Menu
in

Spor Arasında Yiyebileceğiniz Sağlıklı Atıştırmalıklar

Günlük yaşamında düzenli olarak spor yapmaya özen gösteren kişiler için antrenman düzeninin yanı sıra sağlıklı beslenme de oldukça önemli. Antrenman kalitesini yükseltmek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak doğru beslenme ile mümkün. Doğru beslenme rutini çoğu zaman egzersiz seanslarının ardında kalabilmekte. Ancak sporcu performansını doğrudan etkileyen en önemli etmenlerden biri, iyi bir beslenme düzeni oluşturmak. Peki, spor yaparken beslenme için doğru zaman nasıl ayarlanmalı ve spor sırasında tüketilebilecek sağlıklı atıştırmalık çeşitleri neler? Bu yazımızda beslenme ve spor arasındaki ilişkiyi mercek altına aldık.

Sporda Beslenmenin Önemi

Spor yapmak hem bedensel ve zihinsel hem de ruhsal açıdan sayısız faydaya sahip. Düzenli şekilde egzersiz yaparak kas kütlesini geliştirmek ve daha sağlıklı bir beden yapısına kavuşmak mümkün. Bunun yanında sporla birlikte daha güçlü bir zihin ve ruh yapısına da kavuşabilirsiniz. Tüm bunları gerçekleştirmek ve spor performansını üst seviyeye taşımak için ise iyi bir beslenme planı oluşturmak ve buna sadık kalmak gerekir. Beslenmesine özen gösteren sporcular, aktivite sırasında yorgunluk ve sakatlanma gibi problemlerle karşılaşmaz ve performansını artırma şansı yakalar. Egzersizden en iyi verimi almak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük yağ, karbonhidrat ve protein miktarını belirleyip sağlıklı bir beslenme rutini takip etmelisiniz. Böylece spordaki amacınıza göre kas kütlenizi geliştirebilir, yağ yakarak zayıflayabilir veya formda kalabilirsiniz. Egzersiz sırasında yaptığınız spora göre özel üretilmiş kaliteli erkek spor ayakkabı modelleri tercih ederek de performansınızı artırabilirsiniz.

Sporda Atıştırmalıklar İçin En Doğru Zaman Hangisi?

Doğru beslenme rutini içinde ana öğünlerin yanı sıra ara öğünlerde tüketilen sağlıklı atıştırmalıklar da yer alır. Özellikle spor öncesinde ve sonrasında evde kolayca hazırlayabileceğiniz veya yanınızda taşıyabileceğiniz bazı atıştırmalıklar sayesinde spor sırasında açlık hissetmeden antrenman yapabilir, kaslarınız için gerekli besin takviyesini alabilirsiniz. Spor yaparken doğru zamanda doğru besini tüketmek vücut sağlığı açısından fark yaratır. Spordan en az 1 saat önce yoğurt veya meyve gibi atıştırmalıklar tüketmek idealdir. Yine bu zaman diliminde en az 500 ml su içmek spor performansına katkı sağlar. Antrenman sırasında tüketeceğiniz sıvı gıdaları veya suyu suluk içine koyarak spor salonuna gidebilirsiniz. Spordan sonraki ilk 3 saatte protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinler seçmek kas glikojen sentezi ve doku onarımı için önemlidir. Ayrıca spor sırasında her yarım saatte bir en az 200 ml su içmeye de özen göstermelisiniz.

Spora Uygun Sağlıklı Atıştırmalıklar

Sağlıklı atıştırmalık olarak adlandırılan ve spor sırasında tüketilecek besinler lif, yağ ve protein yönünden zengin olmalı, vücuda enerji sağlayacak özellikler taşımalı. Atıştırmalık tercihi yaparken şeker ve doymuş yağ oranı düşük olan gıdaları tercih etmek önemli. Spor öncesinde sindirimi kolay olan proteinli atıştırmalık seçenekleri arasında yoğurtlu yaban mersini ve yumurtalı ekmek dilimleri sayılabilir. Yine muz, çilek, portakal ve kuru yemişler de spor öncesinde tercih edilebilecek bazı gıdalar. Spor sonrasında sağlıklı tatlı atıştırmalık tüketmek isteyenler için ise fıstık ezmeli tost dilimleri, çikolatalı süt uygun. Bunun yanında yeşil smoothie çeşitleri, yulaflı süt, tropikal meyveler, elma ve peynir gibi atıştırmalıklar da vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaya ve spor sırasında kaybedilen sıvıyı takviye etmeye yardımcı olur.

Siz de düzenli spor alışkanlığınızı sağlıklı beslenme rutini ile birleştirerek antrenman performansınızı artırabilir ve vücut sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Egzersiz sırasında konforlu hareket etmenizi sağlayacak kaliteli kadın spor ayakkabı modelleri için Barcin.com’u ziyaret ederek siparişinizi hemen oluşturabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version