in

Sokakların Vazgeçilmez Dansı: Break Dance!

Sokakların Vazgeçilmez Dansı: Break Dance!

Gençlerin favori dans türlerinden biri olan break dance, sokak dansı olarak adlandırılır. Özellikle 1980’li yıllarda hayli popüler olan ve dansçılar arasında kısa sürede yayılan break dans hareketleri akrobatik türde figürler içerir. Gettolarda yetişen gençler arasında yaygınlaşan bu dans, kısa sürede dünya dans kültürünü de etkilemeyi başarır. Peki, break dans türleri nelerdir? Gelin bu akımın kültürel gelişimine yakından bakalım.

Break Dans Tarihi 

1970’lerin sonunda Amerika’nın getto semtlerinde rap ile başlayan akımın devamı olan break dance, kısa sürede dünyaya yayılarak 80’li yıllarda gençler arasında revaçta olan bir dans türü haline gelir. Break türünde dans eden erkeklere “b-boy” veya “break boy” denilir. Aynı şekilde bu dansı yapan kadınlar ise “b-girl” veya “break-girl” olarak adlandırılır. Bu unvanlar sadece dansı yapan kişiler için değil, aynı zamanda break müzisyenleri, rap’çiler ve DJ’ler için kullanılan lakaplar olarak da bilinir. 

Break Dans Kültürü 

1980’li yıllarda altın çağını yaşayan break dansın ismini, funk kültüründen gelen break teriminden aldığı düşünülür. Dans, ilk zamanlarda getto semtlerde yaşayan gençlerin bölgelerini belirlemek ve sorunlarını çözmek için tercih ettiği bir yöntem olmuştur. Zor hareketlerden oluşan dansı en iyi yapan grup yarışmayı kazanır ve bölgenin sahibi haline gelir. Zamanla medyanın gündemine oturan bu akım popüler kültürünün bir parçası olmayı başarır. Sokaklarda bölge kazanmak için dans eden gençler, artık kliplerde ve müzik videolarında hünerlerini sergilemek için dans etmeye başlar.

Türkiye’de 1983 yılında popüler hale gelen break dans, İstanbul City Breakers grubu sayesinde ülkenin dört bir yanına yayılır. İstanbul’da başlayan akım daha sonra İzmir ve Bursa gibi şehirlere de sıçrar ve kısa sürede ülkenin her köşesinde break dance partileri yapılır. Hip Hop break dance için önemli ögelerden biridir. Bunun yanında dans, DJ’lik ve graffiti kültürü ile de ilişkilendirilir. İlk başlarda sadece yerde dans etme şeklinde ortaya çıkan sokak dansı hareketleri günümüzde aşağıdaki varyasyonlarda da gerçekleştirilir.

  • Electric boogie
  • Popping (Break dance robot hareketleri)
  • Locking
  • Freeze
  • Crazy legs

Break dans için giyilen kıyafetler arasında sweatshirt modelleri önemli bir yere sahiptir. Eğer sokaklarda hünerlerini sergilemekten çekinmeyen bir b-boy iseniz bol kesimli erkek eşofman altı ve oversize erkek sweatshirt modellerine yakından bakabilirsiniz.

Break Dans için Nasıl Bir Başlangıç Yapılmalıdır? 

Break dans hareketleri akrobasi, çeviklik ve fiziksel kuvvet gerektiren figürlerden oluşur. Bu dansta iki grup üyesi karşılıklı dans ederek hünerli hareketler eşliğinde birbirlerini mağlup etmeye çalışır. Sokak dansını öğrenmek için her gün düzenli olarak çalışmak ve ayrıca spor yapmak şarttır. Fiziksel kuvvet gerektiren bu dansı yapmak isteyenlerin, kas ve kemik yapısını güçlü hale getirmesi önemlidir. Breakdance’e kopter hareketi ile başlayabilirsiniz. Vücudun veya kafanın üstünde dönme hareketi olan bu figür başka hareketlerle veya freestyle breakdance varyasyonlarıyla eşleştirilebilir. Dilerseniz dansınıza hip-hop ve step dansı hareketleri olan footwork’ü de ekleyerek adımlar konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Break Dans için Nasıl Giyinilmeli?

Break dans kurs seçeneklerine bakmadan önce aktivite sırasında ne giyeceğinizi belirleyerek kendinizi öğrenme sürecine motive edebilirsiniz. Kıyafet seçimi yaparken rahat ve dayanıklı modellere yönelerek aktivite sırasında kendinizi daha konforlu hissedebilirsiniz. Break dansı için renkli spor kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Bu dansa yeni başlıyorsanız, gardırobunuza desenli kadın eşofman altı ve buna uygun kadın sweatshirt gibi parçaları mutlaka eklemelisiniz. Bunun yanında kıyafetlerinizin altına rahat spor ayakkabıları seçerek kombininizi tamamlayabilirsiniz. Siz de break dans dersleri alarak bu dansı öğrenmeden önce barcin.com sitesini ziyaret edebilir, kıyafet alışverişinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Arka Bahçenizde Nasıl Beyzbol Oynanır; Adım Adım Beyzbol

Arka Bahçenizde Nasıl Beyzbol Oynanır; Adım Adım Beyzbol

Hamile Pilatesi ile Doğum Anınızı Kolaylaştırın!

Hamile Pilatesi ile Doğum Anınızı Kolaylaştırın!