Menu
in

Spora Başlangıç ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

doğru bilinen yanlışlar spora başlangıç

Spora başlamak, hayatınız ve kendiniz için alacağınız kararlar arasında en sağlıklısı olabilir. Vücudunuzu harekete geçirerek ona büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Aynı zamanda zihniniz için de önemli faydalara sahip olan spor, stres seviyenizi düşürürken kendinize olan özgüveninizin artmasına yardımcı olur. Siz de hayat kalitenizi artırmak için bir adım atıp spora başlamak istiyorsunuz ama doğru bilinen yanlışlar yüzünden emin olamıyor musunuz? O zaman bu yazımıza bir şans verin ve hem sağlıklı hem faydalı sporun ipuçlarını öğrenin.

Spor yorgunluk ve ağrı yapar. 

Yoğun ve yüksek tempolu bir dünyada yaşıyorsunuz. İş güç derken kısıtlı zamandan dolayı kendinize vakit ayıramadığınızdan şikayet ediyorsunuz. Spor yapmak yorucu bir aktivite olduğu için de spor yapmak yerine başka şeylerle uğraşıyorsunuz. Doğru, değil mi? Aslında yanılıyorsunuz. Spor yapmak, vücudunuzdaki kasları hareket ettirdiği için kaslarınızın güçlenmesini sağlar.

Çevrenizde düzenli spor yapan kişilerle sohbet ettiğinizde önceki zamanlara göre daha dinç olduklarını ve örneğin uyku problemi yaşamadıklarını söylerler. Spor sayesinde enerjinizi, sağlıklı bir şekilde kullanmış olursunuz. Ayrıca vücudunuzda salgılanan endorfin ve serotonin ile mutlu olursunuz. Böylelikle kendinizi daha iyi, dinç ve öz güvenli hissedersiniz.

Her gün spor yaparak daha hızlı kilo verilir.

Spor, fedakarlık ve kararlılık ister. Onu hayatınızın bir parçası haline getirirseniz asıl faydalarını görebilirsiniz. Zaman ayırmanız gereken spor, kulaktan kulağa dolaşan “Birkaç gün bile spor yapmayı bırakırsan etkisini kaybeder.” yanılgısı yüzünden önyargıyla karşılanıyor. Kaslarınızın ve vücudunuzun dinlenmesi gerekliliği, bu bilgiyi yanlış kılmaktadır. Bu yanlışın bir benzeri olarak da“Spor salonunda ne kadar çok zaman geçirirsen o kadar iyidir.” efsanesi dolaşmaktadır.

Yine aynı gerekçeyle, kaslarınızı dinlendirmeniz gerektiği için spor salonunda geçirdiğiniz sürenin artması, sporun etkisini artırmaz. Aksine, kaslarınızı zorlamanız ve dinlenmesine izin vermediğiniz için kaslarınıza travma yaşatabilir ve sakatlık geçirebilirsiniz. Spor sürenizin uzunluğu veya her gün olması sizin için faydalı değil, hatta, zararlı bir şeydir.

Sporun yararı verilen kilo ile orantılıdır.

Sporu, kilo vermek için yapıyorsanız sonuçları tartıdan takip etmek ve sporunuzun etkisini görmeyi beklersiniz. Bu şekilde ilerlerseniz maalesef hata yapmış olursunuz. Yağ ve kas oranlarınızı ölçen tartılar bu konuda size asıl doğru gelişmeyi gösterecektir. Bunun yanında, aslında çok daha basit bir yöntem daha bulunuyor: mezura. Evet, bir şeylerin uzunluğunu ölçerken kullandığımız mezura ile kendi vücut ölçülerinizi takip ederek yaptığınız sporun sonuçlarını takip edebilirsiniz. Günlük hayatta kullandığımız tartıda gördüğünüz sonuç yanıltıcı olabilir.

En hızlı kilo verdiren egzersiz hangisiyse onun yapılması gerekir.

Doğru bilinen yanlışlardan birisi de, bir arkadaşınıza iyi gelen egzersizin size de iyi geleceği düşüncesidir. Vücudunuz ve hedefiniz doğrultusunda, yapmanız gereken hareketler, kaldırmanız gereken ağırlıklar ve spor süreniz değişiklik gösterir. Bilinçsiz ve yanlış yönlendirmeyle yapılan spor, sakatlanmalara ve kas travmalarına yol açabilir. Bu yüzden sırf başkasına iyi geldiği için o hareketin size de iyi gelmesi gibi bir durum her zaman için söz konusu değildir. Size uygun hazırlanmış program dahilinde düzenli olarak yaptığınız sporun etkisi, kulaktan dolma bilgiler sonucunda yapılan spora göre çok daha yüksektir.

Artık bu bilgiler ışığında daha bilinçli ve sizin için daha etkili olacak bir şekilde spor yapabilirsiniz. Sakatlıkların önüne geçerek yapacağınız egzersizler sonrasında vücudunuz size teşekkür edecektir. Bu yolculuğa başlarken size destek olacak tüm spor ekipmanlarına hızla ulaşmak ise bir tık uzağınızda. İhtiyacınız olan spor ürünlerinin siparişini barcin.com‘da vererek sağlıklı hayata başlangıç için ilk adımınızı atın!

Yorum Yazın

Exit mobile version