Menu
in

Spora Geri Dönüş Nasıl Olmalı?

spora geri dönüş

Uzun tatil dönemleri, sakatlıklar, sağlık problemleri, yoğun iş ve hayat temposu sizi spordan uzaklaştırmış olabilir. Fakat sağlıklı yaşamda yeri oldukça önemli olan spora geri dönmek istiyorsanız o zaman biraz dikkatli davranmakta fayda var. Sebebi ne olursa olsun spordan uzak kalmış bedenlerin spora geri dönüş aşaması eskiden sporda gösterilen performansa kıyasla daha düşük olabilir. Böyle bir durumda spordan tekrar uzaklaşmadan onu günlük hayatın bir parçası haline getirmek ve zamanla eski spor kondisyonunuzu yakalamak elinizde! Peki spora geri dönüşte dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bedeninize Zaman Tanıyın

Ara verdikten sonra spora yeniden dönen bir bedenin gücüne kavuşması biraz zaman alır. Bu aşamada sabırlı olmanız ve bedeninizin ihtiyaçlarını dinlemeniz önem taşır. Bedenin yeni durumuna uygun bir egzersiz planlaması yapılması süreci kolaylaştırabilir. Haftalık program içerisinde bedensel sağlık ve motivasyon ön plana alınarak egzersiz planlamalarında değişikliğe gidilebilir.

Yaptığınız antrenmanlarda bir adım geride durmak, bedende istenen etkiyi yaratabilir. Bu sayede eski kondisyonunuza stressiz bir şekilde kavuşabilirsiniz. Sınırlarınızı zorlamadan planlanan egzersiz programlarında, bedeniniz kendisini baskı altında hissetmeden çalışma imkanı bulur. Bedene yapabileceğinden fazlası yüklenmez. Böyle bir durumda siz de motivasyon kaybı yaşamadan eski formunuza rahatça dönebilirsiniz.

Yavaş Başlayın

Egzersiz programlarınızı hazırlarken haftada iki ya da üç kez, plank, push up, pull up,  bench press, squat gibi tüm vücut çalışmaları yapabilirsiniz. Diğer günlerde de daha hafif egzersizler yaparak bedeninizin yavaşça güç kazanmasına izin vermeniz verimli antrenmanlar geçirmenizi sağlayabilir. Benzer şekilde yürüme, koşma, cycling gibi kardiyoya dayalı egzersizleri çalışmalarınıza ekleyerek spordan uzak kaldığınız süre boyunca kaybetmiş olduğunuz kondisyonunuzu geri kazanmanız da mümkün.

Bedeninizi yıpratmayan bir egzersiz programı, dikkatle yapılan spor hareketleri ile birleştiğinde spora çok daha sağlıklı ve sağlam bir geri dönüş yapabilirsiniz. Fakat hızlı bir şekilde, art arda, set halinde yapılan egzersizler spora geri dönüş sürecinde bedeninizi yorabileceği gibi incinmelere de sebebiyet verebilir.

Kıyaslamadan Kaçının

Çok fazla spor yapan ve bu konuda disiplin sahibi biri olabilirsiniz. Bu aşamada spordan uzak kalmak, sizi psikolojik anlamda da yormuş olabilir. Spora geri dönüşün heyecanıyla daha önceki formunuzda yaptığınız hareketlere hemen geri dönmek isteyebilirsiniz. Fakat yıllardır spor yapıyor olsanız dahi belli bir süre ara vermek gücünüzü olumsuz yönde etkilemiş olabilir. Burada kendinizi eski performansınızla kıyaslamamak süreci psikolojik olarak daha iyi bir hale getirebilir.

Aynı zamanda biraz eskiye dönmek, size amatör ruhunuzu yeniden hatırlatarak, gelmiş olduğunuz yolu göstermesi adına eşsiz bir deneyim sunabilir. Ayrıca varmak istediğiniz yola odaklanarak motivasyon kaybı yaşamadan spor egzersizlerinize devam etmenizi sağlayabilir.

Spor Yapmadığınız Günlerde Hareket Edin

Uzun bir aradan sonra spora geri dönüş yaptığınızda her gün egzersiz yapmak bedeniniz için yorucu olabilir veya hayat koşulları her gün spor yapmanıza izin vermeyebilir. Bu aşamada spor yapmadığınız dinlenme günlerinizde de hareket etmeyi bırakmamak kondisyonunuzu korumak için önemli bir adımdır. Kısa yürüyüşler veya esneme hareketleri ile gün içerisinde aktif kalmaya devam edebilirsiniz.

Yeniden spor yapmaya başladığınız bu dönemde kas ağrılarınız olması gayet doğaldır. Fakat kas ağrılarının geçmesini oturarak beklemek bu ağrıların tekrar etmesine sebep olabilir. Dolayısıyla bu günler içerisine de hafif egzersizler eklemek, istediğiniz performansa ulaşmanız için doğru bir adım olabilir.

Ekipmanlardan Yardım Alın

Gelişimi gözlemlemenin bir yolu da egzersiz sırasında ekipman kullanımı olabilir. Kendi vücut ağırlığınızla çalışabileceğiniz gibi ağırlıklardan yardım alarak, esneme bantlarıyla da çalışmanız mümkün. Bu ekipmanlarla çalışırken egzersizlerin seviyesini yavaşça artırarak gelişim sürecinizi izleyebilirsiniz.

Spor destek ekipmanları ile bedeninizin incinen veya incinmeye müsait alanlarını koruyarak spora çok daha güvenli bir dönüş gerçekleştirebilirsiniz. Yavaş ve dikkatli başlayacağınız yeni egzersiz programınızda  ihtiyacınız olan spor ekipmanı veya spor destek ürünlerini siz de Barcin.com‘da bulabilir, daha verimli antrenmanlar yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version