in

Spor Sonrası Halsizlik Nedenleri ve Çözümü

Birçok sporsever, spordan sonra yaşanan halsizliklerden dolayı sporu bırakma noktasına geliyor. Özellikle spora yeni başlayanlar, egzersiz sonrası vücutta oluşan yorgunluğa çözüm arıyor. Uzun süre spordan uzak kalanların daha sık yaşadığı yorgunluk problemi, zaman zaman sporseverleri korkutuyor. Her vücudu etkileyen halsizlik nedenleri farklı olsa da, bu sorun çözümsüz değil. Spor öncesi ve sonrası alınacak önlemlerle halsizlik sorunu kolayca aşılabiliyor.

Spor Sonrası Halsizliğin Birçok Sebebi Var

Spor sırasında vücudu dinlememek, sonrasında vücudun yorgunluğunu arttırabiliyor. Spora yeni başlayanlar zaman zaman hızlı sonuç almak adına aceleci davranabiliyor. Acelecilik nedeniyle vücudu fazla yoran egzersizlere ağırlık vermek ise yorgunluğu tetikliyor. Vücudu doğru egzersiz hareketleriyle çalıştırmak daha dinç bir bedene sahip olmayı beraberinde getiriyor.

halsizlik nedenleri 2

Doğru bir beslenme tarzı da spordan alınan verimi önemli ölçüde arttırıyor. Spordan önce yenilen tatlı, yağlı ve bol kalorili yiyecekler mideyi yorduğu gibi kasları da olumsuz etkiliyor. Yağlı yemekler spor öncesi vücudun enerjisini yükseltiyormuş gibi görünseler de vücutta halsizliğe sebep oldukları bir gerçek. Asitli ve bol şekerli içeceklerin tüketilmesi de vücuda yorgunluk hissi veriyor. Yağlı yiyeceklerle aynı etkiye sahip olan bu yiyecekler vücuda yalancı bir enerji sağlarken, spordan sonra halsizlik nedenleri arasında gösteriliyor.

Su içmek sağlıklı bir vücut için çok temel bir şart. Spordan önce de vücudun sıvı dengesini korumak için su içmek gerekiyor. Tabii ki her şeyin fazlasının zarar olduğunu akıllardan çıkarmamak önemli bir nokta oluyor. Spor sırasında ve öncesinde fazla miktarda su içilmesi kandaki sodyum seviyesini aşağılara çekiyor. Böylece tansiyon düşerken, yorgunluk hissi de başlıyor. Su tüketimi doğru bir noktada kalmadığı takdirde, halsizliğe sebep olabiliyor.

Spor Sonrasında Halsizliği Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

Doğru beslenmek spor performansını yükselttiği gibi, spor sonrasında da yorgunluğu azaltıyor. Spordan önce yenilen hafif bir salata sayesinde vücut gerekli vitaminleri bünyesine topluyor ve spor sonrasında bu vitaminleri sporcunun faydasına kullanıyor. Özellikle yeşil sebzelerin ızgara tavuk ve ton balığı ile uyumu düşünüldüğü zaman lezzetli bir öğün sayesinde spor sonrası yaşanan yorgunluğu atmak daha kolay hale geliyor.

profeyonel-sporcu-beslenmesi-nasil-olmali-sebze

Yoğun bir iş gününün akşamında yoğun sporlar yapılmaması da yorgunluğu azaltan etkenlerin başında geliyor. Doğru sporu, doğru zamanda yapmak vücuda büyük fayda sağlıyor. Yoğun bir günün ardından yapılacak tempolu bir yürüyüş sayesinde vücut rahatlıyor. Spor sırasında yorgunluk başladığı anda durup dinlenmek de halsizliğe önemli bir çözüm sunuyor.

nefes-egzersizleri
Spor yaparken keyif almak, spor sonrası yorgunluğu yok ediyor. Mutlu eden sporlara yönelmek, performansı da arttırıyor. Spor sırasındaki mutluluk, spor sonrasına da fazlasıyla yansıyor. Keyifle yapılan bir egzersizden sonra geriye sadece mutluluk kalıyor.

Yoğun bir spor programının ardından doğal maden suyu içmek de vücuttaki mineral eksikliğini tamamlayarak, yorgunluk hissini azaltmaya destek veriyor. Maden suyunun bol limonla birlikte tüketilmesi tansiyonun da yükselmesine engel oluyor. Böylece, spor sonrası yorgunluğuna hem ferah hem de lezzetli bir çözüm sağlanıyor.

tarçınlı su zayıflatır mı 3

Güzel bir duşla günün yorgunluğunu atmak her zaman mümkün. Tempolu bir sonrasında ise duş alarak yorgunluğu atmak çok doğru bir yöntem. Ilık suyla alınan bu duşa banyo tuzları da eşlik ederse spor sonrası adeta bir keyif haline gelebiliyor. Yorgun hissedilen bölgelere yapılacak yumuşak bir masaj da yorgunluğu tamamen sonra erdirebiliyor.

Spor yapmaya karar vermek ne kadar doğru bir kararsa, vücudunuz için doğru sporları yapmak da o kadar önemli. Karar verdiğiniz spora ait en özel ürünleri Barcin.com web mağazasından uygun fiyat ve taksit seçenekleriyle bulabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Su İçilmelidir

Egzersiz Esnasında Ne Kadar Su içmek Gerekir?

yağ yakan içecekler

Bahar Detoksu için Yağ Yakan içecekler