Menu
in

Spor Yapanlar Meyve Yiyemez Mi?

Sporcu beslenmesi başlı başına zor ve detaylı bir konu elbette. Yapılan spora ve o sporun ağırlığına göre yediğin yemeğin porsiyonu ve kalori miktarı büyük önem taşır. Kas odaklı spor yapan bir kişinin sebze ağırlıklı beslenmesi nasıl düşünülemezse, kısa mesafe yürüyüşü gibi hafif sporlar yapan birinin yüksek kalorili besinler tüketmesi bir o kadar dengesiz olacaktır. Tabii ki hayat sadece proteinler, karbonhidratlar üzerine kurulu değil. Birbirinden lezzetli hem enerji hem de şeker deposu meyveler sanılanın aksine sporcuların artık tercih etmeye başladıkları bir yiyecek halini aldı. Sanıyoruz bunda araştıran ve kendini geliştiren spor hocalarının ve sporcuların etkisi büyük. Konu hakkındaki bilinç arttıkça insanların sebze ve meyvelere de bakış açısı oldukça değişiyor.

Peki neden meyve sporcuların yasaklı listesine girdi ki?

Çünkü; fruktoz doğrudan kaslar tarafından kullanılamıyor ve birçok sporcu tarafından sakıncalı gibi algılanıyor. Aslında durum tam olarak öyle değil. Karaciğer fruktozu vücudun depolayabilmesi için glukojene çeviriyor çevirmesine elbette ancak sıkıntı karaciğerin glukojen kapasitesinin dolu olmasında. Eğer karaciğer glukojene doymuşsa ve fruktozu glukojene çeviremiyorsa, meyve yoluyla aldığınız fruktoz yağa dönüşüyor ve vücuttaki yağ miktarını artırıyor.

Teknik anlamda halen bu duruma bir değişiklik yok ancak spor yapan birinin bilmesi gereken şey şu: bu kadar sıkmaya gerek yok!

Hafta içinde yenecek birkaç porsiyon meyvenin zarardan çok yararı olacağı kesin. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da abartmamak gerektiğini söylüyor ve spor yaparken verdiği enerjiyle size fayda saylayacak faydalı meyveleri tek tek sıralıyoruz.

Ananas:

Vücuttaki şişkinliği atması ve yağ yakıma yardımcı olması sebebiyle bir dilim kızarmış ananas spor sonrası harika bir ara öğün olabilir. 

Muz

Hem karbonhidrat hem de potasyum açısından oldukça zengin başka bir meyve de muz. Özellikle krampları azaltması, tok tutması ve verdiği enerji sebebiyle spor sonrası en çok tercih edilen meyveler arasında.

Kış Kavunu

Spor sonrası meyve seçimi noktasında glisemik indekse bakmak gerekir. Glisemik indeks yani kan şekerini yükseltme hızı demektir. Spordan sonra düşen kan şekerinizi kış kavunu ile yükseltebilirsiniz.

Kiraz

Kiraz, antrenman sonrası vücutta oluşabilecek iltihabı önleyebildiği gibi sporcular için aynı zamanda önemli bir potasyum kaynağı. Spordan önce yenen kirazın kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrıları giderdiği belirtiliyor. 

Portakal

Yüksek asit miktarıyla harika bir yağ yakıcı olan portakal, sporcu dostu bir meyvedir. Özellikle antrenman öncesi ve sonrasında tüketmek için bir adet portakal tercih edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version