Menu
in

Spor Yaparken Motivasyonunuzu Arttıracak 5 Madde

Genel olarak egzersiz yapmak sağlıklı ve zinde kalmaya yardımcı olur. Her gün en az yarım saat egzersiz yapılması tavsiye edilir, çünkü çoğu insan spor sayesinde enerji seviyesini yükseltir ve zinde hisseder. Bununla birlikte bazen spordan beklenti daha fazla olabilir. Kalori yakmak, direnç ve kas kütlesini artırmak ya da mutlu hissetmek gibi hedefler olağandır. Ancak bazen yanlış nedenlerle de spor yapmaya başlanabilir. Hedefe ulaşmak zorlaştığı için motivasyonunuz düşebilir. Bu nedenle spora başlarken ya da yaparken motivasyonunuz çok önemlidir. Bunun için ise doğru hedefler belirlemek gerekir. 

Doğru hedefler edinmek, başarıya ulaşmanın altın kuralıdır. Bu spor için de geçerlidir ve küçük adımlarla başlamak her zaman en iyisidir. Sporun faydalarından yararlanmanız ve yüksek verim almanız için spora başlarken kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. Bu sorular, hedeflerinizi netleştirmenize ve daha kolay ulaşmanıza yardımcı olur. 

Spor Yapmaya Başlamadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular 

Spor bir anda zorunluluk haline geldiğinde, eğlence biter ve antrenmanlar gittikçe zorlaşır. Ancak bu genellikle bilinçaltında gerçekleşir ve egzersizin gerçekte ne kadar strese neden olduğunu hiç fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında kendinize bir takım sorular sormanız size yardımcı olabilir.

Neden Spor Yapıyorum?

Bu belki de en önemli sorudur. Neden spor yapıyorsunuz ve neden özellikle bu sporu yapmayı seçiyorsunuz? Daha fit hissetmek istediğiniz için mi? Bunun sizin için iyi olduğunu duyduğunuz için mi yoksa birisi kısa süre önce görünümünüz hakkında yorum yaptığı için mi? Bu durumda sporla ilişkinizin gerçekte ne kadar sağlıklı olduğunu değerlendirmek için bir adım geri atmanız gerekir. Örneğin, çevrenizdeki herkes yaptığı için veya olması gerektiğini düşündüğünüz sebepten egzersiz yapmaya kendinizi mecbur hissedebilirsiniz. Ancak bu, egzersize başlamak için sağlıklı bir gerekçe değildir.

Hedeflerim Neler? Spordan Beklentim Ne?

Bazen hedef olmadan da spor yapılır. Örneğin sosyalleşmek ve keyifli vakit geçirmek gibi. Ancak genel olarak fiziksel hedefler vardır. Bu nedenle beklentilerinizi bilerek spora başlamanız nasıl ilerlemeniz gerektiği hakkında ipuçları verir ve antrenmanlarınızı daha net bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca spora hazırlıklı başlamak en iyisidir. Bunun için hem psikolojik hem de fiziksel olarak hazır olmanız gerekir. Kendinizi motive etmek için tayt, eşofman altı ve spor ayakkabı gibi ekipmanları daha enerjik modellerden seçebilirsiniz.

Fiziksel Sınırlarım Neler?

Spor yaparken belirli sınırlara dikkat etmeniz veya belirli spor türlerini yapmamanız için nedenler var mı? Örneğin dizlerinizle sorun yaşıyor ya da yeme bozuklukları yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü, yeme bozuklukları nedeniyle spora başlıyorsanız her sporun sizin için uygun olmadığını bilmeniz gerekir. Fiziksel olarak belinizde ya da akciğer kapasitenizde de sorunlar olabilir. Bu nedenle sınırlarınızı bilerek spora başlamanız, antrenmanların daha rahat geçmesini sağlar ve kendinize uygun bir program sayesinde rahat ilerleyebilirsiniz.

Sınırlarıma Dikkat Ediyor muyum?

Egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında limitlerinize dikkat etmeniz önemlidir. Tıp alanındaki bazı sınırlamaları dikkate alsanız bile, zaman zaman kendi sınırlarınızın ne olduğunu kontrol etmeniz önemlidir. Bazen egzersiz sırasında ağrı hissetseniz bile devam edersiniz.  Bu durumda önce daha hafif bir başlangıç yapmanız gerekebilir. Sınırları zorlamak iyidir ama sınırları aşmadan yapılması gerekir. Vücudunuza zarar veriyorsa veya sonuç olarak artık spordan zevk almıyorsanız antrenman şekli size uygun değil demektir.

Kendime İyi Bakıyor muyum?

Önceki soru gibi bu da kendinize düzenli olarak sormanız gereken bir sorudur. Egzersiz günlük yaşamın bir parçasıdır ve bu nedenle kendinize iyi bakmanız genel durumunuzla alakalıdır. Kendinize iyi bakmanın tam olarak ne olduğundan emin değilseniz bu temel soruları cevaplayarak her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz:

  • Yeterince su içiyor muyum?
  • Yeterince uyuyor muyum?
  • Yemekle ilişkim nasıl?
  • Yeterince mola veriyor muyum?
  • Kendime daha iyi bakmak için bugün ne yapabilirim?

