Menu
in ,

Son Dünya Kupası’nın yıldızları vuvuzela ve adidas Jabulani

Dünya Kupası resmi futbol topları yazımızda sona geldik.  En azından bir sonraki yazı için 3 yıl beklememiz gerekiyor. Gelelim Güney Afrika’da gerçekleştirilen 2010 FIFA Dünya Kupası’na…

Muhtemelen 2010 Dünya Kupası deyince pek çok futbol severin aklın vuvuzela geliyor. Ancak Dünya Kupaları tarihinde yerini alan heyecanlı maçlar, müthiş goller ve dünya futboluyla yeni tanışan genç futbolcular tabii ki de eksik değildi. Gelin 2010 Dünya Kupası’nın resmi futbol topuna ve dikkat çeken diğer olaylara birlikte bakalım.

Kupanın kimine göre en renkli enstrümanı kimine göre ise en sinir bozucu detayı olan vuvuzela, kim ne derse desin bazı maçlardan bile daha fazla konuşularak tüm dünyada ünlendi. Öyle ki bazı televizyon üreticileri, kupa süresince sattıkları bazı televizyonların vuvuzela sesini engelleme özelliğini reklamlarında kullandı.

19. Dünya Kupası organizasyonu olan 2010 FIFA Dünya Kupası için ev sahibi seçimi, 2004 yılında, FIFA tarafından yalnızca Afrika ülkelerinin katıldığı bir seçme ile yapıldı. Mısır ve Fas’ı geride bırakan Güney Afrika, kupaya ev sahibi sıfatıyla katıldı.

Maçlar 9 farklı şehirde, 10 stadyumda oynanırken,  Hollanda ve İspanya arasındaki final maçı da Johannesburg’daki Soccer City stadında oynandı. 11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında oynanan kupanın ilk tur maçlarında ev sahibi Güney Afrika, 2006 Dünya Kupası şampiyonu İtalya ve yine aynı kupanın finalisti Fransa elenerek kupaya veda etti. 2008 Avrupa Kupası galibi olan İspanya, daha önce 3 kez final oynamış olan Hollanda’yı, uzatmalarda Andreas Iniesta’nın attığı golle 1-0 yenerek şampiyon oldu.

2010 FIFA Dünya Kupası’nın resmi futbol topu adidas Jabulani’ydi. Kutlama anlamına gelen Jabulani, adidas’ın Dünya Kupaları için ürettiği 11. futbol topu. Oldukça renkli bir tasarıma sahip olan Jabulani’nin üzerindeki 11 renk, futbol takımını oluşturan 11 oyuncuyu, Güney Afrika’daki 11 resmi dili ve 11 Güney Afrika topluluğunu temsil ediyordu. Bu tasarımda, ülkedeki muazzam çeşitliliğin mükemmel uyumundan ilham alınmıştı.

Sıra dışı tasarımına ek olarak adidas Jabulani, çığır açan bir teknolojiye de sahipti. Oluklu yüzeye sahip 8 küresel panelin birleşiminden oluşan Jabulani, aerodinamik olarak gelişmiş bir top olsa da, Dünya Kupası öncesinde ve sırasında bazı oyuncu ve teknik adamlardan, “havadayken tahmin edilemez bir yol izlediği” eleştirini aldı.

Eleştirilere rağmen Güney Afrika 2010’da adidas jabulani ile birbirinden güzel gollere imza atıldı. Kupanın en güzel gollerinden bir derlemeyi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Jabulani’yi oluşturan 3 boyutlu 8 panel ısıyla birleştirildi. Küresel olarak kalıplanmış Etilen Vinil Asetat (EVA) ve termoplastik poliüretan (TPU) materyallerin birleşiminden oluşan gövdenin üst yüzeyinde de, adidas’ın Grip’n’Groove teknolojisi adını verdiği oluklar bulunuyordu. bu oluklar topun aerodinamik yapısını iyileştirmek ve havada düz bir yol izlemesini sağlamak amaçlı tasarlandı. Jabulani’nin altın sarısı renkli versiyonu da üretildi ve ismi Jo’bulani olarak değiştirildi.

Jabulani’nin tasarımında İngiltere’den Loughborough Üniversitesi’nden araştırmacılar da yer aldı.

Güney Afrika 2010 FIFA Dünya Kupası’nın maskotu Zakumi’nin adı, Güney Afrika’nın uluslararası kısaltması olan ZA ve çeşitli Afrika dillerinde 10 anlamına gelen kumi’nin birleşiminden meydana gelmişti. Shakira’nın seslendirdiği, Afrikalı müzik grubu Freshlyground’un eşlik ettiği resmi Kupa müziği Waka Waka Türkiye’de ve dünyada oldukça sevilmişti.

adidas, futbol ve 1954 dünya kupası yazımızda adidas’ın futboldaki yerini daha iyi anlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version