Menu
in

Spor Yapmanın Odaklanma Süresine Etkileri Nelerdir?

İster düzenli bir fitness dersi, ister koşu antrenmanı veya ev egzersizleri olsun spor yapmak, mental, fiziksel ve psikolojik anlamda sağlığınıza sayısız fayda sağlar. İyi görünmek ve güçlü hissetmek dışında düzenli egzersizin faydalarının listesi oldukça uzundur. Odaklanma süresini artırmaktan daha berrak bir zihne ve dengeli bir ruh sağlığına kadar spor yapmanın vücudunuz üzerindeki etkileri şaşırtıcıdır. Siz de her gün spor yapmak için neden arıyorsanız motive olmanızı sağlayacak sayısız faydayı keşfederek motive olmaya başlayın!

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yaşınız veya fiziksel kondisyonunuz ne olursa olsun hareketli bir hayat tarzının daha sağlıklı ve refah bir yaşam için gerekliliği tartışılmazdır. İster en sevdiğiniz koşu ayakkabısı ile jogging seansları, ister kardiyo veya bisiklet antrenmanları olsun, spor yapmak yaşam kalitenizi artıran pek çok fayda sunabilir. Gelin, aktif yaşamı hayat felsefeniz haline getirmeniz için spor yapmanın faydalarına göz atalım: 

 • Egzersiz yoluyla erken yaşlarda kemik ve kas kuvveti oluşturmak ve sürdürmek, daha ileri yaşlarda istenmeyen ağrıları, düşmeleri ve hastalıkları önleyebilir.
 • Günlük düzenli egzersiz kardiyovasküler zindeliği destekleyerek kronik hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltabilir.
 • Fiziksel olarak aktif bir gün yaşamak, uyku sırasında iyileşme süreçlerini harekete geçirerek uykunun kalitesini yükseltebilir. 
 • Düzenli egzersiz kan akışını artırarak vücudunuzun hücrelerini korumak için doğal antioksidanların yükselmesini sağlayabilir ve kırışıklık görünümünü geciktirebilir.
 • Düzenli egzersiz yapmak metabolizma hızınızı artırarak daha fazla kalori yakmanıza ve istediğiniz kilo hedefine ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Günlük egzersiz yapmak, enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olduğundan kronik yorgunluk sorunlarının üstesinden gelmenizi sağlayabilir. 

Spor Yapmanın Zihnimize Olumlu Yanları Nelerdir? 

Spor yapmanın fiziksel sağlık ve zindelik üzerindeki etkisi pek çok kişinin egzersiz ayakkabısı ve kıyafetlerini hazırlayarak yeni bir rutine motive olmasını sağlar. Peki ya egzersizin zihinsel faydaları? Lancet Psychiatry’de yayınlanan ve ABD’de 1 milyondan fazla kişinin verilerini inceleyen 2018 tarihli bir çalışma, düzenli egzersiz yapan kişilerin anksiyete ve depresyon gibi sorunlardan %43 oranında daha az muzdarip olduğunu göstermiştir[1]. Öyleyse gelin, düzenli egzersizin bir sonraki sabah spor yapmak için ikna olmanızı sağlayabilecek zihinsel faydalarına daha yakından göz atalım:

 • Spor yapmak, ruh hali ile ilgili kimyasallardan olan serotonin ve norepinephrine karşı beyin duyarlılığını artırarak daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. 
 • Vücudunuzu, zihninizi ve ruhunuzu güçlendiren fiziksel aktivitelere öz benlik saygısı ve özgüven artışına olumlu katkı sağlayabilir. 
 • Egzersiz gibi aşırı konsantrasyon gerektiren faaliyetler, zihni ve koordinasyonu zorlayarak öğrenme kapasitesinin gelişmesine olumlu etki edebilir. 
 • Fiziksel aktivite ayrıca yaratıcılığın ve zihinsel enerjinin artmasına katkı sağlayabilir.
 • Egzersiz, bakış açınızı yenilemek ve zihinsel olarak yeniden şarj olmak için stresten kurtulmanın mükemmel bir yoludur. 

Spor Yapmak Dikkat Süresini Arttırır Mı?

Dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu genellikle çocuklarla ilişkilendirilmiş olsa da gerçek şu ki pek çok yetişkin dikkat eksikliğinden muzdariptir. Yetersiz beslenme, egzersiz eksikliği, depresyon ve hiperaktivite bozukluğu gibi durumlar hem yetişkinlerde hem de çocuklarda odaklanma sorunu oluşmasına neden olabilir.

Ancak iyi haber de şu: Araştırmalar odaklanmayı arttırmak için düzenli egzersiz yapmanın son derece faydalı olduğunu gösterir. Nitekim spor yaptığınızda beyniniz dikkatli düşünmeye ve odaklanmaya yardımcı olan dopamin de dahil olmak üzere nörotransmitterler adı verilen kimyasallar salgılar. Egzersiz sırasında da odaklanma sorunu yaşıyorsanız koşu, aerobik, yoga, kuvvet antrenmanı veya fitness gibi çeşitli aktiviteleri deneyerek spor rutininizi zenginleştirebilirsiniz. 

Kaç yaşında olursanız olun, spordan yararlanmaya başlamak için asla geç değildir. Siz de erkek ve kadın spor ayakkabı, giyim ve aksesuarlarını Barcin.com ayrıcalıkları ile satın alarak aktif bir yaşam tarzına bugünden hazırlanın![1]https://www.amandabluezheutlin.com/2018_LP_MDDExerciseBRFSS.pdf

Yorum Yazın

Exit mobile version