şınav çekerken tüm vücut ağırlığının kol ve göğüs kaslarına binmesidir. Bu sebeple şınav çekerek vücudunu geliştirmek isteyen kişilerin, genel spor hareketlerinden yararlanması ve vücudundaki kas gruplarını güçlendirmesi son derece önemlidir. Şınav çekme pozisyonları, temel olarak tam şınav pozisyonu ve yarım şınav pozisyonu olmak üzere iki gruba ayrılır.

Tam şınav, yere yüzüstü uzanılarak çekilir. Doğru şınav çekme pozisyonunda vücut yalnızca ayak parmak uçları ve eller üzerinde yükselir ve bel ya da sırtta bükülme olmamasına özen gösterilir. Vücut tamamen gerildikten sonra dirseklerden güç alınarak tüm beden yukarı doğru itilir ve yine kol kaslarıyla geri indirilir. Yere iniş kısmında vücudun yere temas etmemesi de hareketin etkili olması açısından son derece önemlidir. Yarım şınav ise ağırlıklı olarak duvarda ve ayakta çekilir. Yarım şınav çekebilmeniz için ayaklarınızı duvardan yaklaşık 70 – 80 cm uzakta konumlandırmanız ve ellerinizi tam şınav pozisyonuyla aynı şekilde duvara yaslamanız gerekir. Sonrasında omuzlarınızdan ve kollarınızdan güç alarak vücudunuzu ileri ve geri hareket ettirerek yarım şınav hareketini tamamlayabilirsiniz.

Şınav Çekmek Hangi Kasları Çalıştırır?

Tam şınav, vücutta en çok kas çalıştıran hareketlerden biridir. Şınav hareketini yaptığınız anda en çok çalışan gruplar kol, göğüs, omuz ve sırt kaslarıdır. Yoğun ve düzenli bir şınav programı; bel, kalça ve üst bacak kaslarını da önemli ölçüde çalıştırır ve bu sayede vücut geneline etki eder.

Özellikle etkili spor programlarının sonunda uygulanan şınav hareketleri, program boyunca uyguladığınız kas geliştirme hareketlerinin etkisini artırır ve kaslarınızın daha fazla güç kazanmasına yardımcı olur.

Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir?

Şınav çekme faydaları son derece fazladır ve uzun süre etki eder. Düzenli şekilde şınav çekerek aşağıdaki etkilerin tümünden yararlanabilirsiniz.

  • Düzenli olarak şınav çekerek kas gruplarınızı güçlendirebilir ve kaslarınızın hacmini genişletebilirsiniz.
  • Şınav çekerken yüksek oranda kalori harcayabilir ve bu sayede yağ yakarak fazla kilolarınızdan daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.
  • Şınav sayesinde postürünüzü düzeltebilir, daha dik ve etkileyici bir duruşa kolayca kavuşabilirsiniz.
  • Yarım şınav hareketleriyle göğüs ve sırt kaslarınızı güçlendirebilir ve böylece kas geliştirme hareketlerini daha kolay bir şekilde yaparak gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Nizami Şınav Nasıl Çekilmelidir?

Şınav hareketini nizami bir şekilde gerçekleştirmeniz hareketin etkisini zirveye çıkarır ve daha yüksek fayda sağlamanıza yardımcı olur. Bunu yapabilmek için ise çeşitli püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Mutlaka öğrenmeniz gereken şınav çekme yöntemleri ve dikkat edilmesi gereken detaylar ise şöyledir.

  • Şınav hareketi boyunca vücudunuzun tamamen gergin bir pozisyonda kalması son derece önemlidir. Dizlerde, belde ve sırtta eğim oluşması, hareketin etkisini büyük oranda ortadan kaldırır.
  • Şınav çekerken vücudunuzun hiçbir şekilde yere temas etmemesi gerekir. Özellikle inişte göğüs ve karın bölgesinin yerle temasına izin vermeniz ve yerden güç almanız, hareketin verimliliğini düşürür.
  • Şınav çekerken kollarınızı iki yanda, vücudunuza 90 derecelik açı oluşturacak şekilde tutmanız da hareketin etkisini artıran faktörler arasında bulunur. Kol açınızın düşük olması hareketin etkinliğini azaltırken açıklığın çok fazla olması da sakatlık riskini artırır.

Şınav çekerken giyeceğiniz kıyafetler de performansınız üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Size en uygun fitness kıyafetlerini barcin.com’da bulabilir ve böylece şınav performansınızı kolayca yükseltebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version