Menu
in

Siyah Ayak Tırnakları

Siyah ayak tırnaklarının birkaç sebebi vardır.

Koşucular arasında en yaygın görülen morarma, çürük veya hafif kanama, ayak parmağının ayakkabının ucuna doğru kayması veya her adımda ayak tırnağının ayakkabının üstüne doğru çarpmasının tekrar eden travmasıdır. Bu durum özellikle de maratonlara hazırlanan ve yüksek yoğunluk ve hacimde antrenman yapan koşucularda yaygındır. Bu tırnak yaralanmaları genellikle ağrılı değildir, gerçi bazen tırnaklar kalınlaşabilir. Antrenman hacmi ve yoğunluğu azaldığında iyileşme gösterirler ve tekrar eden travma ortadan kalkar. Yeterli ayak parmağı bölümüne sahip bir ayakkabı, bazı durumlarda yardımcı olur.

Tırnak altı hematomu daha az yaygındır fakat daha sancılıdır. Bu, tırnağın altında kanın toplanması sebebiyle oluşan tırnak bölümündeki travmanın bir sonucudur. (ayağınızın üzerine basılmış gibi veya ayak parmağınızın üzerine ağır bir cismin düşmesi gibi) Kan gölcüğü basınç üretir ve sıklıkla güçlü ağrıya sebep olur.
Tırnak altı hematomu, tırnağın içinde bir delik aömayı gerektirir. Bu işlem, göllenen kanı dağıtıp ağrıya sebep olan basıncı azaltır. Şüphesiz bu işlemin yapılma kararını doktorunuz vermelidir.

Siyah tırnaklara sebep olan başka nedenler de vardır. Bunlardan biri de, tırnağı kalınlaştıran ve bazen tırnağın rengini koyulaştırıp neredeyse siyah renge dönüştüren mantar enfeksiyonudur. Bu, 6 aylık bir sürede ağızdan alınacak mantar önleyici ilaçlarla iyileştirilebilir. Kalınlaşmış tırnaklar ağrılı olabilir ama genellikle zonklama hissi vermezler.

Son olarak, tırnak altındaki siyah görüntü bir melanoma olabilir. Eğer, tırnağınızın altında koyu renk bir bölge varsa ve hiç kaybolmuyorsa, bunu doktorunuza gösterin.

Siyah tırnağınızı gizlemek için uygulayacağınız tırnak cilası ise tırnağın nefes almasını engelleyip düşmesine sebep olacağından önerilmemektedir.

Yorum Yazın

Exit mobile version