in

Snowboard Nedir, Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Snowboard Nedir? Nasıl Yapılır

Snowboard, kış sporlarından biridir ve hem eğlence amaçlı hem de profesyonel olarak yapılabilir. Kar için özel üretilen kayak tahtasına ayakkabılar bağlanarak kayıldığı için tipik sörf mantığına dayalıdır. Dünyanın pek çok bölgesinde snowboard yapmak mümkündür. Kayak yapmak için özel tesisler de mevcuttur ve doğal snowboard alanlarında yarışlar düzenlenir. Snowboard, serbest ve kurallar içeren farklı stillerde yapılan popüler bir spordur. Ancak stilinizi tahtanın türü belirler. Bununla birlikte snowboard yapmak için gereken ekipmanları tanımanız iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar. İşte snowboard tahtalarından tekniklerine kadar bilmeniz gereken her şey!

Snowboard Nedir?

Snowboard son zamanların en çok tercih edilen kış sporları arasında yer alır ve hemen her yaşa hitap eder. Sörf sayesinde keşfedilen bu spor, kayaktan farklı olarak her iki ayağınıza da tek bir tahtanın bağlanmasıyla yapılır. Bu nedenle en önemli şey dengedir. Tahtanın şekli ve malzemesi kar üzerinde ilerleyebilmek için özel olarak üretilir. Tahtanın şekli ve kayış biçimi snowboard stilini belirler. Snowboard freeride, freestyle ve alp (carve) olmak üzere üç stile ayrılır.

Her snowboard stilinin meraklıları vardır ve bu nedenle snowboard için mükemmel bir stil yoktur. Ancak snowboard stilinizin seçimi kendi isteklerinize bağlıdır. Kayak alanlarında akrobasi ve çeşitli hareketler yapmayı tercih ediyor, serbest stil snowboard kaymayı planlıyorsanız adından da anlaşılacağı üzere freestyle, dağın yamacından yüksek hızda aşağı inmeyi tercih ediyorsanız alp (carve) snowboard sizin için idealdir. Pist dışında olduğu kadar yokuşlarda da (ayrıca tüm dağlarda) iyi snowboard yapabilmek isterseniz freeride snowboard sporu sizin için en iyisi olabilir.

Snowboard ile su sörfü oldukça benzerdir. Su üzerinde sörf yapmayı biliyorsanız snowboarda bir adım önde başlayabilirsiniz. Ancak snowboard sporunda amatör olanlar için birkaç önemli püf nokta vardır. Bunların başında snowboard tahtası çeşitleri gelir.

 • Serbest stil snowboard: Genellikle daha küçük ve daha esnek olan bir snowboard tahtasıdır. Bu tahta türü, daha çok çeşitli hareketler, dönüşler ve atlamalar için uygundur.
 • Freeride snowboard: Bu tip tahta her yerde kullanılabilen orta seviye bir türdür. Diğer iki biçimin birleşimidir. Daha az esnek olmasına rağmen tüm hareketler için uygundur, aynı zamanda serbest stil snowboard’dan daha hızlı olan alp sörfü için de idealdir.
 • Alp snowboard: Özellikle yokuş aşağı/alp sörfü için uygundur. Hızlı iniş için yapılmıştır, biraz daha dar ve biraz daha sert yapıdadır. Sonuç olarak, bu tahta çeşidiyle viraj alırken daha az hız kaybedersiniz.

Snowboard Nasıl Yapılır?

Çoğu snowboardcu ve özellikle yeni başlayanlar sol bacakları öne doğru eğimli iner. Bu iniş biçimi düzenlidir ve regular adı verilir. Kişi, sağ bacağı öne doğru inerse bu harekete Goofy denir. Bir snowboardcunun inerken iki bacağını da dışa doğru çevirdiği pozisyon ise (duckstance) ördek duruşudur. Bu pozisyon serbest stilciler tarafından kullanılır. Daha doğal bir his verir, ancak eklemler için yorucudur. Bu nedenle sırasıyla tahta, stil seçimi yapılmalı ve duruş başta olmak üzere kayma şekli öğrenilmelidir.

 • Kayma: Dizleriniz hafifçe bükülü olarak bir tepede oturma pozisyonundan ayağa kalkın. Aşağı kaymak için ağırlığınızı öne verin ve ayak parmaklarınızı itin. Ağırlığınızı her iki bacağınıza eşit olarak dağıtmak ve dengelemek için kollarınızı kullanabilirsiniz. Topuğunuza veya ayak parmaklarınıza daha fazla kuvvet uygulayarak yavaşlayabilir veya hızlanabilirsiniz. 
 • Dönme ve yönlendirme: Dönmek istediğiniz yöne ağırlık vererek başınızı ve gövdenizi dönüş yönünde çevirmeniz gerekir. Aynı zamanda dengenizi korumalısınız. Bu hareket kaykayı anımsatır.
 • Zıplama: Ayakta dururken vücudunuzu kalçanızdan aşağı doğru bükerek ağırlığınızı bir tarafa verin. Arkadaki ayağınızla itme hareketi yaparak yükselin. Daha sonra her iki dizinizi de kırıp inişin etkisini azaltarak yere inebilirsiniz.

Snowboard Sporunun Püf Noktaları Nelerdir?

Eğlenceli bir kış sporu yapmak ya da bu sporda profesyonel olma yolunda bir adım atmak isterseniz zarar görmeden kaymak için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda sağlığınızı korumak adına mont seçimine dikkat etmelisiniz. 

 • Snowboard’a yeni başlayan birçok kişi, genellikle tahtanın arkasında çok fazla durur bu nedenle yönlendirmeyi öğrenmek oldukça zorlaşır. Mümkün olduğunca ileriyi hedeflemeniz ve tahtaya bu hedef doğrultusunda yerleşmeniz gerekir. 
 • Tahtayı ortaladığınızda dönüş yapmak çok daha kolay hale gelir. Bu nedenle her zaman iki ayağınızın da tahtanın ortasında olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 
 • Ayak bileklerinizi, dizlerinizi ve kalçanızı hafifçe bükülü tutmanız da önemlidir. Çok dik durmak dengenizi hızla bozarken çok eğimli durmak da yön konusunda işinizi zorlaştırabilir. 
 • Ek olarak, üst bedeninizi mümkün olduğunca sabit tutmalısınız. Omuzlarınız ayak açıklığınız ile eşit olmalıdır.
 • Snowboard üzerinde yaptığınız her hareket, dönüş veya kayarken temel duruşunuz çok önemlidir. Bu sebeple duruş stilini doğru bir şekilde öğrendiğinizden emin olmalısınız.

Kış sporları ile ilgileniyor ve snowboard’a başlamak istiyorsanız sizi koruyan, destekleyen aksesuar ürünlerine ihtiyacınız olabilir. Güvenli bir sürüş için tüm snowboard ekipmanlarına Barcin.com aracılığı ile sahip olabilirsiniz.

Buz Pateni Nedir, Nasıl Yapılır, Kuralları Nelerdir?

Buz Pateni Nedir, Nasıl Yapılır, Kuralları Nelerdir?

boyun egzersizleri

Boyun Egzersizleri