in

Hamile Pilatesi ile Doğum Anınızı Kolaylaştırın!

Hamile Pilatesi ile Doğum Anınızı Kolaylaştırın!

Vücutta önemli değişiklikler gerçekleşen hamilelik sürecinde fiziksel aktiviteler ayrı bir önem kazanır. Hem anne hem de bebek refahı için bir destek unsuru olan bu aktivitelerin başında hamile pilatesi gelir. Annenin kendisini hem vücut sağlığı hem de psikolojik denge açısından iyi hissetmesini sağlar. Aynı zamanda kolay bir doğum gerçekleştirmeye de yarayan hamile pilatesinde dikkat gerektiren belli başlı noktalar vardır. 

Hamile Pilatesi Nedir? 

Pilates kas dengesini korumayı ve vücudu yeniden yapılandırmayı hedefleyen bir aktivitedir. Hamile pilatesi ise hamilelikteki vücut değişiklikleri göz önünde bulundurularak düzenlenen pilates çeşididir. Hamile pilates hareketleri öncelikle annelerin zorlanmayacağı şekilde belirlenir. Anneyi birçok açıdan rahatlatma ve doğumu kolaylaştırma gibi temel bir odak noktası da bulunur.

Gebelikte pilates faydaları şu şekilde özetlenebilir:

 • Karnın büyümesi ile ağırlaşan vücuttaki hareket zorlukları pilates sayesinde önemli oranda azalır. 
 • Pilates minderi gibi uygun bir zemin üzerinde yapılabilecek etkili hareketlerle bel ve sırt ağrıları azalır.
 • Kan dolaşımı düzenli hâle gelir, annenin uyku kalitesi artar.
 • İdrar kaçırma, kabızlık gibi problemlerin önüne geçilebilir.
 • Annenin kendisini daha iyi ve keyifli hissetmesi, bu durumun bebeği de olumlu etkilemesi söz konusudur. 
 • Fazla kilo alımının önlenmesinde yardımcıdır.
 • Özellikle son aylarda ortaya çıkan ödemler belirli ölçüde azalabilir.
 • Göğüs, karın ve bacak kasları pilates bandı gibi yardımcı araçlarla yapılan hareketler sonucu güçlenir.
 • Anne pelvik taban kaslarını kolayca kontrol edebileceği ve nefes yönetimini sağlayabileceği için normal doğumun daha rahat gerçekleşmesi mümkün olur.

Normal Pilates ile Hamile Pilatesi Arasındaki Farklar Nelerdir? 

 • Normal pilateste hedef karın bölgesi iken hamile pilatesinde daha çok pelvis bölgesine odaklanılır.
 • Normal pilatesin daha stabil olduğu söylenebilir. Ancak hamilelik pilatesinde değişken süreçler dikkate alınır. Vücudun ağırlık merkezi bebek büyüdükçe değişir ve bel bölgesinde oluşan boşluk hamile pilatesinde dengelenir.
 • Normal pilates özel durumlar dışında evde de yapılabilir. Ancak evde hamile pilatesi yapmak daha kontrol gerektirir. Çünkü hamilelik spor hareketleri farklıdır ve vücudun bu hareketlere verdiği tepki iyi gözlenmelidir. Hamile pilatesi reformer gibi ekipmanlarla da yapılabilir. Bu nedenle bir uzman kontrolünde yapılması faydalı olabilir. Daha fazla özen gerektirdiği ve kişiye özel olması nedeniyle hamile pilatesi fiyatları da nispeten yüksek olabilir.
 • Hareket çeşitlerinin yanı sıra süreleri de her iki pilates türünde farklıdır. 
Hamile Pilatesi ile Doğum Anınızı Kolaylaştırın!

Hamile Pilatesine Hamileliğin Hangi Döneminde Başlanması Gerekmektedir? 

Gebe pilates egzersizleri her ne kadar anneler için özel olarak düzenleniyorsa da her dönemde yapılması uygun olmayabilir. Pilatese genellikle 12. haftadan itibaren başlanması uygun olmakla birlikte hamileliğin başından beri pilates yapabilen anneler de vardır. İlk 3 ay içinde hamileliğin gidişatının belli olması ve mide bulantısı gibi problemlerin yaşanması nedeniyle genellikle pilates yapılamayabilir. Düşük tehlikesi olan annelerin de bu konuda temkinli olması gerekir. En sağlıklı olanı doktor önerisine göre hareket etmektir.

Hamile Pilatesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Anne veya bebek sağlığını tehdit eden bir unsur varsa hamile pilatesi yapmak uygun olmayabilir. Bu nedenle doktor onayı almak önemli ilk noktadır.
 • Hamilelikte pilates yapanlar için bir diğer önemli nokta içinde bulunulan dönemdir. 3 trimester boyunca yapılacak hareketler ve süreleri değişkenlik gösterir. 
 • Pilates yaparken kullanılan kıyafet ve ekipmanlara özen göstermek gerekir. Pilatesin doğru ve verimli olabilmesi için kadın şort gibi esnek kıyafetler tercih etmek önemlidir.
 • Daha önce fiziksel aktivite yapmamış anneler için bir alıştırma süreci gereklidir. Direkt olarak zor hareketlere veya uzun egzersizlere girişmek tehlikeli olabilir.
 • Annenin pilates sürecini de bir anlamda yönetmesi beklenir. Yani kendisini zorlayan hareketler söz konusu olduğunda ısrarcı olmamalıdır.

Hamilelik sürecini oldukça keyifli ve dinamik geçirebilmek adına pilates yaparken Barcin.com ayrıcalıklarından faydalanabilir, pilates çemberi gibi ihtiyacınız olan tüm ekipmanlara çeşitli avantajlarla sahip olabilirsiniz.

Sokakların Vazgeçilmez Dansı: Break Dance!

Sokakların Vazgeçilmez Dansı: Break Dance!

İleri Yaştakilerin Yapabileceği Kardiyo Türleri!

İleri Yaştakilerin Yapabileceği Kardiyo Türleri!