Eğleniyor muyum?

Spor söz konusu olduğunda genellikle unuttuğumuz şeylerden biri de keyif almaktır. Spor genellikle yapılması gereken bir şey gibi görünür ancak eğlenmek de önemlidir. Bu yüzden egzersiz yaparken bir mola verin ve kendinize gerçekten keyif alıp almadığınızı sorun. Hem egzersiz sırasında hem de sonrasında aktivitenin size nasıl hissettirdiğini kontrol edin. Egzersiz bir zorunluluk veya ceza gibi hissettirmemeli ve strese neden olmamalıdır.

Spor Yapmaya Hazır mıyım?

Herkes, her zaman spor için hazır olmayabilir. Bazen bir fikir olarak kalır, bazen ise hayatınızı tamamen değiştiren bir adıma dönüşür. Bu nedenle kendinizi tamamen hazır hissetmeden spora başlamanız, olumsuz duygular yaratabilir ve motivasyonunuzu yok edebilir. Bunun için kendinizi motive edecek hazırlıklar yaparak başlayabilirsiniz. Örneğin iyi bir ekipman sporun daha rahat yapılmasını sağlar. Koşu yapmak için koşu ayakkabısı alabilir, rahat bir egzersiz yaparak spora kolaylıkla başlayabilirsiniz. İyi bir spor ayakkabısı tıpkı rahat bir tayt ya da sweatshirt gibi konforlu hissetmenizi sağlar.

Spor ve İçsel Huzur Arasındaki İlişki 

İçsel dinginlik ve huzur kavramının net ve kesin bir tanımını yapmak zordur, ancak en iyi şekilde, her şeyin yolunda olduğuna dair bir tür duygu olarak tanımlanabilir. Tamamen kendiniz olduğunuzda iç huzuru ve dinginliği yaşarsınız ve tüm niteliklerinizle kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeye başlarsınız. İç huzuru ve dinginliği elde etmek için rahatlamanız, kendinize biraz zaman ayırmanız çok önemlidir. Spor da iç huzur elde edebileceğiniz aktivitelerden biridir. Sonuçta sağlıklı bir vücudun, dinç bir zihne katkıda bulunduğu bir tartışmasızdır. Egzersiz yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedersiniz ve aynı zamanda uzun vadeli faydalar sağlar. Çok yoğun egzersiz yapıp yapmadığınız önemli değildir. Sizin için uygun olması ve yaptığınız antrenmandan keyif alıyor olmanız önemlidir. Bu nedenle en ufak bir çaba bile iç huzurunuzu ve dinginliğinizi elde etmenize yardımcı olabilir. Ancak yapmaktan zevk aldığınız ve başkalarının görüşlerinden etkilenmediğiniz bir sporu seçmeniz önemlidir. Örneğin sabah koşusu iyi bir başlangıçtır. Erkek eşofman altı ve spor ayakkabı ile tamamen hazır hissederek yarım saatlik bir sabah koşusu yapabilirsiniz. Bu koşu bile tüm gün iyi hissetmenize yardımcı olur.

Sporunuzun Dış Görünüşünüze Etkisi

Sadece keyif aldığınız için spor yapıyor olabilirsiniz. Ancak birçoğu genellikle görünümü ve kilosu nedeniyle spora başlar. Çünkü spor fiziksel açıdan pek çok değişikliğe neden olur. Antrenmanların büyük bir kısmını kalça egzersizleri, bacak hareketleri ve yağ yakmaya yönelik uygulamalar oluşturur. Bunun nedeni ise açıktır, daha fit ve tabii ki daha sağlıklı bir vücut. İnsanların geneli ise daha çok görünüm ile ilgilenir. Egzersizler vücudunuzu gerçekten değiştirebilir. Bunun için ise motivasyon ve süreklilik oldukça önemlidir.

Genel bir antrenman yaparak tüm kaslarınızı çalıştırabilir ya da sadece bacak ve kalçanıza odaklanabilirsiniz. Spor son derece opsiyoneldir ve size birçok seçenek sunar. Göbek ve karın yağlarını eritmek isterseniz plunk ve squat gibi etkili egzersizler yapabilirsiniz. Daha kaslı bir görünüm için ise ağırlık antrenmanları tercih edebilirsiniz. En önemlisi ise hepsini bir antrenmana da sığdırabilirsiniz. Bu nedenle spor hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu bir aktivitedir. İster spor şort giyip sabah koşusu ister taytınızla spor salonunda core egzersizleri yapıyor olun, spor her zaman fiziksel gelişiminizi ve enerjinizi destekler.Siz de spor yapmak için bir neden arıyor ya da yaptığınız spordan daha fazla keyif almak istiyorsanız kendinize belirleyici sorular sorabilirsiniz. Sporunuzu daha konforlu hale getirmek istiyorsanız barcin.com koleksiyonlarına göz atabilir, spor ayakkabılardan spor malzemelerine kadar her ekipmanı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version