Menu
in

Spor Yapmak için En Uygun Saat Ne Zaman?

spor yapmak için en uygun saat

Antrenmanlardan maksimum verim almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri karşınızda: Spor yapmak için en uygun saat ne zaman? Günün hangi saatinde yapılan antrenman, metabolizmayı daha çok hızlandırır? Hangi saat aralığında yapılan egzersizler, kilo kontrolü ve yağ yakımı konusunda daha etkili olur? Siz de bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle her vücudun bir biyolojik saati olduğunu ve ideal antrenman saatinin kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğini bilmelisiniz. Günün geç saatlerine kadar çalışıyorsanız sabah egzersizlerinden verim almanızın mümkün olmadığı gibi; sabah ilk ışıklarında ofise gitmek üzere yola koyuluyorsanız da sabah egzersizleri sizin için biçilmiş kaftan değildir. Dolayısıyla sizin ideal egzersiz saatinizi, yaşam biçiminiz, kondisyon durumunuz ve kişisel tercihleriniz belirler. Şimdi arkanıza yaslanın, yaşam şeklinize ve beklentilerinize uygun antrenman saatini birlikte keşfedelim.

Daha Enerjik Bir Gün İçin Sabah Sporu

Sabah saatinde yapılan egzersizler, güne erken başlamanın en sağlıklı yollarından biridir. Eğer siz de sabahları erken saatte uyanamamaktan şikayetçiyseniz egzersizlerinizi sabah saatlerine denk getirmeniz halinde en büyük motivasyonu bulmuş olacaksınız. Sabahın erken saatlerine planlanan bir yoga ile güne başlamak ve dinlenmiş kaslarınızı esneterek yeni bir güne hazırlamak kulağa çok hoş gelmiyor mu? Bu motivasyon, sizi yataktan kaldırmaya yetecektir. Ayrıca sabah egzersizlerinin günün geri kalanını enerjik geçirmek açısından da olumlu etkisi olduğu biliniyor. Eğer erken saatlerde ofiste olmanız gereken bir işiniz yoksa sabah egzersizlerini tercih edebilir ve hem mental hem de fiziksel açıdan çok daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Öğle Aralarını Değerlendirmeyi Öğrenin

Sabah sporu bana göre değil diyenlere müjde! Yapılan araştırmalar, egzersiz için en verimli saat aralığının öğle saatleri olduğunu gösteriyor. Öğle saatlerinde sabah saatlerine nazaran daha sıcak olan kas ve eklemler, esneklik açısından daha verimli bir antrenmanı mümkün kılıyor.

Vücudun sıcak olması, bir yandan antrenmandan optimum fayda alınmasını sağlarken; diğer yandan egzersiz sırasında oluşabilecek olası sakatlık riskini de minimuma indiriyor. Ayrıca vücudun öğle saatlerindeki dayanıklılık seviyesinin sabah saatlerine göre 4 kat daha fazla olduğu biliniyor. Siz de yoğun çalışma temposundan dolayı egzersize zaman ayıramamaktan şikayetçiyseniz yapmanız gereken çok basit: Ofisinize yakın bir spor salonu bulmak ve öğle aralarınızı spor yaparak değerlendirmek.

Akşam Egzersizlerini Küçümsemeyin

Uyku seansına yakın saatlerde yapılan egzersizlerin vücuda faydasından çok zararı olduğu tamamen bir şehir efsanesi! Sabah saatlerinde yapılan egzersizlerin metabolizma hızına daha olumlu yansıdığı bir gerçek. Fakat antrenmanın saati, yakılan kalori miktarını değiştirmiyor. Dolayısıyla günün yoğun akışı veya evin rutin işleri derken spora yalnızca akşam saatlerinizi ayırabiliyorsanız bu durum sizi sporu bir yaşam biçimi haline getirmekten alıkoymamalıdır. Ayrıca sinir sisteminin akşam egzersizlerine daha hazır olduğunu, vücudun gün içinde biriktirdiği enerji sebebiyle ağır egzersizlere daha kolay direnç gösterebildiğini bilmelisiniz.

Düzenli spor alışkanlığı, kişilerin yaşam kalitelerini artıran, gün içinde daha enerjik hissetmelerini sağlayan, bağışıklık sistemini güçlendirerek olası hastalıklardan koruyan ve fiziksel güçlenmenin yanı sıra mental gücün de kaynağı olan bir yaşam biçimidir. Sporu bir yaşam biçimi olarak benimsedikten sonra antrenmanların hangi saatte yapıldığı ise ikinci plandadır. Düzenli spor alışkanlığı kazandıktan sonra size düşen vücudunuzu tanımak ve sizin için en uygun egzersiz saatini keşfetmektir.

Barcin.com, size ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu ve tüm ekipmanları sağlamak için sadece tek tık ötenizde! Siz de hemen siparişinizi oluşturabilir, daha sağlıklı bir yaşam için adım atabilirsiniz. Şimdi hareket zamanı!

Yorum Yazın

Exit mobile version