Menu
in

Soğuk Duşun Faydaları & Kasların İyileşme Süreleri

Sıcak bir günde soğuk içecekler serinlemek için harika bir yoldur. Ancak soğuk suyun size başka şekillerde de fayda sağlayabileceğini biliyor musunuz? Örneğin soğuk duş ya da buz banyosu. Soğuk duş, sadece yaz aylarında değil tüm yıl vücudunuz için iyi bir uygulamadır. Soğuk duş almak birçok kişiye kabus gibi gelebilir. Özellikle hava sıcaklıkları bir hayli düşük olduğunda kulağa hoş gelmeyebilir ama sağlığınız için gerçekten harikalar yaratabilir. Peki soğuk kas ağrısına iyi gelir mi? Soğuk suyun zararları var mı? Sıcak su ile arasındaki fark nedir? İşte soğuk duş ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Soğuk Duş Kaslara İyi Gelir mi?

“Soğuk su kaslara iyi gelir mi?” özellikle profesyonel sporcuların sıklıkla karşılaştığı sorulardan biridir. Soğuk duş almak, ilk başta kulağa pek çekici gelmeyebilir. Ancak (kısmen) soğuk duş vücudunuz için sağlıklı olmasının yanı sıra zihinsel destek de sağlayabilir. Örneğin spor sonrasında kas iyileşmenizi de olumlu etkileyebilir. Çünkü soğuk duş, kas ağrısını azaltmaya ve egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, soğuk suyun kan damarlarını daraltarak kaslara giden kan akışını azaltmasıdır. (1) Daha sonra duştan çıktığınızda kan damarları tekrar genişler ve oksijenlenmiş kan kaslara akar, bu da egzersiz sonrası toparlanma sürecine yardımcı olabilir. (1) Bu nedenle spordan sonra soğuk bir duş kaslarınıza iyi gelebilecek aktivitelerden biridir.

Soğuk Duş Kasları Güçlendirir mi?

Soğuk duş, kaslarınızın iyileşme sürecine katkı sağladığı için dolaylı olarak güçlenmesine de yardımcı olabilir. Çünkü spor sonrası ısınmış ve hasar görmüş kaslarınız, kan dolaşımı teşvik edilerek daha hızlı iyileşebilir. Daha hızlı iyileşme söz konusu olduğunda ise daha hızlı kas inşa edebilirsiniz. Çünkü antrenmanlarınız arasında 2-3 gün ara vermek zorunda kalmazsınız. Daha düşük yoğunluklarla antrenmana denebilir ve kaldığınız yerden interval, kuvvet ya da hiit antrenmanlarınıza devam edebilirsiniz.

Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları ve Zararları

Bir dakikalık soğuk duşun, daha kolay kilo verme, daha fazla uyanıklık, daha iyi otoimmün sistem, saç ve cilt için destek, stresten kurtulma ve fiziksel bir antrenmandan sonra iyileşme süresini kısaltmak için yararlı olduğu söylenir. Çünkü soğuk duş, kan basıncını artırarak kan pompalanmasını sağlar ve kasların iyileşmesine destek olur. (2) 30 gün soğuk duş almak ise uzun vadede daha yapıcı olabilir. Bununla birlikte soğuk duş herkes için yararlı olmayabilir. İşte soğuk duşun bilinen diğer yararları ve zararları:

  • Soğuk bir duşa kademeli olarak maruz kalmak, sizi iyi hissettiren hormonları serbest bırakılmasına yardımcı olur. (3)
  • Sabah yorgunluğunu atmanıza olanak tanır ve daha zinde hissetmenizi sağlar. (2)
  • Düşük su sıcaklığı vücudunuzdaki bağışıklık tepkisini harekete geçirebilir. Bu da, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve sizi virüslere, bakterilere karşı daha dirençli hale getirmeye çalışır. (2)
  • Vücudunuzda beyazın yanı sıra kahverengi yağ dokusu da bulunur. Kahverengi yağ, enerjiyi ısıya dönüştürür, kalori yakar. Soğuk duş kahverengi yağların yakımını teşvik edebilir. (2)
  • Soğuk duş, gözeneklerin büzüşmesini ve küçülmesini sağladığından cildinizin kurumasını, gözeneklerin dolmasını önleyebilir ve terlemeye iyi gelebilir. (3)
  • Soğuk duşun zararları da olabilir. Örneğin kalp rahatsızlığınız varsa ilk şok etkisi ani değişimlere neden olabilir. (4)
  • Astım, bronşit gibi rahatsızlıklarda da dikkatli olunmalıdır.
  • Yüksek tansiyonunuz varsa soğuk duş önerilmez, çünkü soğuk duşta kan damarları daralır ve kan basıncı yükselir. Bu nedenle soğuk duşa başlamadan önce doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir. (4)

Sıcak Duş ve Soğuk Duş Arasındaki Fark

Soğuk bir duş cilt ve kasların sıcaklığını düşürür. Bu da, kan basıncını artıran kan damarlarının daralmasına yol açar ve kanın damarlardan daha hızlı pompalanmasını sağlar. Sıcak bir duş aldığınızda ise kan damarları genişler ve kan basıncı düşer. Kan damarları daha sonra gevşer. Böylece sıcak duş, kaslarınızın gevşemesini kolaylaştırır. Kaslarınızdan cildinize kan akışını da teşvik ederek bu kasları gevşetir. Kısaca sıcak duşun faydalarından biri de kas ağrıları ile ilgilidir. Sporcular genellikle ılık su ya da sıcak su ile duşa başlasalar da sıklıkla duşu soğuk su ile tamamlarlar. Soğuk duş, kan damarlarının daralması nedeniyle yoğun antrenmandan sonra daha az (kas) ağrı hissetmenizi sağlar. (2) Siz de antrenmanlarınızdan daha fazla verim almak ve kaslarınızı güçlendirmek isterseniz kademeli olarak soğuk duş alabilirsiniz. Antrenmanlarınızı daha rahat ve verimli hale getirmek için Barcin.com avantajları sayesinde egzersiz ayakkabısı, ağırlık ekipmanları ve profesyonel spor malzemelerine sahip olabilirsiniz.

Kaynaklar

1- https://www.healthline.com/health/shower-after-workout#other-cool-down-methods

2-https://www.healthline.com/health/cold-shower-vs-hot-shower#Whats-so-great-about-cold-showers?

3- https://www.uclahealth.org/news/6-cold-shower-benefits-consider

4- https://rnli.org/safety/know-the-risks/cold-water-shock

Yorum Yazın

Exit mobile version