Menu
in

Spor Tarihinin İlkleri

İlk Spor

Dünyanın en eski sporu güreş olarak biliniyor. Bilinen ilk güreş müsabakası M.Ö. 200’lü yıllarda Mısır’da yapılmış. Ancak spor tarihi Eski Yunan’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’yla yani atletizmle başlıyor.

İlk Stadyum

Olimpiya Antik Yunanistan´da Olimpiyat Oyunları´nın gerçekleştirildiği Elis iline bulunan antik bir kenttir. Burada da dünyanın ilk stadının yapıldığı kabul edilmektedir.

İlk Spor Ödülü

Scorton Gümüş Ok ödülü, 1673’ten bu yana sürüyor. Kuzey Yorkshire’deki Scorton köyünde başlayan bu etkinlik, savaş dönemleri hariç aksamadan devam etti ve 2008’de 300’üncü yılını kutladı.

İlk Otomobil Yarışı

22 Temmuz 1894’te Le Perit Journal adlı bir Paris magazin dergisi tarafından Paris-Rouen arasındaki 126 km’lik bir mesafede 21 otomobilin katılımıyla yapılan yarış ilk otomobil yarışıdır.

İlk Beyzbol Takımı

Dünyadaki ilk beyzbol takımı Ulusal Profesyonel Beyzbol Oyuncuları Birliği ismi ile 1871 yılında ABD’de kurulmuştur.

İlk Basketbol Maçı

Toronto Huskies-New York Knickerbockers maçı 1 Kasım 1946’da oynandı.

İlk Futbol Maçı

Dünyanın ilk futbol maçı MÖ 300-200 yıllarında Çin’de askerî eğitim amacıyla oynanan cuju’ya kadar dayanıyor. Kıl ve tüyle doldurulmuş deriden yapılan bir top, iki bambu kamışıyla sabitlenen 30–40 cm yüksekliğindeki bir kaleye sokulmaya çalışılıyordu.

İlk Futbol Kulübü

İngiltere’deki Sheffield şehrinin takımının 1857’de kurulan Sheffield Futbol Kulübü dünyanın en eski futbol kulübü. Maçlarını uzun bir süre günümüzde Sheffield United’ın sahası olan Bramall Lane’de yaptı.

İlk Futbol Topu

Dünyanın en eski futbol topu 450 yaşında. Stirling’s Smith Müzesi’nde sergileniyor.

İlk Krampon

Bugünün adidas’ı Adi Dasler’ın 1954’te ürettiği ilk krampon, futbol oynarken insanları iş botu giymekten ve ayak yaralarından kurtardı.

İlk Röveşata

Dünyadaki ilk röveşatayı İspanyol futbolcu Ramon Unzaga 1914 yılında, futbol oynadığı lig olan Şili ’de atmıştır. Bu nedenle Ramon Unzaga ilk rövaşatacı futbolcudur.

İlk Transfer

Dünyada ilk sporcu transferi Sultan İkinci Bayezid döneminde gerçekleştirildi. Sultan II.Bayezid’in, Amasya’daki ünlü sporcuları İstanbul’a getirmesi, tarihte ilk sporcu transferi olarak kabul ediliyor.

İlk Spor Kanunu

Sadrazam Kara Mustafa Paşa’nın emriyle 1682 yılında hazırlanan ve aslı Topkapı Müzesi Arşivi’nde bulunan Atıcılar Kanunu da “Kanunname-i Rimat” adıyla, ilk spor kanunu olarak tarihteki yerini aldı.

Yorum Yazın

Exit mobile version